Pirmą kartą čia? ✍

P

Mes kalbame apie knygų rašymą ir leidybą Lietuvoje.

Kalbame su autoriais, išleidusiais knygas (interviu apie jų darbo metodus ir įkvėpimus), su leidyklomis (apie leidyklų reikalavimus ir naudas rašytojams), dalinamės patarimais kaip išleisti gerą, kokybišką, įtraukiančią, perkamą knygą.

Bendraujame su rašančiaisiais, sukūrėme rašytojų mėgėjų bendruomenę ir norime padėti ieškantiems informacijos kaip išleisti savo knygą. Norėtume bendradarbiauti su leidyklomis, užpildyti vakuumą esantį tarp rašytojų ir leidyklų, nes dažnai juk rašantys net nežino nuo ko pradėti! Laikas tai pakeisti.

Ką šią akimirką gali padaryti tu?

…Pirmiausiai pasidalink savo nuomone: Kuo vardu esi ir ką karščiausiai norėtum sužinoti apie rašymą, kūrybą bei knygų leidybą? Mmmm..? ✍

 • Esu Julija, rašau fantastinę knygą, įkvėptą Mass Effect. Norėčiau daugiau sužinoti ar tikrai Lietuvoje įmanoma uždirbti iš knygos leidybos 🙂

  • Sveika, Julija! Dėkoju už klausimą. Pandysime išnarplioti šią mįslę 🙂

 • Norėčiau sužinoti, ko reikia norint išleisti ne tik patrauklią, bet ir įdomią knygą. Kokios rašytojų galimybės Lietuvoje, ko reiktų jaunam rašytojui (moksleiviui ar studentui) ir kaip to siekti. 🙂

  • Šaunus klausimas, Migle! Tikiuosi interviu puslapyje šiuos klausimus ir atsakys! 🙂 O šiaip, juk nemažai jaunių išleidžia savo knygas – tai nėra sunku, jei tik rašai, rašai daug ir tada dar daugiau, kol išmoksti rašyti. Nemanai?

 • Danielius, norėčiau sužinoti kaip Lietuvos bestselerių autoriai (Beata Tiškevič, Alex Monaco ir kiti) tai padarė 😉

 • Esu Modesta ir norėčiau sužinoti, kaip visuomenė vertintų knygas, kurias parašė jaunimas (iki kokių 25 m.)? Palaikytų tai, o galbūt galvotų, kad tie “durneliai” neturi apie ką parašyti?
  Taip pat domintų koks ilgaaas postas apie pasitikėjimą savimi ir tikėjimą savo jėgomis (nes, bent jau man, to trūksta). Galbūt dar turite kokių bonus patarimų pradedančiąjam rašytojėliui? 😉
  Šiam kartui turbūt tiek 🙂 vėliau matysim, gal kažką prirašysiu 😛

  • Sveika, Modesta. Manau visuomenei ne tiek svarbu kiek metų rašytojui, o ką jis parašė. Ant knygų viršelių dažniausiai nerašo rašytojo metų 🙂 Bet esu mačiusi kaip knygą reklamuojant parašomi ir autoriaus metai (ypač, jeigu tai jaunas rašytojas), bet man asmeniškai tai kelia klausimą: o kodėl tai svarbu?
   Beje, ne vieną kartą istorijoje yra buvę, kad autoriai pasirašydo pseudonimais, kad nebūtų aišku nei jų lyties nei metų.
   Dėkoju už klausimus. Su komada būtinai atsižvelgsime į tavo komentarus.

 • Rašau knygą apie paauglių pschihologines problemas. Norėčiau sužinoti ko reikėtų, norint išleisti knygą, kokios galimybės paaugliui/studentui bei ar įmanoma iš to užsidirbti?

  • Ačiū už klausimą, Rugile. Jau užsirašau į savo užrašų knygelę 😉

 • Labiausiai būtų įdomu sužinoti, pagal kokius kriterijus leidyklos atsirenka, ar leisti pradedančiojo atsiųstą knygą, ar ne.

  Dar būtų įdomu, kiek laiko leidykloms užtrunka atsakyti į užklausas. Ar normalu laukti atsakymo dvi savaites, mėnesį, daugiau?

  • Sveika, Aihara. Klausimas dėl kriterijų yra vertas atskiro įrašo, manau 🙂 O štai dėl to, kiek leidykloms užtrunka atsakyti į užklausas, tai manau priklauso nuo leidyklos. Bet, manau, jos turėtų laiške nurodyti tikslų laiką kiek jie užtruks. Ir visada galima to jų paklausti. Linkėjimai 😉

  • Kiekviena leidykla turi savo laikotarpį. Dažniausiai gavę istoriją jie atrašo ir nurodo per kiek laiko atsiųs atsakymą, nors pastaruoju metu didesnės leidyklos nė nesivargina atrašinėti. Vidutiniškai yra laukiama apie mėnesį, kai kur gali atsakyti per 2 savaites, o dažniausiai iš viso neatrašoma kas automatiškai yra neigiamas atsakymas. Beje, svarbu, kad jūsų siųstas laiškas neatsidurtų spam dėžėje, ypač kai rašote iš naujai kurto, mažai naudojamo el.pašto adreso. Kai kurios leidyklos netinkamai atsiųstų istorijų net neskaito (tarkim nurodo, kad būtina lydinčioji informacija ir ištraukos), autorius to neprideda, leidyklos darbuotojas net nesivargina atsiversti rankraščio. Labai svarbu skaityti taisykles prieš siunčiant, o ne tik susirankioti e-mailus ir per dešimt min visoms nusiųsti tą patį. Kai kurios leidyklos pageidauja info apie autorių, nurodyti kur dar išsiųstas rankraštis. Dauguma praleidžia tokius klausimus, bet atsakyti reikia jei norite, kad į jus žiūrėtų rimtai. Čia šio puslapio adminams ir turėtų būti prioritetas, surašyti ne tik leidyklų e-mailus, o priminti, kad reikalinga lydinčioji informacija ir kiekvienoje leidykloje reikalavimai gali skirtis. Netgi pavyzdžiai kaip turėtų atrodyti lydinti informacija (ne daugiau kaip lapo tekstas aiškiai atskirta kur apie rašytoją, kur apie knygą ir t.t).

   • Labai šaunūs pastebėjimai, DeepNight, ir labai teisingi!! Man rodos skaitote mintis, nes spėkite kas pasirodys nuo gruodžio 1 dienos, che, che ?

   • aš nesuprantu vieno – kam reikalinga leidyklai autoriaus biografija? Jei, tarkim, kūrinys vertas išleisti, tačiau autorius – nežinoma, pilka asmenybė, be mokslų ir įspūdingų pasiekimų, tai tada ir kūrinys jau nublanksta leidėjų akyse? Ar kaip?

    • Pardavimai.

     Uždėk Agnės Jagelavičiūtės veidą ant krepšinio kamuolių – pirks labiau, nei be jokio veido, nors ji su krepšinio kamuoliais turbūt (tik spėju) mažai susijusi.

     Lygiai taip pat su knygomis. Mažai kas perka bevardžių knygas. Jei nori parduoti – tu jau turi būti žinomas, fainas, patrauklus žmogus. Jei tavo pirmąją knygą jau pirko – dar geriau.

