Kaip išleisti knygą per vienerius metus?

K

Vieneri metai. Tiek užtruktų parašyti knygą, jei kasdien parašytum vos po 100 žodžių. Pripažinsim – tai nebus ilgiausia knyga, tačiau 36 tūkstančiai žodžių, ypač jei ne romanas, pakankama, kad tai būtų išleista popierinės knygos formatu.

Kodėl prakalbome apie metus? Ogi lygiai prieš metus, 2018 metų lapkričio 1 dieną, pasirodė mūsų pirmasis pokalbis su viena iš tūkstančio Lietuvos rašytojų. O tada tęsėme.

Šiandien, leisk, norime ne tik atšvęsti šią progą, bet ir pabūti naudingi tau:

 1. Atsakysime į dažniausius klausimus apie knygos leidybą Lietuvoje.
 2. Papasakosime, kaip mums sekėsi šiais metais ir ką patys išmokome apie Lietuvos rašytojų bendruomenę.

 

Gidas: kaip išleisti knygą Lietuvoje?

Pirmiausia: ko iš knygos nori?

Garbės ir šlovės? Pinigų? Pasidalinti knyga su draugais? Pasakyti sau „išleidau knygą“? Pasakyti sau „parašiau knygą“? Pasakyti sau „kažką parašiau“?

Nes nuo to priklauso tavo tolimesnis kelias:

 • Jei nori garbės ir šlovės tavo didžioji darbo dalis bus surinkti auditoriją bei užmegzti ryšį su žmonėmis, kurie tave rekomenduos apdovanojimų komisijoms. Taip pat, turi žinoti kokio kiekio šlovės nori – 500 sekėjų instagrame? Apdovanojimo Y konkurse? Bestselerio statuso pagal „New York Times“? O gal pakanka, kad apie tavo knygą šnekėtų Rasa Borodina ar kiti Lietuvos bookstagrameriai?
 • Jei pinigų tavo darbas, pirmiausiai, bus patikrinti ar knygą išvis pirks. Tik vėliau tavo darbas bus išsireikalauti geriausias sąlygas iš leidyklos arba išleisti knygą savarankiškai.
 • Jei pasidalinti knyga su draugais gali rašyti ką tik nori, o knygą atsispausdinti 50-ties egzempliorių tiražu pats.
 • Jei pasimėgauti knygos išleidimu gal knygos užteks vienu egzemplioriu, atsispausdinus pačiam? Arba gal norėtum 1000 knygų, irgi spausdinimą užsisakius pačiam?
 • Jei tiesiog parašyti knygą kam tau ją išvis leisti?
 • Jei kažką parašyti – kam tau knygos formatas? Tekstai ir romanai wattpade ar kitose rašytojų bendruomenėse yra pakankama!

Kai kuriems autoriams užtenka rašyti. Kitiems reikia daugiau. Kiek reikia tau?

Antra: Rašymo procesas.

…Ir čia, tiesą sakant, galbūt tau net nereikia rašyti knygos, kad galėtum ją išleisti.

Tarp kitko, nesijaudink dėl rašybos klaidų juodraščiuose – bus paprasčiau, jei galutinai baigus knygą ją pataisys profesionalus korektorius bei redaktorius. Tam, kad parašytum gerą knygą, mokėti dėlioti kablelius nebūtina.

Trečia: Gal jau parodyk, ką sukūrei?

Gauti kritikos yra sunku. Taip. Žinome. Bet, kaip ir iškepus blynų, jais gali arba pasidalinti su draugais, arba paslėpti stalčiuje, kol šie supelys… Tavo kūryba irgi pelyja. Žodžiu, ką sakome:

