Pirmą kartą čia? ✍🏼

P

Mes kalbame apie knygų rašymą ir leidybą Lietuvoje.

Kalbame su autoriais, išleidusiais knygas (interviu apie jų darbo metodus ir įkvėpimus), su leidyklomis (apie leidyklų reikalavimus ir naudas rašytojams), dalinamės patarimais kaip išleisti gerą, kokybišką, įtraukiančią, perkamą knygą.

Bendraujame su rašančiaisiais, sukūrėme rašytojų mėgėjų bendruomenę ir norime padėti ieškantiems informacijos kaip išleisti savo knygą. Norėtume bendradarbiauti su leidyklomis, užpildyti vakuumą esantį tarp rašytojų ir leidyklų, nes dažnai juk rašantys net nežino nuo ko pradėti! Laikas tai pakeisti.

Ką šią akimirką gali padaryti tu?

…Pirmiausiai pasidalink savo nuomone: Kuo vardu esi ir ką karščiausiai norėtum sužinoti apie rašymą, kūrybą bei knygų leidybą? Mmmm..? 💛

 • Julija parašė:

  Esu Julija, rašau fantastinę knygą, įkvėptą Mass Effect. Norėčiau daugiau sužinoti ar tikrai Lietuvoje įmanoma uždirbti iš knygos leidybos 🙂

  • Eliza parašė:

   Sveika, Julija! Dėkoju už klausimą. Pandysime išnarplioti šią mįslę 🙂

 • Miglė parašė:

  Norėčiau sužinoti, ko reikia norint išleisti ne tik patrauklią, bet ir įdomią knygą. Kokios rašytojų galimybės Lietuvoje, ko reiktų jaunam rašytojui (moksleiviui ar studentui) ir kaip to siekti. 🙂

  • Šaunus klausimas, Migle! Tikiuosi interviu puslapyje šiuos klausimus ir atsakys! 🙂 O šiaip, juk nemažai jaunių išleidžia savo knygas – tai nėra sunku, jei tik rašai, rašai daug ir tada dar daugiau, kol išmoksti rašyti. Nemanai?

 • Danielius Goriunovas parašė:

  Danielius, norėčiau sužinoti kaip Lietuvos bestselerių autoriai (Beata Tiškevič, Alex Monaco ir kiti) tai padarė 😉

 • Modesta parašė:

  Esu Modesta ir norėčiau sužinoti, kaip visuomenė vertintų knygas, kurias parašė jaunimas (iki kokių 25 m.)? Palaikytų tai, o galbūt galvotų, kad tie “durneliai” neturi apie ką parašyti?
  Taip pat domintų koks ilgaaas postas apie pasitikėjimą savimi ir tikėjimą savo jėgomis (nes, bent jau man, to trūksta). Galbūt dar turite kokių bonus patarimų pradedančiąjam rašytojėliui? 😉
  Šiam kartui turbūt tiek 🙂 vėliau matysim, gal kažką prirašysiu 😛

  • Eliza parašė:

   Sveika, Modesta. Manau visuomenei ne tiek svarbu kiek metų rašytojui, o ką jis parašė. Ant knygų viršelių dažniausiai nerašo rašytojo metų 🙂 Bet esu mačiusi kaip knygą reklamuojant parašomi ir autoriaus metai (ypač, jeigu tai jaunas rašytojas), bet man asmeniškai tai kelia klausimą: o kodėl tai svarbu?
   Beje, ne vieną kartą istorijoje yra buvę, kad autoriai pasirašydo pseudonimais, kad nebūtų aišku nei jų lyties nei metų.
   Dėkoju už klausimus. Su komada būtinai atsižvelgsime į tavo komentarus.

 • Rugilė parašė:

  Rašau knygą apie paauglių pschihologines problemas. Norėčiau sužinoti ko reikėtų, norint išleisti knygą, kokios galimybės paaugliui/studentui bei ar įmanoma iš to užsidirbti?

  • Eliza parašė:

   Ačiū už klausimą, Rugile. Jau užsirašau į savo užrašų knygelę 😉

 • Aihara parašė:

  Labiausiai būtų įdomu sužinoti, pagal kokius kriterijus leidyklos atsirenka, ar leisti pradedančiojo atsiųstą knygą, ar ne.

  Dar būtų įdomu, kiek laiko leidykloms užtrunka atsakyti į užklausas. Ar normalu laukti atsakymo dvi savaites, mėnesį, daugiau?