     Spėk, kodėl J.K. Rowling, Haruki Murakami ar Stephen King gali štampuoti kūrinius ir juos parduoti milijoniniais tiražais.

     Kūryba nėra tik technika. Tai ir bendravimas su savo auditorija.

     Todėl biografija ir svarbi.

     Išties, visada taip buvo, yra ir dabar. Mums tiesiog patinka pirkti kūrinius iš mums patrauklių žmonių. O kai tų knygų yra kalnai, tai labiau tikėtina, kad ir pirksime iš jau pažįstamo 🙂 Panašiai, kaip su sausainiais, kojinėmis, finansine pagalba ar automobilių remontu.

     • Dar viena priežastis tai pirmas žvilgsnis į tai kaip busimas autorius pasakoja. Manau daugumai gana sunku apibūdinti save kuo skaniau, tad leidyklos netik susipažysta su asmenybę, bet ir gauna galimybę sužinoti kokia stilistiką jis rašo. Jei save apibudins lakoniškai tai ir tekste bus tokių bruožų. Biografija, prisistatymas yra pirmas trumpas vertinimo kriterijus.

     • tuštybių mugė – visur tik biznis, reklama. O man autorius dzin – svarbiausia knygos turinys. Aš perku ne autorių, o jo mintis, jausmus, idėjas, fantaziją ir visai negeidžiu su juo bendrauti… P.S. nepirkčiau krepšinio kamuolio su Jagelavičiūte 🙂

     • „…kad aš panyru į istorijas ir man nesvarbūs pavadinimai, autoriai, premijos, vertėjai ar vertimų kokybė…“ – citata iš vienos blogerės posto facebook’e. Tad ne vienam skaitytojui neįdomus tas autorius su savo blizgučiais, kauke, „patraukliu“ įvaizdžiu…

     • Taip, tikra teisybė, yra pirkėjų, kuriems neįdomi nei autoriaus knygos rašymo priežastis (ar fonas), nei viršelis, nei atsiliepimai.

      Bet.

      Čia kaip su padangomis – laimi tie, kurie geriausiai žinomi.

      Michelin kartais žino net tie, kurie išvis apie automobilius nieko nežino. Kaip ir kavą Jacobs, arbatą Lipton, saldų gėrimą Fanta, telefonus iPhone… O istorinių romanų autorę Kristiną Sabaliauskaitę, receptų knygų autorę Beatą Nicholson arba jei jau reikia pirkti knygą penkiamečiui, tai „Kažką girdėjau apie kažkokią Kakę Makę“.

      Visgi, leidyklos, kaip ir autoriai iš profesijos, dirba, kad uždirbtų. O tam reikia būti matomu, žinomu, visur.

      Manau galėtum tam pritarti, ar ne?

     • žinoma, kad reikia uždirbti, bet juk ne viskas turi būti matuojama pinigais. Kiek yra aukštos klasės kūrinių, kurie nėra populiarūs, tačiau juk yra skaitytojų, kurie nori skaityti išskirtinius, gilios minties knygas? Leidykloms neapsimoka tokių leisti, nes nepelninga. Visuotinis žinomumas – tai dar ne viskas.Yra tokių žmonių, kurie nepasiduoda masinei isterijai ir renkasi tai, kas jiems prieinamiau, labiau prie širdies. Tad manau, kad leidyklos galėtų duoti daugiau šansų ir nežinomiems, kitokiems kūrėjams.

 • Įdomu, kur rasti redaktorių ir maketuotoją, kaip išsirinkti leidyklą ir kuris iš šių žingsnių būtų pirmas?
  Ačiū

  • Jeigu jau rasite leidyklą, ji pasiūlys ir redaktorių, ir maketuotoją. Ir viršelio dizainą, ir iliustracijas, jei to reikės. Svarbiausia geras, intriguojantis, aktualus tekstas.

 • Mane domintų, ar lietuvos žmonės skaito eilėraščius? ? Ar poezijos rinkinys turi realią galimybę būti mėgiamu ir perkamu? Rašytojui aišku esant dar gyvųjų tarpe ?

  • Ak, labai geras klausimas! O sakyk, Sigita, ar pati perki ir skaitai poezijos kūrinius? 🙂

 • Labas.
  Aš Pijus, rašau fantastinę knygą, kurioje veiksmas sukasi aplink angelus. Juos pateikiau visai kitokia forma ir atskleidžiu tamsiąją jų pusę. Knygoje galime įžvelgti, kaip sutrypiu biblija su purvu, ar tokio tipo knyga turi šansų?

  • O kodėl ne? Ar tai sukliudė Philip Pullman išleisti „His Dark Materials “ bestselerių seriją? Ar sukliudė jam tas knygas sėkmingai parduoti? Ir ar tikrai Lietuvoje nėra kitų tokių drąsesnių autorių? 😉

 • o jei neturi 18 ir nori išleisti pvz savo pirmą knygą kurioje butų gražiausi tavo parašyti na kaip pasakyti kūrinėliai pastraipos?

  • Sveika, Urte! Jeigu leidyklai tiks ir patiks kūrinys nemanau, kad kiltų problemų dėl amžiaus. 😉

 • Klausimas leidykloms: koks jūsų požiūris į keiksmažodžius ir kitokius grubius žodžius tekste? Ar tai gali būti kliūtis išleidžiant knygą? Ar trinti keiksmus iš rankraščio iš karto, ar vis dėl to palaukti, ką leidykla nuspręs?

  • Geras klausimas! O kaip manai tu? Nes juk yra nemažai knygų su keiksmažodžiais – kai kurios ir ant viršelio. Lietuvoje tik dar jų bijome šiek tiek, bet vis daugiau yra laisvės jiems. Kam trinti, jei leidėjai dar nesakė, kad tai gali būti bėda? Juk dažniausiai, kaip „Pietinia kronikos“, tai dar ir knygos svarbi dalis! Ar ne?

 • Ar galiu remtis tikrai vykstančiais faktais ir net kartais naudotis tikraisiais vardais. Tačiau savo knygoje juos perdėti, sufantastinti, išpūsti, prigalvoti naujų netikėtų tiesų?
  Tokiais kaip tradicinė kažkokios šalies šventė, daug išgalvotų keistų faktų apie budizmą?

  • …O kodėl ne? Juk jei fantastinis kūrinys (ne mokomasis) – galima daryti ką tik norisi.

   O papildomam apsidraudimui knygos pradžioje įrašyti „visi knygoje minimi įvykiai bei veikėjai yra išgalvoti“, kad tikrai nebūtų kam kabintis. Nemanai?

 • Rašau vaikišką knyga! ❤️ Kaip išleisti!? Aš to siekiu ir tai mano viena didžiausių svajonių! ❤️ ? Tikslų! Ką reikėtų daryti ir kaip pasirinkti pačią geriausią leidyklą?

  • Aiste, žvilgtelėk į šios dienos interviu 😉 Vaikų knygų autorė papasakojo kaip ji tai padarė

 • Sveiki.O ar galima isleisti e-knyga paciam, susikuriant elektronine svetaine ir ja reklamuojant?Juk Lietuviu pasaulyje yra labai daug.