 • Nebūtina kūrinio leisti savo vardu gali naudotis slapyvardžiu. Jei knygą leidi savarankiškai, realiai net nėra kam sugaudyti kas vyksta ir atpažinti tave. Jei leidi per leidyklas – tiesiog išsireikalauk į sutartį įtraukti punktą, kad niekam nebus išduotas tikrasis knygos autorius.
 • Jei knygos nesutinka išleisti tavo mėgstamiausia leidykla gali kreiptis į kitą. Lietuvoje gausu leidyklų ir ilgiausią šių kontaktų sąrašą paruošėme specialiai tau.
 • Jei knygos nesutinka išleisti nė viena iš 100+ Lietuvos leidyklų, knygą gali išleisti savarankiškai – tiesiog atsispausdink knygą spaustuvėje. Tada pasirašyk sutartį su Lietuvos knygynais (Lietuvoje tėra 3 didesnieji: „Pegasas“, „Vaga“ ir „Knygos.lt“), kad šie įtrauktų tavo knygą į lentynas ir jų internetines parduotuves. Arba knygą gali pardavinėti savarankiškai internetu, mugėse (kad ir Vilniaus knygų mugėje) ar bet kaip kitaip.
 • Jei tikrai kyla abejonės dėl kainos, bijai, kad knyga neatsipirks knygą gali išleisti internetu, per rašytojų platformas, arba elektroninės knygos formatu – taip bus daug pigiau, o skaitytojų galimai bus net daugiau nei leidžiant popierinę.
 • Jei nesi tikras savo kūriniu – neleisk, nesiųsk jo. Nes, labai tikėtina, nesi dar vienas Franzas Kafka, kurio kūrinius po jo mirties išleido jo draugai, nors šiuos autorius prisakė sudeginti. Nėra naudinga gadintis savo įvaizdžio blogomis knygomis. Bet dar svarbiau – jei kūrinys nuoširdžiai tavęs neveža, tai abejotina ar veš kažką kitą. Skirk laiko kūrinio perrašymui (net nuo nulio!), kol jį pamilsi arba nuspręsi rašyti kitą.
 • Tavo kūrinys nėra tu jei tikrai bijai kritikos, prisimink, kad tavo kūrinys jau tavo praeities dalis. Ją parašė tavo praeities tu. Duok sau galimybę parodyti savo kūrinį, jį perrašinėti, atnaujinti, mokytis ir tada rašyti naują. Žodžiu, atsipalaiduok, žmogau, čia tik kūryba ir verslas.

Tai va tiek ir tėra. O tada…

 

Atsakymai į dažniausius klausimus apie knygų leidybą Lietuvoje (per leidyklas arba savarankiškai):

✏️ Kokios galimybės išleisti knygą jaunam arba senam rašytojui Lietuvoje?

Visos. Leidykloms ir skaitytojams neįdomus tavo amžius. Ypač, jei rašai su slapyvardžiu. Svarbiausia geras (išskirtinis, įtraukiantis, suprantamas) knygos turinys, o leidyklų atveju – įrodyti, kad nusiteikei su knyga rimtai.

✏️ Ką siųsti leidykloms? Knygos ištrauką? Visą juodraštį? Tiesiog pasisveikinimą?

Priklauso nuo leidyklos. Rekomenduojame daryti taip:

 1. Surask leidyklą, kuri domina. Kad ir iš šio leidyklų sąrašo.
 2. Nueik į jų puslapį ir paskaityk, ką jie rašo apie pageidaujamą užklausos formatą. Tarkim, didžioji dalis leidyklų neskaito atsiųstų tekstų, kol autorius nepristato savęs ir savo idėjos plačiau nei sakiniu.
 3. Jei radai pageidavimus – rašyk ir siųsk turinį pagal pageidavimus. Jei neradai – pirmiausiai tiesiog parašyk laišką su prisistatymu ir paklausk ar tavo knygos idėja domina, pasiūlyk atsiųsti ištrauką arba visą knygą.

Pokalbį galite pradėti nebūtinai per el. paštą. Galite ir telefonu, per socialinius tinklus arba tiesiog kokiame renginyje gyvai, pavyzdžiui Knygų mugėje arba bet kokiame kitame pasirinktos leidyklos renginyje. Veikia ir pažintys per pažįstamus – gal tavo draugas, jau išleidęs knygą, gali jus sujungti į bendrą Messenger pokalbį arba panašiai.

✏️ Ar leidykloms siųsti jau baigtą knygą? Ar juodraštį?

Rekomenduojame siųsti maždaug penktą juodraščio variantą.