  • Eliza parašė:

   Sveika, Aihara. Klausimas dėl kriterijų yra vertas atskiro įrašo, manau 🙂 O štai dėl to, kiek leidykloms užtrunka atsakyti į užklausas, tai manau priklauso nuo leidyklos. Bet, manau, jos turėtų laiške nurodyti tikslų laiką kiek jie užtruks. Ir visada galima to jų paklausti. Linkėjimai 😉

  • DeepNight parašė:

   Kiekviena leidykla turi savo laikotarpį. Dažniausiai gavę istoriją jie atrašo ir nurodo per kiek laiko atsiųs atsakymą, nors pastaruoju metu didesnės leidyklos nė nesivargina atrašinėti. Vidutiniškai yra laukiama apie mėnesį, kai kur gali atsakyti per 2 savaites, o dažniausiai iš viso neatrašoma kas automatiškai yra neigiamas atsakymas. Beje, svarbu, kad jūsų siųstas laiškas neatsidurtų spam dėžėje, ypač kai rašote iš naujai kurto, mažai naudojamo el.pašto adreso. Kai kurios leidyklos netinkamai atsiųstų istorijų net neskaito (tarkim nurodo, kad būtina lydinčioji informacija ir ištraukos), autorius to neprideda, leidyklos darbuotojas net nesivargina atsiversti rankraščio. Labai svarbu skaityti taisykles prieš siunčiant, o ne tik susirankioti e-mailus ir per dešimt min visoms nusiųsti tą patį. Kai kurios leidyklos pageidauja info apie autorių, nurodyti kur dar išsiųstas rankraštis. Dauguma praleidžia tokius klausimus, bet atsakyti reikia jei norite, kad į jus žiūrėtų rimtai. Čia šio puslapio adminams ir turėtų būti prioritetas, surašyti ne tik leidyklų e-mailus, o priminti, kad reikalinga lydinčioji informacija ir kiekvienoje leidykloje reikalavimai gali skirtis. Netgi pavyzdžiai kaip turėtų atrodyti lydinti informacija (ne daugiau kaip lapo tekstas aiškiai atskirta kur apie rašytoją, kur apie knygą ir t.t).

   • Danielius parašė:

    Labai šaunūs pastebėjimai, DeepNight, ir labai teisingi!! Man rodos skaitote mintis, nes spėkite kas pasirodys nuo gruodžio 1 dienos, che, che 😁

   • Adonis parašė:

    aš nesuprantu vieno – kam reikalinga leidyklai autoriaus biografija? Jei, tarkim, kūrinys vertas išleisti, tačiau autorius – nežinoma, pilka asmenybė, be mokslų ir įspūdingų pasiekimų, tai tada ir kūrinys jau nublanksta leidėjų akyse? Ar kaip?

    • Danielius Goriunovas parašė:

     Pardavimai.

     Uždėk Agnės Jagelavičiūtės veidą ant krepšinio kamuolių – pirks labiau, nei be jokio veido, nors ji su krepšinio kamuoliais turbūt (tik spėju) mažai susijusi.

     Lygiai taip pat su knygomis. Mažai kas perka bevardžių knygas. Jei nori parduoti – tu jau turi būti žinomas, fainas, patrauklus žmogus. Jei tavo pirmąją knygą jau pirko – dar geriau.

     Spėk, kodėl J.K. Rowling, Haruki Murakami ar Stephen King gali štampuoti kūrinius ir juos parduoti milijoniniais tiražais.

     Kūryba nėra tik technika. Tai ir bendravimas su savo auditorija.

     Todėl biografija ir svarbi.

     Išties, visada taip buvo, yra ir dabar. Mums tiesiog patinka pirkti kūrinius iš mums patrauklių žmonių. O kai tų knygų yra kalnai, tai labiau tikėtina, kad ir pirksime iš jau pažįstamo 🙂 Panašiai, kaip su sausainiais, kojinėmis, finansine pagalba ar automobilių remontu.

     • Kornelija Mineikė parašė:

      Dar viena priežastis tai pirmas žvilgsnis į tai kaip busimas autorius pasakoja. Manau daugumai gana sunku apibūdinti save kuo skaniau, tad leidyklos netik susipažysta su asmenybę, bet ir gauna galimybę sužinoti kokia stilistiką jis rašo. Jei save apibudins lakoniškai tai ir tekste bus tokių bruožų. Biografija, prisistatymas yra pirmas trumpas vertinimo kriterijus.