  • Žinoma. Kodėl gi ne? 🙂 Tik tuomet autorius apsiima atlikti tris darbus: parašyti knygą, sumaketuoti ir sukurti elektroninę jos versiją, reklamuoti. Tikrai ne visi tai sugeba. Aš pavyzdžiui, savo kūrinio reklama nesugebėčiau ko gero užsiimti :p

 • Sveiki,rasau romana-pirma karta.Ilgai dvejojau,ar sugebesiu,ar is viso verta,nes daug kas atkalbineja-esa,dabar knygu beveik niekas neperka,knygynai pilni…Arba turi buti tikrai bomba-kitaip gules lentynose…Romano siuzetas-paprastos,merginos ir uzkietejusio mergisiaus netiketa pazintis,peraugusi i romantiska meile-su daug netiketu posukiu,pikantisku,erotiniu scenu,du laiminga pabaiga. Dals istorijos-asmenine patirtis.Tai butu romanas daugiau moterims,merginoms.Beje,du iterptais eilersciais(irgi mano)
  Mano klausimas-ar paklausi tokia tema?Turbut,reiketu ieskoti reikejo,arba paviai finsnsuoti,jas be abejo,nera pigu…Ka patartumet?
  Busiu labai dekinga…Valda.

  • Kažin ar kas nors galėtų tiksliai atsakyti į Jūsų klausimus, Valda. Knygos sėkmė priklauso nuo tokios daugybės dalykų. Pasakyti, kad toks siužetas tinka, o toks – ne, manau, būtų visai netikslu. Galiu pasiūlyti nebent pasiskaityti kaip sekėsi kitiems autoriams. Pavyzdžiui, šiame puslapyje yra interviu su Kornelija Mineike. Jos pirma knyga taip pat – meilės romanas. Galbūt jos patirtis Jums suteiks daugiau aiškumo ką ir kaip galima būtų daryti.

 • Sveiki!
  Nuo 16 metų turiu svajonę parašyti romaną, todėl ryžausi po truputį šią svajonę įgyvendinti. Ant lapo ėmė gulti pirmieji kūrinio sakiniai. Džiaugiuosi, kad pradėjau rašyti, bet vis negaliu nusirminti, nes bijau, kad nepasiseks. Baiminuosi, kad baigus rašyti lapai suguls į stalčių, nes nepavyks kūrinio išleisti.
  Taigi, mane domina tai, kas vyksta po to, kai kūrinyje padedi paskutinį tašką. Kaip toliau vystyti knygos leidimo procesą? Nuo ko pradėti?

  • O, kaip smagu, kad rašai jau! 🙂

   Toliau tavo žingsniai seka pagal tai, ką sieki padaryti. Ko labiausiai nori iš knygos? Paruošėme gidą apie visą leidybos procesą (ir skirtingus kelius), nes šie keliai labai skirtingi: https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/. Tai kai išsirinksi ko nori iš knygos – teliks tiesiog jau knygą reklamuoti arba susisiekti su leidykla (ir reklamuoti kai ši išleis).

 • Sveiki, esu Eglė. Gal aš su savo mintimis ne į temą, dar neturiu ko nešti leidyklai, bet mane jaudina pats procesas, kuriame pastrigau. Prieš metus pradėjau rašyti knygą. Mano knygos idėja – mano pačios gyvenimo pokyčiai. Man jie labai įdomūs! Noriu, kad tai skaitydami žmonės įkvėptų drąsos keisti gyvenimą, jei jis netenkina. Net jeigu tau per keturiasdešimt. Aš išvykau gyventi į tolimą mažą salą, apie kurią taip pat noriu papasakoti. Perėjau per dideles vidines transformacijas ir vieną rytą atsibudusi prisėdau ir parašiau 40 puslapių. Jie man patiko. Ir pastrigau. Metams. Suabejojau forma. Rašiau kaip dienoraštį, kaip straipsnį (nes daug esu rašiusi kaip viešųjų ryšių atstovė). Nežinau į kokią formą dėlioti knygą, kad būtų įdomu. Pirmu asmeniu, trečiu, romanas, pozityvioji literatūra su nuokrypiu apie kraštovaizdį ar pasakos? Man labai patinka pasakos, bet Žiulis Vernas jau buvo…
  Nežinau kaip vystytis toliau 🙂 Man reikia kryptingo postūmio. Ačiū 🙂

  • Sveiki, Egle 🙂 Man tai Jūsų būsima knyga jau skamba įdomiai 🙂 Konkretaus patarimo neturiu, bet manau, kad svarbiausia – rašyti tai (ir taip), kas Jus pačią „veža“ 🙂

  • Nemanau, kad „jau buvo“ yra geras argumentas kodėl nerašyti… Visko jau buvo. Ir Fifty shades, ir Haris Poteris, ir pats Žiulis Vernas nebuvo kažkokie autoriai, pristatę to, ko ankščiau nebuvo. Jie tiesiog geriau išreklamavo savo kūrinį.

   Ir rašyti kaip dienoraštį-straipsnį – kodėl gi ne? Ypač dienoraščio forma smagu skaityti kūrinius!

   Čia, Egle, svarbiau žinutė, nei forma.

   Ar galvojai savo knygą gal rašyti viešai ir leisti kaip tiesiog tinklaraščio/fb puslapio įrašus? Taip ir skaitytojų ratą suburtum, ir iškart matytum kas jiems įdomu ir kur eiti toliau, apie ką plačiau pasakoti!

 • noriu paklausti, jei siunti knygą leidyklai, ar pirmiausia reikia ją atiduoti redaktoriui?

  • Ne. Redaktoriumi pasirūpins leidykla.

   Tačiau jei knyga parašyta taip, kad sunku įskaityti – rekomenduojama ją pirma kiek patvarkyti, kad pirmas įspūdis būtų geras. Galima tai padaryti pačiam. Šioje vietoje svarbiau padaryti gerą įspūdį, nei duoti visą visą, nulaižytą ir pabaigtą, knygą 🙂

 • noriu isleisti prisiminimu ir gautos patirties knyga ?
  kur galeciau kreiptis
  aciu

  • Sveiki Audrone 🙂 Jei manote, kad Jūsų knyga galėtų sudominti leidyklą, mes esame paruošę leidyklų sąrašą, kurį galite nemokamai čia parsisiųsti. Jei norite mažo tiražo, galbūt užtektų tiesiog kreiptis į spaustuvę.

 • Sudariau tokią knygą: 230 p. 5-to formato. Joje 1404 prancūzų patarlės, jų pažodiniai vertimai ir lietuviški atitikmenys (po 1 – 3).
  Nežinau, ar tai kam nors reikalinga. Man buvo pačiam įdomu rašyųti. Ar galėčiau aš išleisti knygelę ir kokiu būdu tai padaryti?

   • Beje, pridursiu, kad labai įdomi knygos idėja! Ir, man atrodo, kad leidykla „Terra Publica“ (http://www.terrapublica.lt/) gali būti susidomėjusi – girdėjau, kad jie ieško progų išleisti mažas enciklopedijas ir panašius kūrinius. Nežadu, bet girdėjau tokius gandus. Siūlau pradėti nuo jų, jei norisi knygą išleisti per leidyklą 🙂

 • Sveiki. Parašiau knygą. Ar siųsti leidyklai tik ištrauką, ar visą knygą pdf? O gal siųsti popieriniu variantu? Kaip parašyti prisistatymo laišką? Nerandu leidyklų puslapiuose reikalavimų.