Tai yra, geriau nesiųsti „pilnai baigtos“ knygos, kurios nebesutiktum keisti, nes leidykla, labai tikėtina, pasiūlys pakeitimų, vis tiek norės investuoti į redaktorių. Praktiškai nėra knygų, kurias leidyklos priimtų tiesiog taip, kaip jas duoda autorius.

Ir kartu – tikrai nesiųsk pačio pirmo juodraščio. Skirk laiko knygos juodraščio perrašymui, pergalvojimui, perdėliojimui bent kelis kartus. Su pačia pirma, o tuo labiau net nebaigta, versija tik prisidarysi problemų – visi pirmieji juodraščiai yra prasti, o nebaigti kūriniai dažnai ir nebūna baigiami arba baigiasi kitaip nei žadėta.

✏️ O kap padaryti gera ispudi leidikloms????

Jei rašai laišką – šį rašyk be klaidų. Jei kalbi – kalbėk rišliai. Vienaip ar kitaip – priimk tai kaip darbo pokalbį, nes knygos leidyba per leidyklą yra bendro verslo-reklamos projekto kūrimas. Leidyklos nenori susigadinti įvaizdžio leisdamos neatsakingų, visuomenėje nepopuliarių žmonių kūrybą. Jei padaryti gero įspūdžio negali – gali pasitelkti draugų, artimųjų pagalba, kad šie pokalbį pradėtų ir vestų už tave. Tai irgi įprasta.

✏️ Kiek laiko leidykloms užtrunka atsakyti į užklausas? Ar normalu laukti atsakymo dvi savaites, mėnesį, daugiau?

Taip, normalu laukti atsakymo savaitę arba dvi. Visgi – tavo knygos apmatus perskaityti užtrunka. Tačiau neverta laukti ilgiau trijų savaičių – jei neatsakė per tiek, tiesiog laikyk, kad tavo laiškas nesudomino.

✏️ Ką daryti, jei pirmas laiškas leidyklos nesudomino?

Rašyk kitą. Tiesiog paklausk leidyklos kodėl neatsako (gal tavo laiškas tiesiog pasimetė arba jų darbuotojas, atsakingas už naujų knygų eskizų vertinimą, susirgo – visiems būna). Arba išsiųsk kitą laišką iš kitos pašto dėžutės (gal laiškai iš tavo adreso keliauja į spam skyrelį). Vienaip ar kitaip, jei per savaitę neatsako – rašyk kitą. Jei neatsako antrą – dar vieną. Jei tris savaites neatsako – nieko, Lietuvoje yra daugiau nei viena leidykla.

✏️ Pagal kokius kriterijus leidyklos atsirenka ar leisti knygą?

Priklauso nuo leidyklos. Jei leidykla leidžia tik vaikišką literatūrą – ji galimai nesutiks leisti erotikos. Jei leidykla vertina tik pelną – ji nesutiks leisti, jei neturi įrodymo, kad tavo knygą pirks (tavo žinomumo, šiomis dienomis populiarios temos, didelio sekėjų rato soc. tinkluose). Jei leidykla labiausiai vertina kokybę – ji turės savus vertinimo kriterijus, kurie gali būti ir rašymo technika, ir tema, ir išskirtinumas rinkoje arba dar kažkas kito.

✏️ Knygoje galima įžvelgti kaip sutrypiu Bibliją su purvu. Ar tokio tipo knyga turi šansų? Ką, jei aprašau žymius žmones arba galima daryti įžvalgą, kad rašau apie juos?

Priklauso nuo leidyklos. Jei knyga atitinka Lietuvos įstatymus – nėra šmeižtas, neskatina nusikaltimų ir taip toliau – bus leidyklų, kurios norės ją išleisti.

Tačiau čia įsijungia keli dalykai: ne visos leidyklos nori leisti drąsias knygas bei potencialiai nudegti dėl visuomenės reakcijos. Taip pat, norint išleisti aštrią knygą, reikės padirbėti daugiau įtikinėjant leidyklą, kad kūrinys išties geras ir nesukels per didelio skandalo.

O leidžiant knygą savarankiškai – gali leisti ką tik nori. Mes tik labai skatiname nepažeidinėti Lietuvos (arba būtent tavo valstybės) įstatymų. Kaip pagrindą rekomenduojame perskaityti Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksą. Tai nėra viskas, ką verta perskaityti autoriui bei leidėjui Lietuvoje, bet pagrindams pakaks.