     • Adonis parašė:

      tuštybių mugė – visur tik biznis, reklama. O man autorius dzin – svarbiausia knygos turinys. Aš perku ne autorių, o jo mintis, jausmus, idėjas, fantaziją ir visai negeidžiu su juo bendrauti… P.S. nepirkčiau krepšinio kamuolio su Jagelavičiūte 🙂

     • Adonis parašė:

      „…kad aš panyru į istorijas ir man nesvarbūs pavadinimai, autoriai, premijos, vertėjai ar vertimų kokybė…“ – citata iš vienos blogerės posto facebook’e. Tad ne vienam skaitytojui neįdomus tas autorius su savo blizgučiais, kauke, „patraukliu“ įvaizdžiu…

     • Danielius Goriunovas parašė:

      Taip, tikra teisybė, yra pirkėjų, kuriems neįdomi nei autoriaus knygos rašymo priežastis (ar fonas), nei viršelis, nei atsiliepimai.

      Bet.

      Čia kaip su padangomis – laimi tie, kurie geriausiai žinomi.

      Michelin kartais žino net tie, kurie išvis apie automobilius nieko nežino. Kaip ir kavą Jacobs, arbatą Lipton, saldų gėrimą Fanta, telefonus iPhone… O istorinių romanų autorę Kristiną Sabaliauskaitę, receptų knygų autorę Beatą Nicholson arba jei jau reikia pirkti knygą penkiamečiui, tai „Kažką girdėjau apie kažkokią Kakę Makę“.

      Visgi, leidyklos, kaip ir autoriai iš profesijos, dirba, kad uždirbtų. O tam reikia būti matomu, žinomu, visur.

      Manau galėtum tam pritarti, ar ne?

     • Adonis parašė:

      žinoma, kad reikia uždirbti, bet juk ne viskas turi būti matuojama pinigais. Kiek yra aukštos klasės kūrinių, kurie nėra populiarūs, tačiau juk yra skaitytojų, kurie nori skaityti išskirtinius, gilios minties knygas? Leidykloms neapsimoka tokių leisti, nes nepelninga. Visuotinis žinomumas – tai dar ne viskas.Yra tokių žmonių, kurie nepasiduoda masinei isterijai ir renkasi tai, kas jiems prieinamiau, labiau prie širdies. Tad manau, kad leidyklos galėtų duoti daugiau šansų ir nežinomiems, kitokiems kūrėjams.

 • Paulina parašė:

  Įdomu, kur rasti redaktorių ir maketuotoją, kaip išsirinkti leidyklą ir kuris iš šių žingsnių būtų pirmas?
  Ačiū

  • Eliza parašė:

   Koks geras klausimas. Pagalvosime su kolegomis apie jūsų klausimą 😉

   • Valda Kunstiene parašė:

    Ir mane labai domintu patarimas sia tema…

 • Sigita parašė:

  Mane domintų, ar lietuvos žmonės skaito eilėraščius? 😊 Ar poezijos rinkinys turi realią galimybę būti mėgiamu ir perkamu? Rašytojui aišku esant dar gyvųjų tarpe 😅

  • Danielius Goriunovas parašė:

   Ak, labai geras klausimas! O sakyk, Sigita, ar pati perki ir skaitai poezijos kūrinius? 🙂

 • Pijus parašė:

  Labas.
  Aš Pijus, rašau fantastinę knygą, kurioje veiksmas sukasi aplink angelus. Juos pateikiau visai kitokia forma ir atskleidžiu tamsiąją jų pusę. Knygoje galime įžvelgti, kaip sutrypiu biblija su purvu, ar tokio tipo knyga turi šansų?

  • Danielius Goriunovas parašė:

   O kodėl ne? Ar tai sukliudė Philip Pullman išleisti „His Dark Materials “ bestselerių seriją? Ar sukliudė jam tas knygas sėkmingai parduoti? Ir ar tikrai Lietuvoje nėra kitų tokių drąsesnių autorių? 😉

 • Urtė parašė:

  o jei neturi 18 ir nori išleisti pvz savo pirmą knygą kurioje butų gražiausi tavo parašyti na kaip pasakyti kūrinėliai pastraipos?

  • Eliza parašė:

   Sveika, Urte! Jeigu leidyklai tiks ir patiks kūrinys nemanau, kad kiltų problemų dėl amžiaus. 😉

 • Aihara parašė:

  Klausimas leidykloms: koks jūsų požiūris į keiksmažodžius ir kitokius grubius žodžius tekste? Ar tai gali būti kliūtis išleidžiant knygą? Ar trinti keiksmus iš rankraščio iš karto, ar vis dėl to palaukti, ką leidykla nuspręs?