  • Ak, verti panagrinėjimo klausimai! Dalinai apie tai pasakojome šiame knygos leidimo gide: Kaip išleisti knygą per vienerius metus?, bet čia geriausiai būtų nesiųsti iškart nieko. Jei leidykla nėra pateikusi viešai savo reikalavimų, reiškiasi, kad jie neturi tokių, taigi reiškiasi, kad geriausiai tiesiog parašyti trumputį, kelių sakinių (nesiplėsti), laiškutį. Pavyzdžiui:

   „Laba diena, esu autorė ir manau, kad norėsite išleisti mano knygą. Jūsų puslapyje neradau jūsų reikalavimų ką norėtumėte gauti, taigi sakykite – ką norėtumėte sužinoti apie mano knygą?“.

   Daug nereikia. Nes ilgi laiškai – skaitytojo laiko švaistymas. Sudėtingai irgi nereikia – nes tik parodysite, kad neskiriate kur knygos rašymas, o kur dalykinis verslo pokalbis. Taigi trumpai, drąsiai, tiesiai.

   Taip pat apie prisistatymus leidykloms jau šnekėjo išsamiau mūsų vienas svečias, irgi rekomenduočiau perskaityti: Šeši patarimai autoriams, norintiems išleisti sėkmingą knygą

 • Senokai beldžiuosi į leidyklų duris, bet kas kartą, atsakymas tas pats: “ Turiu nuvilti, jūsų romano neleisime“ arba visiška tyla. Vieną leidyklų pagaliau sulijo išleisti. Romaną išliaupsino, pasirašėm sutartėlę… Bet tik tiek ir tebuvo džiaugsmo. Visus metus laukiau savo išsvajoto romano, kol po begalės atsirašinėjimų, nutraukiau sutartį. Per tą laiką, parašiau dar vieną romaną. Taigi dabar jie jau du, viltingai laukia leidyklų verdikto. Patarkit, ką daryti toliau, nes vilties išleisti knyga lieka bus mažiau.

 • Norėčiau išleisti vaikišką knygutę su paveikslėliais, galbūt jų seriją. Kakės Makės ar Lapiuko Pūkio stiliaus. Kaip surasti iliustratorių už prieinamą kainą? Kokiu tiražu leisti? Kokių pradinių investicijų reikės?

  • Labas, Ingrida!

   1) Ilustratorių rasite http://www.paslaugos.lt arba FB freelancerių grupėse

   2) Leisti galite kokiu tik norite tiražu, įstatymų nėra. Mažesnio tiražo kaina už vienetą didesnė, bet bendrai kainuos mažiau ir padaryti apyvartą bus lengviau, o didesnio savikaina mažesnė, bet, na, sumoje daugiau kainuos, automatiškai. Geriausiai, prieš pradedant, susižinoti ar jūsų knyga išvis kažkam įdomi. Tai padės MVP sukūrimas. Plačiau per šią prizmę pasakoja knygų autorius Vilius Stanislovaitis.

   3) Laikykite omenyje, kad iliustruota knyga kainuos, labai grubiai imant, 2020 kainomis: 500eur iliustruotojui, 100eur viršelio dizaineriui (arba įeitų tai į iliustratoriaus darbą), ~5-7eur už kiekvieną spausdintą knygą, jei laikysime, kad ši formato, popieriaus, viršelio, puslapio ir spalvų kaip Kakės Makės knygos ir tiražas 500+. Skaičiai, tiesa, gali būti stipriai kitokie, priklausant kaip išsisuksite ir ką susitarsite. O leidžiant per leidyklą šios, dažniausiai, knygos leidimu pasirūpintų už jus ir pats knygos išleidimas jums, per leidyklą, nekainuotų. Tik tikėtinas pelnas stipriai mažesnis.

 • Sveiki, norėčiau išleisti pasakų knygutę. Turiu 10 trumpų pasakų, gal greičiau tai filosofinės pasakos. Rašiau jas suaugusiems, tačiau gavau informaciją, kad jos gali būti įdomios ir vaikams. Kur kreiptis?

 • Sveiki, studijuodama užsienio kalbas ir tiesiogiai dirbdama su užsieniete autore pradėjau rašyti novelę anglų kalba. Nors novelės nebaigiau, bet iškilo klausimas ar Lietuvoje įmanoma išleisti knygą užsienio (šiuo atveju anglų) kalba? Ar visgi reikėtų išversti visą kūrinį lietuviškai? Arba galbūt pradėjus dirbti su redaktore, atsirastų galimybė išversti knygą jau bendradarbiaujant su leidykla?
  Išanksto Ačiū

  • Labas, Alina, knygą tikrai Lietuvoje galima leisti ir anglų kalba! T.y. niekas nedraudžia, pirkėjų irgi bus.

   …Tik turėkite omenyje, kad angliškas knygas knygynai (net internetiniai mūsų knygynai) nukiša į kampus – galite patikrinti „Vagoje“ arba „Pegase“ – angliškos knygos nėra statomos priekyje. Tikėtina taip dėl to, kad angliškos knygos knygynuose nėra tiek labai perkamos. (Arba gal yra kažkokia kita priežastis.)

   Na, o išversti knygą tikrai galėsite. Leidyklos tuo užsiima irgi. Tik knygos vertimas panašus ir į visai naujos leidimą – leidykloms teks įrodyti, kad knyga atneš pelną.

   O ar galvojote knygą platinti tiesiog per anglakalbę rinką – Amazon? 🙂

 • Sveiki, norėčiau paklausti kaip vyksta sutarčių su leidykla pasirašymas. Prieš išdėstant pagrindinius man iškilusius klausimus, noriu trumpai papasakot apie savo kūrinį. Prieš savaitę pradėjau rašyti novelę apie paauglių meilės istoriją, kurios pagrindinis veikėjas yra pasipūtęs, kategoriškas, bet niūrus asmuo. Visas knygos siužetas yra tik iš pagrindinio veikėjo akių – nėra autoriaus intarpų, akcentuojamos tik vidinės mintys, filosofija apie žmogaus vietą šiuolaikinėje visuomenėje bei dialogai su jį supamais žmonėm. Taigi, dabar prie temos, dėl ko aš čia jums rašau. Skaičiau forumus, jog yra skiriamas honorarams rašytojiems, kad padengti kūrinio leidimo išlaidas. Tai, kaip supratau, viskas, kas rašytojui yra skirta iš leidyklos finansine prasme, yra honoraras, o visas pelnas iš knygos pardavimo atitenka jiems? Jeigu ne, koks procentas nuo kiekvieno nupirkto egzemplioriaus atitenka autoriui? Už atsakymą dėkoju iš anksto, tikiuos čia dar yra aktyvių rašytojų.

  • Labas! Įdomu ką parašysite! 🙂

   O dėl sutarčių – ką sutarsite, tą ir gausite. Kaip kalba autorius Donatas Paulauskas – jūs sutarties pasirašyme turite tokią pačią galią kaip ir leidykla. Dažniausiai siūloma vienkartinis honoraras + apie 15% nuo didmeninės pardavimo kainos. Bet nepamirškite, kad į knygos leidybos sutartį įeiti turėtų ir, pavyzdžiui, reklamos išlaidos. Juk reikia tikėtis, kad leidykla, pasirodžius knygai, pareklamuos ją. O kaip? Pažadas „mes pareklamuosime“ nėra vertingas, kol to nėra sutartyje.