✏️ Mane domintų, ar lietuvos žmonės skaito eilėraščius? Ar poezijos rinkinys turi realią galimybę būti mėgiamu ir perkamu? Rašytojui, aišku, esant dar gyvųjų tarpe.

Taip, Lietuvoje yra poezijos skaitytojų. Taip, jis turi galimybę būti mėgiamu ir perkamu. Populiarūs poezijos autoriai kaip Mantvydas Leknickas, Aušra Kaziliūnaitė, Vainius Bakas turi ir skaitytojų, ir pirkėjų.

✏️ Įdomu, kur rasti redaktorių ir maketuotoją, kaip išsirinkti leidyklą ir kuris iš šių žingsnių būtų pirmas?

Jei nori leisti knygą per leidyklą – nesirūpink redaktoriumi bei maketuotoju, nes tuo, labai tikėtina, pasirūpins leidykla. Ne visada, bet dažniausiai. Vienaip ar kitaip, pradėk nuo susisiekimo su leidykla.

Jei leidi knygą savarankiškai – redaktorių ir maketuotoją (kartu ir viršelio dizainerį) lengviausiai rasi per portalą Paslaugos.lt arba vieną iš daugelio freelancerių grupių feisbuke.

✏️ O ar galima išleisti e-knygą pačiam, susikuriant elektroninę svetainę ir ją reklamuojant? Juk lietuvių pasaulyje yra daug.

Taip, galima! Ir tai nebus kažkuo mažiau knyga. Taip pat, sėkmingai parduodama trumpesnė, elektroninė knygos versija gali būti tiesioginis įrodymas leidykloms, kad verta leisti pilnesnę, storesnę knygą popieriniu formatu. Jei klientai pirko elektroninę – dažniausiai pirks ir popierinę.

✏️ O kaip išleisti knygą mažiausiais kaštais, jei neturiu pinigų, neuždirbu?

Jei nori popierinės knygos – užrašyk knygą per bet kokią teksto rašymo programą (Microsoft Word, Google Docs…), pasitvarkyk tekstą ir atsispausdink vietinėje spaustuvėje. Tarytum spausdintum savo bakalauro baigiamąjį darbą.

Jei nori elektroninės knygos – vėlgi, užrašyk tekstą kompiuteriu, pasitvarkyk formatus ir išsisaugok knygą .pdf formatu. Knyga šiuo failo formatu bus atidaroma didžiojoje dalyje prietaisų, išliks ir knygos dizainas. Knygą gali siuntinėti nors ir per feisbuko žinutes.

✏️ O jei knygą noriu parduoti savarankiškai, ko man reikia?

Du variantai:

 1. Individualios veiklos pažymos. Tiesiog nueik iki vietinio VMI skyriaus arba prisijunk per VMI.lt platformą ir išsiimk pažymą (užtruksi apie 30 minučių, liks, jei norėsi, visam gyvenimui). Vėliau, kaskart pardavus knygą, užrašyk tai į pajamų/išlaidų žurnalą. Kartą metuose susiskaičiuok ir sumokėk mokesčius valstybei – mintyse atmesk apie 20% pajamų.
 2. Verslo liudijimas. Šį irgi gali gauti tiesiog iš VMI. Privalumas – mokesčiai galimai gali būti mažesni, pajamavimas paprastesnis.

Plačiau apie tai kaip dirbti savarankiškai gali sužinoti tinklaraštyje Verslios pelėdos, projekte Versli Lietuva bei tiesiog VMI.lt puslapyje arba VMI organizuojamuose mokymuose. Tai paprasta, o išsiimti veiklos pažymas gali ir jau dirbantys samdomą darbą, ir dar nepilnamečiai.

✏️ Koks leidyklų požiūris į keiksmažodžius ir kitokius grubius žodžius tekste? Ar tai gali būti kliūtis išleidžiant knygą? Ar trinti keiksmus iš rankraščio iš karto, ar vis dėl to palaukti, ką leidykla nuspręs?

Priklauso nuo leidyklos. Netrink iš anksto.

✏️ Ko reikia norint išleisti ne tik patrauklią, bet ir įdomią knygą?