  • Geras klausimas! O kaip manai tu? Nes juk yra nemažai knygų su keiksmažodžiais – kai kurios ir ant viršelio. Lietuvoje tik dar jų bijome šiek tiek, bet vis daugiau yra laisvės jiems. Kam trinti, jei leidėjai dar nesakė, kad tai gali būti bėda? Juk dažniausiai, kaip „Pietinia kronikos“, tai dar ir knygos svarbi dalis! Ar ne?

 • Aistra Beba parašė:

  Ar galiu remtis tikrai vykstančiais faktais ir net kartais naudotis tikraisiais vardais. Tačiau savo knygoje juos perdėti, sufantastinti, išpūsti, prigalvoti naujų netikėtų tiesų?
  Tokiais kaip tradicinė kažkokios šalies šventė, daug išgalvotų keistų faktų apie budizmą?

  • Danielius Goriunovas parašė:

   …O kodėl ne? Juk jei fantastinis kūrinys (ne mokomasis) – galima daryti ką tik norisi.

   O papildomam apsidraudimui knygos pradžioje įrašyti „visi knygoje minimi įvykiai bei veikėjai yra išgalvoti“, kad tikrai nebūtų kam kabintis. Nemanai?

 • Aistė Grin parašė:

  Rašau vaikišką knyga! ❤️ Kaip išleisti!? Aš to siekiu ir tai mano viena didžiausių svajonių! ❤️ 👑 Tikslų! Ką reikėtų daryti ir kaip pasirinkti pačią geriausią leidyklą?

  • Danielius Goriunovas parašė:

   Labai šaunu! Kokioje stadijoje esi šiuo metu? Idėjos? Rašymo? Ar jau išvis baigei bei tiesiog ieškai kas išleistų? Rekomenduojame tiesiog pasinaudoti mūsų atrinktu Lietuvos leidyklų kontaktų sąrašu! 🙂 Jis štai čia: https://kaipisleistiknyga.lt/21-naudingas-kontaktas/

  • Greta Musteikienė parašė:

   Aiste, žvilgtelėk į šios dienos interviu 😉 Vaikų knygų autorė papasakojo kaip ji tai padarė

 • Leksa010 parašė:

  Sveiki.O ar galima isleisti e-knyga paciam, susikuriant elektronine svetaine ir ja reklamuojant?Juk Lietuviu pasaulyje yra labai daug.

  • Greta Musteikienė parašė:

   Žinoma. Kodėl gi ne? 🙂 Tik tuomet autorius apsiima atlikti tris darbus: parašyti knygą, sumaketuoti ir sukurti elektroninę jos versiją, reklamuoti. Tikrai ne visi tai sugeba. Aš pavyzdžiui, savo kūrinio reklama nesugebėčiau ko gero užsiimti :p

 • Valda Kunstiene parašė:

  Sveiki,rasau romana-pirma karta.Ilgai dvejojau,ar sugebesiu,ar is viso verta,nes daug kas atkalbineja-esa,dabar knygu beveik niekas neperka,knygynai pilni…Arba turi buti tikrai bomba-kitaip gules lentynose…Romano siuzetas-paprastos,merginos ir uzkietejusio mergisiaus netiketa pazintis,peraugusi i romantiska meile-su daug netiketu posukiu,pikantisku,erotiniu scenu,du laiminga pabaiga. Dals istorijos-asmenine patirtis.Tai butu romanas daugiau moterims,merginoms.Beje,du iterptais eilersciais(irgi mano)
  Mano klausimas-ar paklausi tokia tema?Turbut,reiketu ieskoti reikejo,arba paviai finsnsuoti,jas be abejo,nera pigu…Ka patartumet?
  Busiu labai dekinga…Valda.

  • Greta Musteikienė parašė:

   Kažin ar kas nors galėtų tiksliai atsakyti į Jūsų klausimus, Valda. Knygos sėkmė priklauso nuo tokios daugybės dalykų. Pasakyti, kad toks siužetas tinka, o toks – ne, manau, būtų visai netikslu. Galiu pasiūlyti nebent pasiskaityti kaip sekėsi kitiems autoriams. Pavyzdžiui, šiame puslapyje yra interviu su Kornelija Mineike. Jos pirma knyga taip pat – meilės romanas. Galbūt jos patirtis Jums suteiks daugiau aiškumo ką ir kaip galima būtų daryti.

 • >