Pirmą kartą čia? ✍?

P

Mes kalbame apie knygų rašymą ir leidybą Lietuvoje.

Kalbame su autoriais, išleidusiais knygas (interviu apie jų darbo metodus ir įkvėpimus), su leidyklomis (apie leidyklų reikalavimus ir naudas rašytojams), dalinamės patarimais kaip išleisti gerą, kokybišką, įtraukiančią, perkamą knygą.

Bendraujame su rašančiaisiais, sukūrėme rašytojų mėgėjų bendruomenę ir norime padėti ieškantiems informacijos kaip išleisti savo knygą. Norėtume bendradarbiauti su leidyklomis, užpildyti vakuumą esantį tarp rašytojų ir leidyklų, nes dažnai juk rašantys net nežino nuo ko pradėti! Laikas tai pakeisti.

Ką šią akimirką gali padaryti tu?

…Pirmiausiai pasidalink savo nuomone: Kuo vardu esi ir ką karščiausiai norėtum sužinoti apie rašymą, kūrybą bei knygų leidybą? Mmmm..? ?

 • Esu Julija, rašau fantastinę knygą, įkvėptą Mass Effect. Norėčiau daugiau sužinoti ar tikrai Lietuvoje įmanoma uždirbti iš knygos leidybos 🙂

 • Norėčiau sužinoti, ko reikia norint išleisti ne tik patrauklią, bet ir įdomią knygą. Kokios rašytojų galimybės Lietuvoje, ko reiktų jaunam rašytojui (moksleiviui ar studentui) ir kaip to siekti. 🙂

  • Šaunus klausimas, Migle! Tikiuosi interviu puslapyje šiuos klausimus ir atsakys! 🙂 O šiaip, juk nemažai jaunių išleidžia savo knygas – tai nėra sunku, jei tik rašai, rašai daug ir tada dar daugiau, kol išmoksti rašyti. Nemanai?

 • Danielius, norėčiau sužinoti kaip Lietuvos bestselerių autoriai (Beata Tiškevič, Alex Monaco ir kiti) tai padarė 😉

 • Esu Modesta ir norėčiau sužinoti, kaip visuomenė vertintų knygas, kurias parašė jaunimas (iki kokių 25 m.)? Palaikytų tai, o galbūt galvotų, kad tie “durneliai” neturi apie ką parašyti?
  Taip pat domintų koks ilgaaas postas apie pasitikėjimą savimi ir tikėjimą savo jėgomis (nes, bent jau man, to trūksta). Galbūt dar turite kokių bonus patarimų pradedančiąjam rašytojėliui? 😉
  Šiam kartui turbūt tiek 🙂 vėliau matysim, gal kažką prirašysiu 😛

  • Sveika, Modesta. Manau visuomenei ne tiek svarbu kiek metų rašytojui, o ką jis parašė. Ant knygų viršelių dažniausiai nerašo rašytojo metų 🙂 Bet esu mačiusi kaip knygą reklamuojant parašomi ir autoriaus metai (ypač, jeigu tai jaunas rašytojas), bet man asmeniškai tai kelia klausimą: o kodėl tai svarbu?
   Beje, ne vieną kartą istorijoje yra buvę, kad autoriai pasirašydo pseudonimais, kad nebūtų aišku nei jų lyties nei metų.
   Dėkoju už klausimus. Su komada būtinai atsižvelgsime į tavo komentarus.

 • Rašau knygą apie paauglių pschihologines problemas. Norėčiau sužinoti ko reikėtų, norint išleisti knygą, kokios galimybės paaugliui/studentui bei ar įmanoma iš to užsidirbti?

 • Labiausiai būtų įdomu sužinoti, pagal kokius kriterijus leidyklos atsirenka, ar leisti pradedančiojo atsiųstą knygą, ar ne.

  Dar būtų įdomu, kiek laiko leidykloms užtrunka atsakyti į užklausas. Ar normalu laukti atsakymo dvi savaites, mėnesį, daugiau?

  • Sveika, Aihara. Klausimas dėl kriterijų yra vertas atskiro įrašo, manau 🙂 O štai dėl to, kiek leidykloms užtrunka atsakyti į užklausas, tai manau priklauso nuo leidyklos. Bet, manau, jos turėtų laiške nurodyti tikslų laiką kiek jie užtruks. Ir visada galima to jų paklausti. Linkėjimai 😉