   Žiūrėkite į sutartį kaip į verslo sandorį. Jūs turite bestselerį, leidykla turi milijonus skaitytojų – jūsų abejų darbas užkalti babkes ir/arba pasidalinti unikaliomis-šauniomis idėjomis. Tai ne menas. Tai verslas. Jei sutartos sąlygos tenkina abi puses – sąlygose gali būti bet kas. Kad ir jogurtais už knygą atsiskaityti. (Nors šiais nerekomenduočiau.)

   Beje, kviečiu ir paskaityti mūsų interviu su autoriais bei, pavyzdžiui, leidyklų atstovais.

 • Sveiki. Esu Laura ir tikriausiai labiau norėjau čia padėkoti už tokį smagiai pateiktą ir naudingą puslapį/projektą. 🙂 Na, bet jei jau galima, tai kaip dėl pasakų skirtų vaikams? Ar jos yra paklausios? Ar į jas nelabai kreipiamas dėmesys? Ačiū! 🙂

  • Sveiki 🙂 Manau, kad paklausios. Galų gale, pavyzdžiui, leidykla „debesų ganyklos“ ne taip seniai išleido lietuvių autorių 365 pasakų rinktinę, tada „švieskime vaikus“ konkursas… Vien tik konkursų su tuo susijusių nemažai. Taigi, manau, kad poreikis yra. Tiek kad su knygomis vaikams (ypač mažiausiems) dažniausiai neužtenka vien geros istorijos, turi būti dar ir geros iliustracijos 🙂 Bet šiaip tai klausimas priminė, kad reikėtų mums turbūt pakalbinti daugiau vaikams rašančių autorių 🙂

 • Sveiki
  Mano vardas Loreta
  Esu Lietuve, bet gyvenu Anglijoje.
  Sie netsi nera patys geriausi metai . Sausy buvau diagnoyzoutas veżys.
  Gydymas eina gera linkme, bet turiulabai daug kaisvo kaiko.
  Pradejau piešti ir rašyt pasaka anūkui. Aisku berniukas šešiu met domisi rykliais. Taip pradejo gimti ideja apie knygute- Šarkio ylanka
  Niekada to beesu darius, todel doumiousi koia galimybe išleist nauja vaikiška knygute? Kiek tai kainouja?
  Bučiau labai dekinga gavus jūsü atsakyma.
  Su pagarba
  Loreta

  • Oi, Loreta, sveikatos! Tikiu (na, tikiuosi), kad praeisite šį etapą sėkmingai!

   O knygą išleisti visai realu. Tiesa, klausimas kokiu tiražu bei formatu. Bet tikrai realu. Trumpa sąntrauka viso proceso (ir mūsų 2019 metų įrašų): https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/ ir apie knygas vaikams pasakojo viena ir iš mūsų pašnekovių, leidyklos „Terra Publica“ atstovė: https://kaipisleistiknyga.lt/terra-publica-projektu-vadove-roma-blekiene/

   Tai tiesiog išleisti knygą – tikrai realu. Ypač jei reikia mažesnio tiražo, nes ji skirta, tik, pavyzdžiui, giminėms ir jų vaikams 🙂 (Na, o jei vienu egzemplioriu – tai net leidyba nereikia rūpintis daug, užtenka kreiptis į spaustuvę kurią ir jie pasiūlytų variantų.)

 • Sveiki. Kartais šį portalą skaitydavau, o kartais gavusi naujienlaiškius – juos praleisdavau ar ištrindavau. Kuriu jau seniai – kažkada tai buvo poezija ir savirefleksijos, vaizduotės lavinimo ir saviraiškos priemonė. Pradėjusi dalintis savo kūrybos ištraukomis socialiniuose portaluose, supratau, kad noriu atiduoti ir galutinį kūrinį (-ius) savarankiškam gyvenimui. Norint įgyvendinti tai, kūrinys nuo pirminio rankraščio, manau, turi išgyventi ir kelis brandos etapus. Džiaugiuosi, jog įgyvendinau tai, ką buvau planavusi – pirmojo kūrinio ranka rašytą rankraštį maniau baigsianti gegužės mėnesį. Praėjusį savaitgalį pabaigusi paskutinius sakinius, supratau, jog tai padariau. Likusį pusmetį skiriu antrajam etapui – rankraščio perkėlimui į kompiuterinį variantą bei jo korekcijoms.

  Linkiu visiems sėkmingo planavimo, kūrybinio įkvėpimo bei sėkmingo bendradarbiavimo išleidžiant savo kūrinius gyvenimui.

  Dovilė

  • Oi, kaip smagu girdėti, kad taip šauniai einasi kurti, Dovile! Sakykite, jei kils kokių klausimų. O jei nekils ir knyga pasirodys kažkuriuo formatu – bus labai įdomu perskaityti! 😉

 • Laba diena. Prieš keletą metų parašiau pirmąjį savo romaną. Siunčiau į įvairias leidyklas, tačiau atsakymas buvo neigiamas. Viena leidykla pasirašė sutartį dėl knygos išleidimo. Po metus trukusio atsirašinėjimo, romanas taip ir liko neišleistas. Sutartį nutraukiau. Per tą laiką parašiau dar vieną romaną, daugybę kūrinių vaikams, sukūriau per 120 eulėraščių. Bet leidyklų durys užvertos… Suprantu, kad nesu gerai išprususi stulistikoje, reikia daug redagavimo. Daug kartų tukrinau, perrašiau ir redagavau savo kūrybą, bet viskas veltui, leidykloms mano kūrybos nereikia. Patarkite, prašau, ką daryti?

  • Kaip gaila, Nijole…

   Tada yra keli dalykai, kuriuos galite daryti:

   a) Galite susisiekti su daugiau leidyklų. Aš nežinau į kiek leidyklų kreipėtės, bet jei mažiau nei dešimt – turėtumėte kreiptis į daugiau. Mes atrinkome 21+ leidyklų kontaktą jūsų patogumui, bet Lietuvoje yra per 50 aktyvių leidyklų, leidžiančių knygas (įskaitant ir romantus, kūrinius vaikams, eilėraščius).

   b) Galite knygą leisti savarankiškai. Tai sudėtingas procesas. Bet leidybos kelią trumpai apibendriname ir mes, ir rašytoja Rasa Sagė savo knygoje knygų autoriams. Beje, Rasa Sagė pati irgi išleido savo knygą savarankiškai! Manau, kad galite kreiptis į ją asmeniškai – galbūt ji ras laiko pasidalinti savo patirtimi, patarimais 🙂

   Ar galvojote apie tai?

   Aišku, galbūt, galiausiai, galbūt jūsų kūriniai išties yra tokie blogi, kad jų niekas nenori. Bet abejočiau tuo. Manau, kad tereikia pabandyti daugiau variantų. Neabejokite savimi ir tiesiog pabandykite. Jei jau tikrai tikrai niekas nenorės – galėsite išleisti pati, savarankiškai.