O kokiam skaitytojui rašai? Vaikams patrauklios kitokios knygos, nei suaugusiems; poezijos mėgėjams kitokios, nei mokslinės literatūros. Taigi jei norisi būti naudingu skaitytojams ir arba uždirbti – rekomenduojame pradėti nuo išsiaiškinimo, ko tavo skaitytojas nori. Jei norisi rašyti sau, tada nėra reikalo klausti šio klausimo.

✏️ O jei neturi 18-kos ir nori išleisti, pavyzdžiui, savo pirmą knygą, kurioje butų gražiausi tavo parašyti, na, kaip pasakyti, kūrinėliai, pastraipos?

Priklauso nuo leidyklos. O savarankiškai leisk ką nori. Čia nėra taisyklių.

✏️ Noriu leisti pikantišką meilės istoriją, remdamasi savo patirtimi, su įterptais savo kūrybos eilėraščiais. Ar paklausi ši tema?

Meilės istorijos arba erotinės meilės istorijos yra paklausios. Iš tiesų nei leidykloms, nei skaitytojams nėra svarbu knygoje yra asmeninės patirties ar ne (nebent esi žinomas asmuo, tada, manau, erotinę autobiografiją pirks kaip šiltas bandeles), svarbiau siužetas ir veikėjai.

Ar dera eilėraščiai erotiniame meilės romane priklauso nuo istorijos pobūdžio, bet šį klausimą išspręs leidykla. Kaip jau buvo minėta aukščiau, leidykla galimai pateiks savo pasiūlymų ir pataisymų kūriniui.

 

…O kaip praėjo pirmieji metai „Kaip išleisti knygą“ projektui?

Suskaičiuokime viščiukus, išsiritusius per šiuos nuostabius metus… 🙂

Projektą pradėjome lygiai prieš metus. Pirmosios mintys apie jį sukosi mūsų facebook grupėje „Rašytojų megėjų klubas“ (spausk ir sužinosi kodėl pavadinime klaida) ir, netikėta, netikėta – Lietuvos rašytojams  buvo įdomu kaip vyksta knygos leidybos procesas.

Per šiuos metus išleidome virš 18 interviu ir 6 straipsnius – interviu su rašytojais, išleidusiais knygas, su leidyklomis, leidžiančiomis šias knygas, ir įvairiausių autorių patarimus apie patį rašymo procesą.

…Ir žinai kas dar netikėtai įvyko?

Apie tai, kaip išleisti knygą Lietuvoje pradėjome šiais metais kalbėti ne tik mes vieni. Keli žinomesni Lietuvos rašytojai pradėjo organizuoti savo knygų leidybos seminarus, o kiti net išleido (arba šiuo metu jau baiginėja) knygas apie… Knygų leidybą! Netgi mūsų kalbintas komikas Olegas Šurajevas sureagavo į šią praėjusių metų literatūros temą, išleidęs knygą pavadinimu „Knygą gali parašyti bet kas“.

Ir knygą išties gali parašyti bet kas. Išleisti irgi. 

Klausimas tik kokią. Kokio turinio, stiliaus, dizaino, formato, storio, dydžio, kokia kaina, per kokią leidyklą, populiarią ar nežinomą.

Per artimiausius metus norime pakalbinti dar daugiau knygas išleidusių, rašančių Lietuvos autorių. Ir mes tau padėsime išleisti tavo knygą. Tiesiog klausk – o mes pasistengsime atsakyti. Taip, kaip stengiamės iki šiol.

Ačiū, kad esi kartu! 

Jei perskaitei iki čia ir nori daugiau mūsų darbų ateinančiais metais – palik komentarą žemiau, pasakyk bent žodį (ką tik benorėtum) ir taip parodyk, kad skaitai! 🙂

„Kaip išleisti knygą“ komanda –
Greta, Eliza, Rimantė ir Danielius

Danielius Goriunovas

Knygos „Tinginio manifestas“ ir skaitomiausio lietuviško saviugdos tinklaraščio – Debesyla.lt – autorius.