  • Kiekviena leidykla turi savo laikotarpį. Dažniausiai gavę istoriją jie atrašo ir nurodo per kiek laiko atsiųs atsakymą, nors pastaruoju metu didesnės leidyklos nė nesivargina atrašinėti. Vidutiniškai yra laukiama apie mėnesį, kai kur gali atsakyti per 2 savaites, o dažniausiai iš viso neatrašoma kas automatiškai yra neigiamas atsakymas. Beje, svarbu, kad jūsų siųstas laiškas neatsidurtų spam dėžėje, ypač kai rašote iš naujai kurto, mažai naudojamo el.pašto adreso. Kai kurios leidyklos netinkamai atsiųstų istorijų net neskaito (tarkim nurodo, kad būtina lydinčioji informacija ir ištraukos), autorius to neprideda, leidyklos darbuotojas net nesivargina atsiversti rankraščio. Labai svarbu skaityti taisykles prieš siunčiant, o ne tik susirankioti e-mailus ir per dešimt min visoms nusiųsti tą patį. Kai kurios leidyklos pageidauja info apie autorių, nurodyti kur dar išsiųstas rankraštis. Dauguma praleidžia tokius klausimus, bet atsakyti reikia jei norite, kad į jus žiūrėtų rimtai. Čia šio puslapio adminams ir turėtų būti prioritetas, surašyti ne tik leidyklų e-mailus, o priminti, kad reikalinga lydinčioji informacija ir kiekvienoje leidykloje reikalavimai gali skirtis. Netgi pavyzdžiai kaip turėtų atrodyti lydinti informacija (ne daugiau kaip lapo tekstas aiškiai atskirta kur apie rašytoją, kur apie knygą ir t.t).

   • Labai šaunūs pastebėjimai, DeepNight, ir labai teisingi!! Man rodos skaitote mintis, nes spėkite kas pasirodys nuo gruodžio 1 dienos, che, che ?

   • aš nesuprantu vieno – kam reikalinga leidyklai autoriaus biografija? Jei, tarkim, kūrinys vertas išleisti, tačiau autorius – nežinoma, pilka asmenybė, be mokslų ir įspūdingų pasiekimų, tai tada ir kūrinys jau nublanksta leidėjų akyse? Ar kaip?

    • Pardavimai.

     Uždėk Agnės Jagelavičiūtės veidą ant krepšinio kamuolių – pirks labiau, nei be jokio veido, nors ji su krepšinio kamuoliais turbūt (tik spėju) mažai susijusi.

     Lygiai taip pat su knygomis. Mažai kas perka bevardžių knygas. Jei nori parduoti – tu jau turi būti žinomas, fainas, patrauklus žmogus. Jei tavo pirmąją knygą jau pirko – dar geriau.

     Spėk, kodėl J.K. Rowling, Haruki Murakami ar Stephen King gali štampuoti kūrinius ir juos parduoti milijoniniais tiražais.

     Kūryba nėra tik technika. Tai ir bendravimas su savo auditorija.

     Todėl biografija ir svarbi.

     Išties, visada taip buvo, yra ir dabar. Mums tiesiog patinka pirkti kūrinius iš mums patrauklių žmonių. O kai tų knygų yra kalnai, tai labiau tikėtina, kad ir pirksime iš jau pažįstamo 🙂 Panašiai, kaip su sausainiais, kojinėmis, finansine pagalba ar automobilių remontu.

     • Dar viena priežastis tai pirmas žvilgsnis į tai kaip busimas autorius pasakoja. Manau daugumai gana sunku apibūdinti save kuo skaniau, tad leidyklos netik susipažysta su asmenybę, bet ir gauna galimybę sužinoti kokia stilistiką jis rašo. Jei save apibudins lakoniškai tai ir tekste bus tokių bruožų. Biografija, prisistatymas yra pirmas trumpas vertinimo kriterijus.

     • tuštybių mugė – visur tik biznis, reklama. O man autorius dzin – svarbiausia knygos turinys. Aš perku ne autorių, o jo mintis, jausmus, idėjas, fantaziją ir visai negeidžiu su juo bendrauti… P.S. nepirkčiau krepšinio kamuolio su Jagelavičiūte 🙂

     • „…kad aš panyru į istorijas ir man nesvarbūs pavadinimai, autoriai, premijos, vertėjai ar vertimų kokybė…“ – citata iš vienos blogerės posto facebook’e. Tad ne vienam skaitytojui neįdomus tas autorius su savo blizgučiais, kauke, „patraukliu“ įvaizdžiu…

     • Taip, tikra teisybė, yra pirkėjų, kuriems neįdomi nei autoriaus knygos rašymo priežastis (ar fonas), nei viršelis, nei atsiliepimai.

      Bet.

      Čia kaip su padangomis – laimi tie, kurie geriausiai žinomi.