 • Sveiki. Su kolegomis norime išversti ir išleisti profesinės literatūros (konkrečiai – medicinos srities) knygą. Didžiausias klausimas kyla dėl finansavimo – gal yra vykdomi kokie nors projektai, kuriems būtų galima teikti paraiškas dėl knygos išleidimo? Kultūros taryba vykdo projektus humanitarinei literatūrai leisti, deja, mūsų į šią sritį nepatenka. Galbūt yra kokių nors kitų kelių, norint gauti bent dalinį finansavimą?

  • Sveika Paulina. Sudėtingas klausimas, į kurį, deja, nežinau atsakymo. Esu buvusi poros medicininių knygų bendraautorė savo universitete, bet tais atvejais knygos buvo ne vertimas, o mūsų pačių (medikų) rašyta. Tokiu atveju (universitetui pritarus) leidybą irgi finansavo pats universitetas. Jūsų atveju galbūt reiktų kreiptis į leidyklą, leidžiančią tokias knygas, bet tikriausiai leidybą irgi apsunkintų tai, kad tai – vertimas. Vertimui juk turite gauti originalaus autoriaus (ar leidyklos) sutikimą ir tai kainuotų (ypač jei planuojate tą knygą pardavinėti).

 • Sveiki! Išverčiau mažą knygą. Ką daryti toliau? Kur rasti redaktorių? Ar verta daryti viską per Amazon? Ar svarbu turėti juridinio asmens pavadinimą? Dėkoju

  • Sveiki!

   Be abejo, leidybos procesas neturi teisingų atsakymų, taigi nepamirškite pasidomėti ir plačiau. Bet štai ką galėčiau pakomentuoti:

   1) Pabaigti taisyti, galbūt iliustruoti, pradėti pardavimus (pristatymus skaitytojams), išleisti skaitytojų norimu formatu/būdu.
   2) Turbūt paprasčiausiai būtų paslaugos.lt bei facebook tekstų rašytojų, redaktorių grupėse. Redaktoriai daugiausiai būna individualiai dirbantys.
   3) Jei knyga anglų kalba – šimtu procentų rekomenduojame. Ir rekomenduojame Viliaus Stanislovaičio knygą apie knygų leidybą per Amazon „Publish Your Knowledge“. Jei knyga lietuviškai – 99% nerekomenduojame, nes Amazon lietuviškų knygų pirkėjai neieško, deja. Jei knyga elektroninė, bandykite ją parduoti per savo svetainę arba knygos.lt. Jei knyga popierinė, kreipkitės platinimui į knygynus, pardavinėkite per savo svetainę ir knygos.lt
   4) Ne, juridinio asmens tikrai nereikia. Galite knygos leidyba užsiimti ir su individualia veikla. Daugiau informacijos suteiks vmi.lt konsultantai.

   Be abejo – galima šitą viską padaryti ir kitu būdu. Teisingo leidybos kelio nėra!

 • Sveiki,turiu knygai siuzeta!!Siaip labai drasu!Skaitytojui butu topu topas!Pazystamiems katastrofa!Bet pribrendau:)Paliesciau metus..nuo 1990 ik dabar!Su labai pikatiskom detalem!Faktas knyga be sekso elementu”0”.Bet dar turiu dideli kozeri,kaip nusisauti,ir isgyventi😂Bet reikia stipraus rasytojo:)savu zmoniu isdavyste,tiek fonasine,tiek moraline prasme!Dideles imones suvadymas!!!Is siaip!Daug gyvenimo prasmiu nevien filosofiniu!Kaip isgyventi,jei turi ir kazkokiu galiu😇

  • Skamba visai įdomiai, Jūrate. Kada pradėsite rašyti? 🙂

 • Sudariau prancūzų patralių knygą: 2111 PRANCŪZŲ
  PATARLIŲ,JŲ PAŽODINIS VERTIMAS Į LIETUVIŲ KALBĄ
  IR LIETUVIŲ ATITIKMENYS,
  bet niekaip nepavyksta surasti redaktorių. Gal aš nemoku ieškoti. Labai prašyčiau pagalbos.

  • O! Kokia įdomi tema!

   Ar bandėte žiūrėti šiame individualiai dirbančių darbuotojų portale? https://paslaugos.lt/redaktoriai

   Taip pat, jei čia nepakanka pasirinkimo (tarkime reikia ir redaktoriaus, kuris išmano prancūzų kalbą, kad galėtų sutikrinti ir vertimus), galite paieškoti tiesiog Facebook grupėse. Jų nemažai yra, dažniausiai rasite ieškodami grupių (groups) su pavadinime „redaktoriai“ bei „tekstų rašytojai“.

 • sveiki, noreciau isleisti knyga-memuara.i ka ir kur reikia kreiptis, nuo ko isvis pradeti viska? ar yra kazkokie zmones,leidyklos ar kazkas, kam galima butu nusiusti, kad perskaitytu? su kuo galima butu pasikonsultuoti, del klaidu, logikos,leidimo ir pns?

  • Sveikas, Martynai! Pirmiausiai rekomenduočiau šį mūsų gidą: https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/. O tuomet – nepamirškite, kad vieno leidybos kelio nėra. Jei norite, galime jūsų memuarą asmeniškai įvertinti ir mes, nors, tiesa, nesame leidykla – tik kalbiname leidėjus bei autorius 🙂

  • Rašymo? Taip. Lietuvoje yra daug rašytojų, kurie iš to gyvena. (Žr. tekstų rašytojus feisbuko grupėse bei paslaugų portaluose.) Tiesiog jų dauguma yra komercinių tekstų rašytojai.

   Knygų rašymo? Priklauso. Nes knygos nėra komercija – verslai jų neužsisako (t.y. retais atvejais užsisako, bet itin retai). Tai, techniškai, meno-pramoginiai kūriniai.

   Jei rašysite angliškai, tai tikrai įmanoma.

   Jei rašysite lietuviškai – tik jei turite gerą turinio gamybos planą. Pavyzdžiui, esate žinomas kulinarijos ekspertas, turite didelę auditoriją ir galite kas metus leisti po naują kulinarijos knygą. Arba, pavyzdžiui, esate žinomas publicistas, turite didelę auditoriją heiterių/fanų delfi komentaruose ir galite kas metus leisti po naują knygą su savo esė apie gyvenimą prie ruso ir šiais laikais. Tokių autorių išties turime ir jų knygas, tikėtina, tikrai žinote.

   Problema su lietuviška leidyba, kad reikia knygų išleisti daug, jog atsipirktų jų leidyba turint mažą auditoriją. O kūrybiškumo/temų tam turi tikrai ne kiekvienas net patyręs rašytojas. Tai techniškai įmanoma, bet praktiškai sunku.

   Jei norite leisti knygas – geriau žiūrėkite tai į kaip vienkartinį projektą. Tikėtina išleisite po 1 knygą kas 5 metus kokiu 1000 knygų tiražu. Tiek išleidžia vidutinis Lietuvos profesionalus knygų autorius. Lobių nesusikrausite iš tokios apyvartos, nes tiesiog tai mažas kiekis produktų. Kepti picas lengviau ir ramiau, nei knygas.

   Tačiau iš knygų leidybos tikrai galite užsidirbti. Ir leidžiant lietuviškai, ir angliškai.