 • Aciu uz tiek daug naudingu patarimu.Suteiket ikvepimo rasyti toliau…

 • Ačiū! Ir būtų įdomu jei dar leidyklų pakalbintumėte. Pvz. Alma littera? Būtų įdomu sužinoti pagal ką jie renkasi knygas

  • O, taip, jau senokai kalbimome leidyklas. Pasistengsime gauti kokybišką, atvirą interviu.

   Gali būti sudėtinga, nes didesnės leidyklos, kaip ir bet kokios kitos organizacijos, sunkiai apčiuopiamos per vieną interviu, bet pabandysime.

   Jei gausis geras pokalbis – paskelbsime!

 • Jūsų komanda šaunuoliai! Visad su didžiu smalsumu skaitau jūsų straipsnius.
  Su gimtadieniu ? ir kaip sakoma, ilgiausių metų, ilgiausių ?

 • Labai įdėmiai viską perskaičiau. Šaunūs patarimai, nes rašau knygą anglų kalba ir tikrai mažai informacijos internete kaip išleisti knygą. Fantastiškas Jūsų darbas. Vertinu 10 balų iš 10.

  • Ačiū, Jonai! Stengiamės! 😉

   Tarp kitko, ar jau žinai, apsisprendei, kokiu būdu nori šią knygą leisti? Nes angliškai galimybių dar daugiau – tampa labai realu leisti elektroninę knygą, galima leisti ir ramia širdimi asmeniškai per Amazon, o galima ir surinkti pinigus per Kickstarterį (kaip padarė lietuvių autorius Vilius Stanislovaitis, išleidęs anglišką knygą apie telefonijos technologijų verslą). Daug daugiau galimybių!

  • Jonai, aš gal dar pašnibždėsiu, kad jei ir toliau seksite mūsų straipsnius ir interviu, ne tokioje tolimoje ateityje tikrai pamatysite interviu su lietuve autore, kuri parašė ir išleido knygą anglų kalba 😉

  • Smagu, kad padėjo! Jei dar kils bet kokių kliūčių autorystės procese – sakykite, pasistengsime atsakyti! 🙂

 • Rengiu knygą nedideliam draugų ratui. Noriu, kad ji būtų ne tik įdomi, bet ir graži. Kokia programa geriausia maketuoti? Wordu?

  • Taip, galima ir Wordu (arba Google docs). Tik nepamirškite gale išsaugoti kaip .pdf, kad formatavimas išsisaugotų tinkamai 😉

 • Kaip rasti rasytoja – vaiduokli, kuris galetu parasyti knyga pagal mano norus ir knyga priklausytu man? Ar tai brangi paslauga?

  • Labas, Lolita! O šito rekomenduoju paieškoti šioje grupėje: https://www.facebook.com/groups/teksturasytojai/ Čia yra daugiausiai komercinių tekstų rašytojai, bet rasite ir grožinių, ir autobiografinių, ir mokslinių tekstų autorių.

   Tai nėra dažna paslauga, tai nesitikėkite, kad iš karto rasite tinkamą (stiliumi) rašytoją, bet jį rasite. Paslauga nėra itin brangi – laikykite, kad visa knyga kainuotų apie 1-2 tūkst eur. Be abejo, jei knyga trumpesnė, daugiau nuotraukų, galbūt turite jau skeletą ir turinio juodraščių – tada pigiau. Na, ir, savaime suprantama, kadangi paslauga retesnio tipo – kaina gali labai skirtis. Bendrai, daugiau 3 tūkst eur nemokėčiau, jei nesu super-įžymybė.

   Beje, LABAI SVARBU! Pasidarykite sutartį! Joje aprašykite ne tik ko tikitės, per kiek laiko reikia parašyto, kiek taisymų norėsite daryti, kiek sumokėsite, bet ir, svarbiausiai, aprašykite, kad visos teisės pereina tik jums, o vaiduoklis rašytojas negali atskleisti, kad knygą parašė jis. (Na, atskleidimo dalį, aišku, galite palikti kaip tik norite. Bet teisių dalį – būtinai.) Šitai labai svarbu, nes kitaip neturėtumėte jokių įrodymų, kad buvo sutarta. Tikėtina su autoriais-vaiduokliais jokių problemų nebus, tikrai, bet apsidrausti – sveika. Dėl visa ko, kad tikrai ramu būtų 🙂

 • Savo pirmąją (tikiuosi ne paskutinę) knygą rašau jau/tik du mėnesius. Vis ieškau ir džiaugiuosi, kad randu patarimų kaip rašyti, tobulėti ir galiausiai išleisti knygą. Ačiū Jums už pagalbą!