      Michelin kartais žino net tie, kurie išvis apie automobilius nieko nežino. Kaip ir kavą Jacobs, arbatą Lipton, saldų gėrimą Fanta, telefonus iPhone… O istorinių romanų autorę Kristiną Sabaliauskaitę, receptų knygų autorę Beatą Nicholson arba jei jau reikia pirkti knygą penkiamečiui, tai „Kažką girdėjau apie kažkokią Kakę Makę“.

      Visgi, leidyklos, kaip ir autoriai iš profesijos, dirba, kad uždirbtų. O tam reikia būti matomu, žinomu, visur.

      Manau galėtum tam pritarti, ar ne?

     • žinoma, kad reikia uždirbti, bet juk ne viskas turi būti matuojama pinigais. Kiek yra aukštos klasės kūrinių, kurie nėra populiarūs, tačiau juk yra skaitytojų, kurie nori skaityti išskirtinius, gilios minties knygas? Leidykloms neapsimoka tokių leisti, nes nepelninga. Visuotinis žinomumas – tai dar ne viskas.Yra tokių žmonių, kurie nepasiduoda masinei isterijai ir renkasi tai, kas jiems prieinamiau, labiau prie širdies. Tad manau, kad leidyklos galėtų duoti daugiau šansų ir nežinomiems, kitokiems kūrėjams.

 • Įdomu, kur rasti redaktorių ir maketuotoją, kaip išsirinkti leidyklą ir kuris iš šių žingsnių būtų pirmas?
  Ačiū

  • Jeigu jau rasite leidyklą, ji pasiūlys ir redaktorių, ir maketuotoją. Ir viršelio dizainą, ir iliustracijas, jei to reikės. Svarbiausia geras, intriguojantis, aktualus tekstas.

 • Mane domintų, ar lietuvos žmonės skaito eilėraščius? ? Ar poezijos rinkinys turi realią galimybę būti mėgiamu ir perkamu? Rašytojui aišku esant dar gyvųjų tarpe ?

  • Ak, labai geras klausimas! O sakyk, Sigita, ar pati perki ir skaitai poezijos kūrinius? 🙂

 • Labas.
  Aš Pijus, rašau fantastinę knygą, kurioje veiksmas sukasi aplink angelus. Juos pateikiau visai kitokia forma ir atskleidžiu tamsiąją jų pusę. Knygoje galime įžvelgti, kaip sutrypiu biblija su purvu, ar tokio tipo knyga turi šansų?

  • O kodėl ne? Ar tai sukliudė Philip Pullman išleisti „His Dark Materials “ bestselerių seriją? Ar sukliudė jam tas knygas sėkmingai parduoti? Ir ar tikrai Lietuvoje nėra kitų tokių drąsesnių autorių? 😉

 • o jei neturi 18 ir nori išleisti pvz savo pirmą knygą kurioje butų gražiausi tavo parašyti na kaip pasakyti kūrinėliai pastraipos?

  • Sveika, Urte! Jeigu leidyklai tiks ir patiks kūrinys nemanau, kad kiltų problemų dėl amžiaus. 😉

 • Klausimas leidykloms: koks jūsų požiūris į keiksmažodžius ir kitokius grubius žodžius tekste? Ar tai gali būti kliūtis išleidžiant knygą? Ar trinti keiksmus iš rankraščio iš karto, ar vis dėl to palaukti, ką leidykla nuspręs?

  • Geras klausimas! O kaip manai tu? Nes juk yra nemažai knygų su keiksmažodžiais – kai kurios ir ant viršelio. Lietuvoje tik dar jų bijome šiek tiek, bet vis daugiau yra laisvės jiems. Kam trinti, jei leidėjai dar nesakė, kad tai gali būti bėda? Juk dažniausiai, kaip „Pietinia kronikos“, tai dar ir knygos svarbi dalis! Ar ne?

 • Ar galiu remtis tikrai vykstančiais faktais ir net kartais naudotis tikraisiais vardais. Tačiau savo knygoje juos perdėti, sufantastinti, išpūsti, prigalvoti naujų netikėtų tiesų?
  Tokiais kaip tradicinė kažkokios šalies šventė, daug išgalvotų keistų faktų apie budizmą?

  • …O kodėl ne? Juk jei fantastinis kūrinys (ne mokomasis) – galima daryti ką tik norisi.

   O papildomam apsidraudimui knygos pradžioje įrašyti „visi knygoje minimi įvykiai bei veikėjai yra išgalvoti“, kad tikrai nebūtų kam kabintis. Nemanai?

 • Rašau vaikišką knyga! ❤️ Kaip išleisti!? Aš to siekiu ir tai mano viena didžiausių svajonių! ❤️ ? Tikslų! Ką reikėtų daryti ir kaip pasirinkti pačią geriausią leidyklą?