 • Laba diena, man labai reikia rašymo kursų pradedantiesiems. 🙂 Gal ką galetumėt pasiūlyti? 🙂

  • Labas, Deimante 🙂 O ko norėtum iš rašymo kursų? Susirasti bendraminčių, motyvacijos ar žinių? Nes jei žinių, tai labiau rekomenduočiau ne kursus, o knygas. Pavyzdžiui, čia apžvelgiau tris knygas apie rašymą lietuviškai: https://kaipisleistiknyga.lt/lietuviskos-knygos-apie-rasyma/ Dabar jau yra ir „išgelbėti kačiuką“ (pastaroji, labiau apie scenarijaus rašymą, bet yra naudingų įžvalgų ir tada jei norisi parašyti romaną. Jei skaitai angliškai iš vis labai daug medžiagos. Pavyzdžiui, rašant fantastiką tikras lobynas yra mythcreants.com blogas. Jei norisi būtent kursų formato writefictionbooks.com juos siūlo (jie gana brangūs (jei nepataikai ant akcijos :)), bet gana išsamiai sudėlioja pagrindinius principus su pavyzdžiais). Kodėl nesiūlau lietuviškų kursų? Nes kol kas neteko būti ir girdėti apie tokius, kur jų vedėjai teiktų normalios kritikos ar aiškintų bent pagrindines taisykles. Dažniausiai rašymo kursai Lietuvoje apsiriboja motyvacijos kėlimu arba tiesiog įkvepia rašyti :).

   • Nepaprastai ačiū už atsakymą. Taip, reikia žinių. Galima sakyti pradmenų apie teksto struktūravimą, istorijų kūrimo schemas ir pan. Noriu išmokti mokslinį, istorinį tekstą paversti labiau publicistiniu, patrauklesniu skaitytojui. Dėl laiko stokos, norėtųsi tęstinių lietuviškų kursų, kur profesionalas išdėstytų teoriją greitai, aiškiai, suprantamai. Taip, išties… esu dalyvavus dvejuose tokiuose kursuose ir… labai nusivyliau. Todėl kreipiausi čia patarimo . 🙂

 • Jei galvočiau išleisti knygą, tokio stiliaus kaip tarkim 365 Laimės dienoraštis (mažai teksto, panašiau į kalendorių ar laisvalaikio/užduočių knygą), kokia maketavimo programa geriausia būtų ją redaguoti?

  • Oi… Čia jau dizaino, ne rašymo ar leidybos, klausimas… 😀

   Ar bandėte užklausti, pavyzdžiui, dizainerių grupėse feisbuke? Nes šie techniniai standartai ir naudojamos programos – gali labai priklausyti daug ko. Iš mano asmeninių žinių (perspėju – nesu dizaineris), mano pažįstami dizaineriai naudoja Adobe InDesign bei Adobe Illustrator programas. Bet nežinau ar itin paprastam dizainui tai nebūtų per daug.

   Jūsų vietoje daryčiau taip:
   1) Užklausčiau ką naudoja mano kolegos dizaineriai feisbuko dizainerių grupėse.
   2) Užklausčiau tiesiog leidyklos/kliento kokie yra dizaino failo reikalavimai. Nežinau, galbūt, tarkime, paprastam dizainui užtektų net ir paprasto Microsoft Word ir failo .pdf formatu. Spėlioju.

 • Sveiki. Kokios leidyklos leidžia lietuvių autorių fantastinę literatūrą?

  • Labas, Auguste! Geras tikslas, lietuviškų fantastikos knygų labai mažai. Dalinai dėl to, kad leidyklos mažai jų sutinka leisti (mano, kad bus mažai pirkėjų), dalinai dėl to, kad ir autoriai pabijo rašyti 🙂

   Bet štai kelios atsitiktine tvarka, į kurias galite kreiptis: Alma Littera, Baltos lankos, Debesų ganyklos (jei vaikams), Balto, Lietuvos rašytojų sąjunga (jei kažkas į meno pusę), Naujas Vardas (leidžia elektronines knygas), Nieko rimto (vaikams), Svajonių knygos (erotiką), Tyto Alba (bet ne sunkiąją fantastiką, labiau realizmą)… Be abejo – yra ir daugiau leidyklų. Mes labai raginame kreiptis ne tik į vieną iš jų!

 • Sveiki. Esu Tomas, jau antrą savo poezijos knygelę leidžiu savilaida. Būtų įdomu su jūsų portalo skaitytojais pakalbėti apie šią patirtį. Linkėjimai! taskauskas.lt

 • Sveiki,
  mane vadina Klajūnu, rašau „kreivą“ poeziją, nes dabar gyvenu globos namuose…..
  norėjau paklausti: elektroninės knygos vs. popierinės. už ir prieš.

  • Labas, Klajūnai! O kur jūsų poezijos galima paskaityti? Skamba įdomiai!

   O šitai palyginti nėra taip lengva, reikėtų išsamesnio įrašo (https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/ galėtų būti tas įrašas), bet elektroninę išleisti tikrai pigiau, lengviau – elektroninė taip leidžia patikrinti ar knyga išvis kažkam bus įdomi, ją ir lengviau vis atnaujinti, pirkėjams išsiųsti naują knygos versiją. Popierinė gerai tuo, kad bus daug daugiau pirkėjų (bent Lietuvoje, esame pratę popierines skaityti).

   Abu knygos formatai geri bei naudingi. Pavyzdžiui leidykla Naujas Vardas (https://kaipisleistiknyga.lt/naujas-vardas/), leidžia elektronines knygas.

 • Pradėjau kurti fantastinę grožinę knygą. Esu parašiusi 60 puslapių. Ar vertėtų pirmiausia pabaigti kūrinį ar dar jo nebaigus, bet turint idėją ir galimą siužetą, pradėti ieškoti leidyklos 🙂

  • Labas, Agne! Galima tikrai į leidyklas kreiptis ir nebaigus kūrinio iki galo – patikėkite, tikrai yra autorių, kurie sėkmingai taip išleido savo kūrinius. Bet nesitikėkite, kad daug leidyklų sakys „taip, norime jūsų kūrinio, kuris net nežinome ar bus baigtas“ 🙂

   Čia prisimenu seną seną, 2009 metų, Sandros Bernotaitės straipsnelį apie eskizus. Aš, asmeniškai, įsiminiau šį ir iki dabar nešiojuosi. Sandra, novelistė, labai ragina kūrinį išbaigti bent kelis kartus, nes kūriniai procese keičiasi: http://grafomanija.lt/ka-niekino-keruakas/

   Apie knygos išbaigimą pasakoja ir dviejų knygų autorius Donatas Paulauskas: https://kaipisleistiknyga.lt/patarimai-knygos-autoriams/, bet jis sako, kad išbaigti nebūtina. Tai, na, kaip sakiau – rodyti nebaigto niekas nedraudžia 😉

   Vienas iš būdų kaip knygą ir rašyti po truputį, ir ją reklamuoti būtų ją rašyti viešai, rašytojų svetainėse kaip šios trys: https://kaipisleistiknyga.lt/literaturos-svetaines/ (šios populiariausios Lietuvoje, yra jų ir daugiau). Taip ir buriama auditorija pirkėjų, ir knygą rodote procese. Tik ne tik leidykloms, bet ir visam pasauliui. Visgi, gal leidyklos atstovui knyga nepatiktų, bet miniai – tai bestseleris.