 • Sveiki, norėčiau paklausti, kiek maždaug reikia investuoti pinigų, norint išleisti knygą? Čia priklauso nuo leidyklos ar kaip?

  • Taip, Austėja, priklauso tai nuo leidyklos. Kai kurios pasirūpina visa finansine puse ir jums, kaip autoriui, nieko nereikia mokėti. Kai kurios paprašo dalies „užstato” (techniškai gal kitaip reikėtų pavadinti, bet esmė panaši), nes siekia apsisaugoti, kad tikrai būtų knyga pelninga. Bet dažniausiai – leisti knygą per leidyklą nieko nekainuoja, nes visus nuostolius apsiima leidyklos. Ne visada, bet dažniausiai. Dėl to ir rekomenduojame kreiptis ne į vieną leidyklą, o bent į 10-tį jų – susižinokite sąlygas iš kelių leidyklų, kad galėtumėte išsirinkti sau geriausią.

 • Sveiki, o kokie patarimai norint išleisti enciklopediją vaikams? Iš kur imti paveikslėlius ir kokiais tekstais remtis?

  • Labas, Renata! Kaip ir leidžiant bet kokį kūrinį – čia jau autoriaus, jūsų, pasirinkimas su keliais reiklavimais. Visų pirma, iliustracijos turi priklausyti jums arba turite turėti teisę iliustracijas naudoti leidinyje – gavę leidimą, jį išsipirkę. Antra, kuriais būtent tekstais remtis negalime atsakyti, nes nežinome ką norite kurti, o ir yra žodžio laisvė rinktis kuriuos norisi šaltinius. Bet dažniausiai patikimiausi šaltiniai visad būna tarptautinės standartų, žymėjimų, kitų dokumentacijų organizacijos.

   Leisti enciklopediją – sunkus darbas, bet jei tik norite tam skirti save, išleisti enciklopediją galite ir jūs. Yra nemažai Lietuvos leidyklų, kurios leidžia tik mokomąją medžiagą, ypač tik vaikams.

 • Man patiko ši informacija, ačiū, bet nepilnai.Nes norėjau daugiau žinių apie išleidimą knygu pvz.receptu,su nuotraukomis, kurios tinką neriboto amžiaus skaitytojiems.Ne būtinai valgio receptai.

  • Hmm! Labai įdomi tema, ačiū, Valentina! Būtinai pasidomėsime. Gal turite pasiūlymų kokią receptų knygos autorę(ių) galėtume pakalbinti, iš jo(s) paimti interviu?

 • Sveiki
  ačiū, buvo įdomu, ir naudinga ,ir knygelę reklamuojamą įsigysiu…
  ačiū

 • Sveiki, turiu pomėgį virti namuose įvairius muilus.Turiu daug Rezeptu, didelę patirtį.Kaip jūs manote jeigu isleisciau knygą,Ar turėčiau skaitytojų? Ačiū

  • Labas, Valentina! Čia – nuomonės nėra pakankamos. Nes galime sakyti, kad knyga sulauktų skaitytojų arba galime sakyti, kad ne, bet… Tai sudėtingiau.

   Labai gerus patarimus aprašęs yra Vilius Stanislovaitis, kuris išleido knygą apie telefoninių skambučių sistemas (taip, rimtai, jo tokia tema): https://kaipisleistiknyga.lt/kaip-isleisti-pelninga-knyga/. Tiesa, Vilius knygą leido anglų kalba, taigi sulaukė kiek daugiau skaitytojų. Vienas procentas iš 3 milijardų, visgi, daugiau nei procentas iš 3 milijonų 😉

   Dar vienas patikrinimo būdų gali būti tiesiog pradėti kūryba dalintis soc. tinkluose ir žiūrėti ar tave kažkas seka. Pavyzdžiui apie tai kalba Rasa Borodina, kuri neperseniausiai irgi išleido savo knygą: https://kaipisleistiknyga.lt/rasa-borodina/. Be abejo, soc. tinklai nebūtinai lygu popierinei knygai – gali knygą pirkti net jei soc. tinkluose tema niekam neįdomi – bet ryšys yra.