 • Sveiki.O ar galima isleisti e-knyga paciam, susikuriant elektronine svetaine ir ja reklamuojant?Juk Lietuviu pasaulyje yra labai daug.

  • Žinoma. Kodėl gi ne? 🙂 Tik tuomet autorius apsiima atlikti tris darbus: parašyti knygą, sumaketuoti ir sukurti elektroninę jos versiją, reklamuoti. Tikrai ne visi tai sugeba. Aš pavyzdžiui, savo kūrinio reklama nesugebėčiau ko gero užsiimti :p

 • Sveiki,rasau romana-pirma karta.Ilgai dvejojau,ar sugebesiu,ar is viso verta,nes daug kas atkalbineja-esa,dabar knygu beveik niekas neperka,knygynai pilni…Arba turi buti tikrai bomba-kitaip gules lentynose…Romano siuzetas-paprastos,merginos ir uzkietejusio mergisiaus netiketa pazintis,peraugusi i romantiska meile-su daug netiketu posukiu,pikantisku,erotiniu scenu,du laiminga pabaiga. Dals istorijos-asmenine patirtis.Tai butu romanas daugiau moterims,merginoms.Beje,du iterptais eilersciais(irgi mano)
  Mano klausimas-ar paklausi tokia tema?Turbut,reiketu ieskoti reikejo,arba paviai finsnsuoti,jas be abejo,nera pigu…Ka patartumet?
  Busiu labai dekinga…Valda.

  • Kažin ar kas nors galėtų tiksliai atsakyti į Jūsų klausimus, Valda. Knygos sėkmė priklauso nuo tokios daugybės dalykų. Pasakyti, kad toks siužetas tinka, o toks – ne, manau, būtų visai netikslu. Galiu pasiūlyti nebent pasiskaityti kaip sekėsi kitiems autoriams. Pavyzdžiui, šiame puslapyje yra interviu su Kornelija Mineike. Jos pirma knyga taip pat – meilės romanas. Galbūt jos patirtis Jums suteiks daugiau aiškumo ką ir kaip galima būtų daryti.

 • Sveiki!
  Nuo 16 metų turiu svajonę parašyti romaną, todėl ryžausi po truputį šią svajonę įgyvendinti. Ant lapo ėmė gulti pirmieji kūrinio sakiniai. Džiaugiuosi, kad pradėjau rašyti, bet vis negaliu nusirminti, nes bijau, kad nepasiseks. Baiminuosi, kad baigus rašyti lapai suguls į stalčių, nes nepavyks kūrinio išleisti.
  Taigi, mane domina tai, kas vyksta po to, kai kūrinyje padedi paskutinį tašką. Kaip toliau vystyti knygos leidimo procesą? Nuo ko pradėti?

  • O, kaip smagu, kad rašai jau! 🙂

   Toliau tavo žingsniai seka pagal tai, ką sieki padaryti. Ko labiausiai nori iš knygos? Paruošėme gidą apie visą leidybos procesą (ir skirtingus kelius), nes šie keliai labai skirtingi: https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/. Tai kai išsirinksi ko nori iš knygos – teliks tiesiog jau knygą reklamuoti arba susisiekti su leidykla (ir reklamuoti kai ši išleis).

 • Sveiki, esu Eglė. Gal aš su savo mintimis ne į temą, dar neturiu ko nešti leidyklai, bet mane jaudina pats procesas, kuriame pastrigau. Prieš metus pradėjau rašyti knygą. Mano knygos idėja – mano pačios gyvenimo pokyčiai. Man jie labai įdomūs! Noriu, kad tai skaitydami žmonės įkvėptų drąsos keisti gyvenimą, jei jis netenkina. Net jeigu tau per keturiasdešimt. Aš išvykau gyventi į tolimą mažą salą, apie kurią taip pat noriu papasakoti. Perėjau per dideles vidines transformacijas ir vieną rytą atsibudusi prisėdau ir parašiau 40 puslapių. Jie man patiko. Ir pastrigau. Metams. Suabejojau forma. Rašiau kaip dienoraštį, kaip straipsnį (nes daug esu rašiusi kaip viešųjų ryšių atstovė). Nežinau į kokią formą dėlioti knygą, kad būtų įdomu. Pirmu asmeniu, trečiu, romanas, pozityvioji literatūra su nuokrypiu apie kraštovaizdį ar pasakos? Man labai patinka pasakos, bet Žiulis Vernas jau buvo…
  Nežinau kaip vystytis toliau 🙂 Man reikia kryptingo postūmio. Ačiū 🙂

  • Sveiki, Egle 🙂 Man tai Jūsų būsima knyga jau skamba įdomiai 🙂 Konkretaus patarimo neturiu, bet manau, kad svarbiausia – rašyti tai (ir taip), kas Jus pačią „veža“ 🙂

  • Nemanau, kad „jau buvo“ yra geras argumentas kodėl nerašyti… Visko jau buvo. Ir Fifty shades, ir Haris Poteris, ir pats Žiulis Vernas nebuvo kažkokie autoriai, pristatę to, ko ankščiau nebuvo. Jie tiesiog geriau išreklamavo savo kūrinį.