 • Sveiki, ruošiamoje išleisti knygoje bus fotografijų. Kai kurios iš jų – senos, kai kurios – jau elektroninės versijos, tačiau darytos pvz telefonu ir pan. Gal žinote, kokius reikalavimus leidyklos kelia nuotraukoms, kurios ketinamos talpinti knygoje?

  • Deja atsakyti į šį klausimą negalime, nes tai priklauso nuo knygos formato (lapų dydžio) ir pačios leidyklos/spaustuvės standartų.

   Bet, iš mano asmeninės patirties, nuotraukų prašydavo bent 1600px pločio, kad būtų normalios raiškos. Nuotraukoms taip pat reikalavo, kad nuotraukos būtų darytos asmeniškai arba su gautais fotografų leidimais – negalima juk leisti svetimų nuotraukų 🙂 Na, o toliau susitvarkė su nuotraukomis, kai kurioms prireikė dizainerių rankos, kad nuotraukas paretušuotų prieš keliant į knygą, bet dizainerių leidyklos turėjo.

   Bet, vėlgi, priklauso nuo leidyklos/spaustuvės. Bet svarbiausiai, kad nuotraukos būtų jūsų arba su leidimais + ne iš 2000 metų, ne bet kaip fotografuotos, kad būtų estetiška.

 • Sveiki, pirmą kartą rašau knygą. Man sekasi gan gerai, tiesiog retkarčiais aplanko įvairios mintys. Gal galite patarti, kaip ir ką reikia sakyti leidykloms, jog jie susidomėtų mano knygą.

  • Labas, Keite! Tai nėra taip paprasta, kad galėtume pasufleruoti ką „teisingai“ sakyti. Bet prisiminkite šiuos dalykus:

   1) Leidyklose irgi dirba žmonės. Tai nebijokite, tiesiog pristatykite savo idėją, bendraukite, gal sudominsite net ne pačia knyga, bet, pavyzdžiui, knygą leidykla panorės leisti nes esate tiesiog įdomus žmogus, kurio istoriją galima panaudoti knygos pardavimuose. Ir panašiai. Nebijokite! 🙂

   2) Leidyklos nori daug dalykų, bet du pagrindiniai yra šlovė (leisti prestižinius autorius, skambėti kaip ypatinga leidykla) ir pinigai (savaime suprantama, nes ne pelno siekiančių leidyklų yra labai nedaug). Be abejo, yra ir kitų norų. Rekomenduojame perskaityti interviu, kuriuose kalbinome leidyklų atstovus: https://kaipisleistiknyga.lt/kategorija/leidyklos/

   3) Svarbiausiai bendraukite. Leidyklos apie jus nesužinos, jei į juos pati nesikreipsite. (Na, retkarčiais sužino, bet čia jau kitas reikalas, marketingas.) Taigi bendraukite ir pasistenkite knygą parduoti savo būdu.

   4) Blogiausiu atveju – nieko blogo. Jei bijote, kad jūsų kūrinio atsisakys, sakys „ne, nepatinka“, tai… Kas čia blogo? Nieko. Tik savimeilę gali paskausti. Bet jūsų kūrinys nėra jūs. Leidyklos dažniausiai kritikuoja kūrinius, ne autorius. Blogiausiu atveju knygą galima išleisti savarankiškai, o tai ir nėra blogas atvejis, kaip pasakoja Birutė Jakučionytė: https://kaipisleistiknyga.lt/savarankiskai/

   Klauskite jei bus dar klausimų!

   • Taip pat norėčiau paklausti, jei savo laišką siųsiu iškart kelioms leidykloms, ir jas abi sudominsiu, jos norės mano knygą perskaityti. Jei abi leidyklos patvirtins, ar tuomet tik viena leidykla gauna teisę ją spausdinti, ar abi?

    • Dar nesu matęs/girdėjęs apie atvejį, kur dvi leidyklos leidžia vieną knygą tuo pačiu metu (t.y. būna, kad po leidybos antrą tiražą leidžia kita, bet ne vienu metu) – nors techniškai tai ir yra įmanoma! techniškai yra įmanoma tokias sutartis sutarti. Bet, tiesa, praktiškai tai neįmanoma, labai neįtikėtina būtų 🙂 Taigi tipiškai sutartis pasirašoma tik su viena.

     Ir, be abejo, vien tai, kad su leidykla pabendravote ir jai parodėte knygą nereiškia, kad dabar ji gauna teises tą knygą leisti. Leidykla teisę leisti įgija tik PO sutarties su autoriumi (čia – jumis) pasirašymo.

     Taigi jei nutiktų, kad dvi leidyklos sutiktų – geriausiai žiūrėkite kuri pasiūlys geresnes sąlygas (pvz galbūt viena žada didesnį honorarą arba savomis lėšomis siūlo didesnį biudžetą reklamoms – daugiau reklamuos). Jei nutiktų stebuklas ir abi leidyklos siūlo vienodas sąlygas (to irgi neteko girdėti, matyti), tuomet rinkitės pagal kažką kito – jūsų pasirinkimas, gal, tarkime, kažkurios leidyklos žmonės jums labiau patinka 🙂 Vienaip ar kitaip, pasirinkimą su kuria leidykla leisti darote jūs – autorius. Pasirinkimas galutinai padaromas per sutarties pasirašymą.

     (Beje, leidyklos dažnai turi sutarčių šablonus autoriams, bet jums nebūtina pritarti ~default~ variantui – jei norisi kitokios sutarties jūs, vėlgi, kaip autorius turite galią kelti savo sąlygas.)

 • Ko pirmiausiai imtis kai turi begalo daug minčių,bet esi paprastas žmogus? Norėčiau išleist knyga apie savo tragiška ir dramatiška gyvenima …

  • Rašyti, Vytaute, rašyti 🙂 Kadangi, kaip suprantu, rašyme neturite patirties – pradžia bus ilga, sunki ir vingiuota, kol atrasite ir ką norite pasakyti, ir kokiu stiliumi tą pasakymą išrašyti.

   Galite pradžiai bandyti prisijungti prie kurių nors rašymo mokymų (iš mano asmeninės patirties, man patiko Gabrielės Labanauskaitės-Dienos rašymo stovyklos bei Sandros Bernotaitės mokymai bei knygos apie rašymą – bet mokytojų ir knygų yra daug daugiau Lietuvoje, kitose šalyse irgi). Dar galite prisijungti ir prie mūsų prižiūrimos feisbuko grupės rašytojams mėgėjams, kur kalbame apie rašymą, dalinamės kūryba: https://www.facebook.com/groups/116343029030733/

   Kai jau būsite parašiusi bent 500 žodžių (jei rašysite eiliuotai, poezijos ar dainos forma) arba 3000 žodžių (jei rašysite ne eiliuotai), tada galite jau galvoti kaip tai sutalptinti į knygos formatą, kaip praplėsti, kaip išdėlioti. Bet kol kas tiesiog duodu jums tokį iššūkį – rašykite, bandykite, išrašykite tokio ilgio tekstą pirmiausiai. Tada jau galite vadovautis https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/ gidu. Bet tik po to, kai jau jausitės drąsiai rašydama! 😉

 • >