   Kai turėsite skaičius – įrodymus – kad jūsų tema ir knyga įdomi skaitytojams, tai tikrai leidyklos priims jūsų kūrinį leidybai.

 • Ir kodėl anksčiau nepapuolė jūsų straipsnis??? Knygelė parašyta, atsiliepimai geri, atsakymai- jūs nežinoma, leidykla nenori rizikuoti:(
  Lieka elektroninis variantas🙂

 • Puiki informacija. Kilo klausimas, kaip su knygos rėmimu? Kokias priemones galima tam naudoti?

  • Ačiū už temą, Kristina! Būtinai pasidomėsime giliau ką galima padaryti. Nes tikrai, pavyzdžiui, žinau, kad kultūrinės institucijos teikia stipendijas autoriams kūrinio rašybai bei leidybai, o leidyklos kaip Lietuvos rašytojų sąjunga knygas dar ir leidžia daugmaž nemokamai. Taip pat pinigus galima rinkti per https://contribee.com/ (lietuviška pinigų rinkimo platforma kūrėjams), bet čia galimybių yra ir daugiau. Išnagrinėsime temą ir tikėkitės išsamesnio straipsnio ateityje! 🙂

 • Sveiki,
  Ar yra realu isleisti apie 5psl knyga vaikam labai lengvai skaitoma ir isiminimama anglu kalba? Knyga kurta kartu su dukra ir jos piesiniais.

 • Parašiau knygą į kurią įterpiau daug savo poemų ir norėčiau vien poemų knygą išleisti, bet tam nėra popierių, taip vadiname pinigus. Daug patarimų perskaičiau, tik nesuprantu savarankiškas leidimas per spaustuve ką reiškia? Ar knyga būtų tokia pat kaip išleista leidyklos?

  • Iš esmės – taip, knyga būtų tokia pati.

   Leidykla tiesiog naudinga, nes: padeda rasti dizainerius knygos viršeliui bei turiniui, redaktorius bei korektorius pačiam knygos tekstui, spaustuvę, pasirūpina spausdinimo kokybe, ISBN kodu, vėliau knygos platinimu.

   Leidyba pačiam – yra pasirūpinimas visu tuo savarankiškai. Iš esmės nėra kažkuo itin sudėtingas procesas, o ir jei nėra svarbu išleisti „geriausią metų bestselerį”, tai dalį dalykų pilnai galima pačiam pasirūpinti. Techniškai net atsispausdinti galite patys savo spausdintuvu – niekas nedraudžia juk, knygos formatą sprendžiate tik jūs 🙂

   Bet taip, bendrai paėmus, nesvarbu knyga yra leidžiama savarankiškai ar su leidyklos pagalba – tai visvien yra knyga.

 • Išties buvo naudinga paskaityti,nes kaip tik rengiuosi išleisti eilėraščių knygą .

  • Pasireklamuokite čia, jei norėsite – bus įdomu paskaityti, Antanina! 🙂

 • Labai naudinga informacija. Aiškiai, paprastai ir įkvepiančiai vikas parašyta. Ačiū Jums!

 • Lyg tais įdemiai perskaičiau, bet greičiausia dar skaitysiu. Šiandien supratau, kad noriu parašyti knygą, ne sau, o ateičiai. Ne dramą, bet prasmingą melodramą – apie kartas, moteris ir jų vyrus, o gal neužaugusius vaikus. Apie motinų besąlygišką meilę. Ačiū už tokį aiškų pateikimą.

  • Sveiki, jeigu jau parašėte, bandykite ją siūlyti labdaros, karytativinėms organoizacijoms, gauti jos leidybai paramą.
   Kitas variantas, pati galite bandyti surinkti pinigų jos leidybai.
   Arba galite siūlyti knygą leidykloms.

 • Projektas „Kaip išleisti knygą“ už šio straipsnio ir/arba pokalbio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi rašytojo ir/arba pašnekovo nuomonė.
  >