   Ir rašyti kaip dienoraštį-straipsnį – kodėl gi ne? Ypač dienoraščio forma smagu skaityti kūrinius!

   Čia, Egle, svarbiau žinutė, nei forma.

   Ar galvojai savo knygą gal rašyti viešai ir leisti kaip tiesiog tinklaraščio/fb puslapio įrašus? Taip ir skaitytojų ratą suburtum, ir iškart matytum kas jiems įdomu ir kur eiti toliau, apie ką plačiau pasakoti!

 • noriu paklausti, jei siunti knygą leidyklai, ar pirmiausia reikia ją atiduoti redaktoriui?

  • Ne. Redaktoriumi pasirūpins leidykla.

   Tačiau jei knyga parašyta taip, kad sunku įskaityti – rekomenduojama ją pirma kiek patvarkyti, kad pirmas įspūdis būtų geras. Galima tai padaryti pačiam. Šioje vietoje svarbiau padaryti gerą įspūdį, nei duoti visą visą, nulaižytą ir pabaigtą, knygą 🙂

 • noriu isleisti prisiminimu ir gautos patirties knyga ?
  kur galeciau kreiptis
  aciu

  • Sveiki Audrone 🙂 Jei manote, kad Jūsų knyga galėtų sudominti leidyklą, mes esame paruošę leidyklų sąrašą, kurį galite nemokamai čia parsisiųsti. Jei norite mažo tiražo, galbūt užtektų tiesiog kreiptis į spaustuvę.

 • Sudariau tokią knygą: 230 p. 5-to formato. Joje 1404 prancūzų patarlės, jų pažodiniai vertimai ir lietuviški atitikmenys (po 1 – 3).
  Nežinau, ar tai kam nors reikalinga. Man buvo pačiam įdomu rašyųti. Ar galėčiau aš išleisti knygelę ir kokiu būdu tai padaryti?

   • Beje, pridursiu, kad labai įdomi knygos idėja! Ir, man atrodo, kad leidykla „Terra Publica“ (http://www.terrapublica.lt/) gali būti susidomėjusi – girdėjau, kad jie ieško progų išleisti mažas enciklopedijas ir panašius kūrinius. Nežadu, bet girdėjau tokius gandus. Siūlau pradėti nuo jų, jei norisi knygą išleisti per leidyklą 🙂

 • Sveiki. Parašiau knygą. Ar siųsti leidyklai tik ištrauką, ar visą knygą pdf? O gal siųsti popieriniu variantu? Kaip parašyti prisistatymo laišką? Nerandu leidyklų puslapiuose reikalavimų.

  • Ak, verti panagrinėjimo klausimai! Dalinai apie tai pasakojome šiame knygos leidimo gide: Kaip išleisti knygą per vienerius metus?, bet čia geriausiai būtų nesiųsti iškart nieko. Jei leidykla nėra pateikusi viešai savo reikalavimų, reiškiasi, kad jie neturi tokių, taigi reiškiasi, kad geriausiai tiesiog parašyti trumputį, kelių sakinių (nesiplėsti), laiškutį. Pavyzdžiui:

   „Laba diena, esu autorė ir manau, kad norėsite išleisti mano knygą. Jūsų puslapyje neradau jūsų reikalavimų ką norėtumėte gauti, taigi sakykite – ką norėtumėte sužinoti apie mano knygą?“.

   Daug nereikia. Nes ilgi laiškai – skaitytojo laiko švaistymas. Sudėtingai irgi nereikia – nes tik parodysite, kad neskiriate kur knygos rašymas, o kur dalykinis verslo pokalbis. Taigi trumpai, drąsiai, tiesiai.

   Taip pat apie prisistatymus leidykloms jau šnekėjo išsamiau mūsų vienas svečias, irgi rekomenduočiau perskaityti: Šeši patarimai autoriams, norintiems išleisti sėkmingą knygą

 • Senokai beldžiuosi į leidyklų duris, bet kas kartą, atsakymas tas pats: “ Turiu nuvilti, jūsų romano neleisime“ arba visiška tyla. Vieną leidyklų pagaliau sulijo išleisti. Romaną išliaupsino, pasirašėm sutartėlę… Bet tik tiek ir tebuvo džiaugsmo. Visus metus laukiau savo išsvajoto romano, kol po begalės atsirašinėjimų, nutraukiau sutartį. Per tą laiką, parašiau dar vieną romaną. Taigi dabar jie jau du, viltingai laukia leidyklų verdikto. Patarkit, ką daryti toliau, nes vilties išleisti knyga lieka bus mažiau.

 • Norėčiau išleisti vaikišką knygutę su paveikslėliais, galbūt jų seriją. Kakės Makės ar Lapiuko Pūkio stiliaus. Kaip surasti iliustratorių už prieinamą kainą? Kokiu tiražu leisti? Kokių pradinių investicijų reikės?

  • Labas, Ingrida!

   1) Ilustratorių rasite http://www.paslaugos.lt arba FB freelancerių grupėse

   2) Leisti galite kokiu tik norite tiražu, įstatymų nėra. Mažesnio tiražo kaina už vienetą didesnė, bet bendrai kainuos mažiau ir padaryti apyvartą bus lengviau, o didesnio savikaina mažesnė, bet, na, sumoje daugiau kainuos, automatiškai. Geriausiai, prieš pradedant, susižinoti ar jūsų knyga išvis kažkam įdomi. Tai padės MVP sukūrimas. Plačiau per šią prizmę pasakoja knygų autorius Vilius Stanislovaitis.

   3) Laikykite omenyje, kad iliustruota knyga kainuos, labai grubiai imant, 2020 kainomis: 500eur iliustruotojui, 100eur viršelio dizaineriui (arba įeitų tai į iliustratoriaus darbą), ~5-7eur už kiekvieną spausdintą knygą, jei laikysime, kad ši formato, popieriaus, viršelio, puslapio ir spalvų kaip Kakės Makės knygos ir tiražas 500+. Skaičiai, tiesa, gali būti stipriai kitokie, priklausant kaip išsisuksite ir ką susitarsite. O leidžiant per leidyklą šios, dažniausiai, knygos leidimu pasirūpintų už jus ir pats knygos išleidimas jums, per leidyklą, nekainuotų. Tik tikėtinas pelnas stipriai mažesnis.

 • Sveiki, norėčiau išleisti pasakų knygutę. Turiu 10 trumpų pasakų, gal greičiau tai filosofinės pasakos. Rašiau jas suaugusiems, tačiau gavau informaciją, kad jos gali būti įdomios ir vaikams. Kur kreiptis?

 • Sveiki, studijuodama užsienio kalbas ir tiesiogiai dirbdama su užsieniete autore pradėjau rašyti novelę anglų kalba. Nors novelės nebaigiau, bet iškilo klausimas ar Lietuvoje įmanoma išleisti knygą užsienio (šiuo atveju anglų) kalba? Ar visgi reikėtų išversti visą kūrinį lietuviškai? Arba galbūt pradėjus dirbti su redaktore, atsirastų galimybė išversti knygą jau bendradarbiaujant su leidykla?
  Išanksto Ačiū

  • Labas, Alina, knygą tikrai Lietuvoje galima leisti ir anglų kalba! T.y. niekas nedraudžia, pirkėjų irgi bus.

   …Tik turėkite omenyje, kad angliškas knygas knygynai (net internetiniai mūsų knygynai) nukiša į kampus – galite patikrinti „Vagoje“ arba „Pegase“ – angliškos knygos nėra statomos priekyje. Tikėtina taip dėl to, kad angliškos knygos knygynuose nėra tiek labai perkamos. (Arba gal yra kažkokia kita priežastis.)

   Na, o išversti knygą tikrai galėsite. Leidyklos tuo užsiima irgi. Tik knygos vertimas panašus ir į visai naujos leidimą – leidykloms teks įrodyti, kad knyga atneš pelną.

   O ar galvojote knygą platinti tiesiog per anglakalbę rinką – Amazon? 🙂

 • Sveiki, norėčiau paklausti kaip vyksta sutarčių su leidykla pasirašymas. Prieš išdėstant pagrindinius man iškilusius klausimus, noriu trumpai papasakot apie savo kūrinį. Prieš savaitę pradėjau rašyti novelę apie paauglių meilės istoriją, kurios pagrindinis veikėjas yra pasipūtęs, kategoriškas, bet niūrus asmuo. Visas knygos siužetas yra tik iš pagrindinio veikėjo akių – nėra autoriaus intarpų, akcentuojamos tik vidinės mintys, filosofija apie žmogaus vietą šiuolaikinėje visuomenėje bei dialogai su jį supamais žmonėm. Taigi, dabar prie temos, dėl ko aš čia jums rašau. Skaičiau forumus, jog yra skiriamas honorarams rašytojiems, kad padengti kūrinio leidimo išlaidas. Tai, kaip supratau, viskas, kas rašytojui yra skirta iš leidyklos finansine prasme, yra honoraras, o visas pelnas iš knygos pardavimo atitenka jiems? Jeigu ne, koks procentas nuo kiekvieno nupirkto egzemplioriaus atitenka autoriui? Už atsakymą dėkoju iš anksto, tikiuos čia dar yra aktyvių rašytojų.

  • Labas! Įdomu ką parašysite! 🙂

   O dėl sutarčių – ką sutarsite, tą ir gausite. Kaip kalba autorius Donatas Paulauskas – jūs sutarties pasirašyme turite tokią pačią galią kaip ir leidykla. Dažniausiai siūloma vienkartinis honoraras + apie 15% nuo didmeninės pardavimo kainos. Bet nepamirškite, kad į knygos leidybos sutartį įeiti turėtų ir, pavyzdžiui, reklamos išlaidos. Juk reikia tikėtis, kad leidykla, pasirodžius knygai, pareklamuos ją. O kaip? Pažadas „mes pareklamuosime“ nėra vertingas, kol to nėra sutartyje.

   Žiūrėkite į sutartį kaip į verslo sandorį. Jūs turite bestselerį, leidykla turi milijonus skaitytojų – jūsų abejų darbas užkalti babkes ir/arba pasidalinti unikaliomis-šauniomis idėjomis. Tai ne menas. Tai verslas. Jei sutartos sąlygos tenkina abi puses – sąlygose gali būti bet kas. Kad ir jogurtais už knygą atsiskaityti. (Nors šiais nerekomenduočiau.)

   Beje, kviečiu ir paskaityti mūsų interviu su autoriais bei, pavyzdžiui, leidyklų atstovais.

 • Sveiki. Esu Laura ir tikriausiai labiau norėjau čia padėkoti už tokį smagiai pateiktą ir naudingą puslapį/projektą. 🙂 Na, bet jei jau galima, tai kaip dėl pasakų skirtų vaikams? Ar jos yra paklausios? Ar į jas nelabai kreipiamas dėmesys? Ačiū! 🙂

  • Sveiki 🙂 Manau, kad paklausios. Galų gale, pavyzdžiui, leidykla „debesų ganyklos“ ne taip seniai išleido lietuvių autorių 365 pasakų rinktinę, tada „švieskime vaikus“ konkursas… Vien tik konkursų su tuo susijusių nemažai. Taigi, manau, kad poreikis yra. Tiek kad su knygomis vaikams (ypač mažiausiems) dažniausiai neužtenka vien geros istorijos, turi būti dar ir geros iliustracijos 🙂 Bet šiaip tai klausimas priminė, kad reikėtų mums turbūt pakalbinti daugiau vaikams rašančių autorių 🙂

 • Sveiki
  Mano vardas Loreta
  Esu Lietuve, bet gyvenu Anglijoje.
  Sie netsi nera patys geriausi metai . Sausy buvau diagnoyzoutas veżys.
  Gydymas eina gera linkme, bet turiulabai daug kaisvo kaiko.
  Pradejau piešti ir rašyt pasaka anūkui. Aisku berniukas šešiu met domisi rykliais. Taip pradejo gimti ideja apie knygute- Šarkio ylanka
  Niekada to beesu darius, todel doumiousi koia galimybe išleist nauja vaikiška knygute? Kiek tai kainouja?
  Bučiau labai dekinga gavus jūsü atsakyma.
  Su pagarba
  Loreta

  • Oi, Loreta, sveikatos! Tikiu (na, tikiuosi), kad praeisite šį etapą sėkmingai!

   O knygą išleisti visai realu. Tiesa, klausimas kokiu tiražu bei formatu. Bet tikrai realu. Trumpa sąntrauka viso proceso (ir mūsų 2019 metų įrašų): https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/ ir apie knygas vaikams pasakojo viena ir iš mūsų pašnekovių, leidyklos „Terra Publica“ atstovė: https://kaipisleistiknyga.lt/terra-publica-projektu-vadove-roma-blekiene/

   Tai tiesiog išleisti knygą – tikrai realu. Ypač jei reikia mažesnio tiražo, nes ji skirta, tik, pavyzdžiui, giminėms ir jų vaikams 🙂 (Na, o jei vienu egzemplioriu – tai net leidyba nereikia rūpintis daug, užtenka kreiptis į spaustuvę kurią ir jie pasiūlytų variantų.)

 • Sveiki. Kartais šį portalą skaitydavau, o kartais gavusi naujienlaiškius – juos praleisdavau ar ištrindavau. Kuriu jau seniai – kažkada tai buvo poezija ir savirefleksijos, vaizduotės lavinimo ir saviraiškos priemonė. Pradėjusi dalintis savo kūrybos ištraukomis socialiniuose portaluose, supratau, kad noriu atiduoti ir galutinį kūrinį (-ius) savarankiškam gyvenimui. Norint įgyvendinti tai, kūrinys nuo pirminio rankraščio, manau, turi išgyventi ir kelis brandos etapus. Džiaugiuosi, jog įgyvendinau tai, ką buvau planavusi – pirmojo kūrinio ranka rašytą rankraštį maniau baigsianti gegužės mėnesį. Praėjusį savaitgalį pabaigusi paskutinius sakinius, supratau, jog tai padariau. Likusį pusmetį skiriu antrajam etapui – rankraščio perkėlimui į kompiuterinį variantą bei jo korekcijoms.

  Linkiu visiems sėkmingo planavimo, kūrybinio įkvėpimo bei sėkmingo bendradarbiavimo išleidžiant savo kūrinius gyvenimui.

  Dovilė

  • Oi, kaip smagu girdėti, kad taip šauniai einasi kurti, Dovile! Sakykite, jei kils kokių klausimų. O jei nekils ir knyga pasirodys kažkuriuo formatu – bus labai įdomu perskaityti! 😉

 • Laba diena. Prieš keletą metų parašiau pirmąjį savo romaną. Siunčiau į įvairias leidyklas, tačiau atsakymas buvo neigiamas. Viena leidykla pasirašė sutartį dėl knygos išleidimo. Po metus trukusio atsirašinėjimo, romanas taip ir liko neišleistas. Sutartį nutraukiau. Per tą laiką parašiau dar vieną romaną, daugybę kūrinių vaikams, sukūriau per 120 eulėraščių. Bet leidyklų durys užvertos… Suprantu, kad nesu gerai išprususi stulistikoje, reikia daug redagavimo. Daug kartų tukrinau, perrašiau ir redagavau savo kūrybą, bet viskas veltui, leidykloms mano kūrybos nereikia. Patarkite, prašau, ką daryti?

  • Kaip gaila, Nijole…

   Tada yra keli dalykai, kuriuos galite daryti:

   a) Galite susisiekti su daugiau leidyklų. Aš nežinau į kiek leidyklų kreipėtės, bet jei mažiau nei dešimt – turėtumėte kreiptis į daugiau. Mes atrinkome 21+ leidyklų kontaktą jūsų patogumui, bet Lietuvoje yra per 50 aktyvių leidyklų, leidžiančių knygas (įskaitant ir romantus, kūrinius vaikams, eilėraščius).

   b) Galite knygą leisti savarankiškai. Tai sudėtingas procesas. Bet leidybos kelią trumpai apibendriname ir mes, ir rašytoja Rasa Sagė savo knygoje knygų autoriams. Beje, Rasa Sagė pati irgi išleido savo knygą savarankiškai! Manau, kad galite kreiptis į ją asmeniškai – galbūt ji ras laiko pasidalinti savo patirtimi, patarimais 🙂

   Ar galvojote apie tai?

   Aišku, galbūt, galiausiai, galbūt jūsų kūriniai išties yra tokie blogi, kad jų niekas nenori. Bet abejočiau tuo. Manau, kad tereikia pabandyti daugiau variantų. Neabejokite savimi ir tiesiog pabandykite. Jei jau tikrai tikrai niekas nenorės – galėsite išleisti pati, savarankiškai.

 • Sveiki. Su kolegomis norime išversti ir išleisti profesinės literatūros (konkrečiai – medicinos srities) knygą. Didžiausias klausimas kyla dėl finansavimo – gal yra vykdomi kokie nors projektai, kuriems būtų galima teikti paraiškas dėl knygos išleidimo? Kultūros taryba vykdo projektus humanitarinei literatūrai leisti, deja, mūsų į šią sritį nepatenka. Galbūt yra kokių nors kitų kelių, norint gauti bent dalinį finansavimą?

  • Sveika Paulina. Sudėtingas klausimas, į kurį, deja, nežinau atsakymo. Esu buvusi poros medicininių knygų bendraautorė savo universitete, bet tais atvejais knygos buvo ne vertimas, o mūsų pačių (medikų) rašyta. Tokiu atveju (universitetui pritarus) leidybą irgi finansavo pats universitetas. Jūsų atveju galbūt reiktų kreiptis į leidyklą, leidžiančią tokias knygas, bet tikriausiai leidybą irgi apsunkintų tai, kad tai – vertimas. Vertimui juk turite gauti originalaus autoriaus (ar leidyklos) sutikimą ir tai kainuotų (ypač jei planuojate tą knygą pardavinėti).

 • >