Palyginkime: Rašyk.lt, Žaliažolė.lt ar Wattpad.com?

P

Prieš porą mėnesių Facebook Rašytojų mėgėjų grupėje kilo diskusija iš kur autoriui gauti „beta skaitytojų“, kurie perskaitytų dar nepublikuotą (arba šiaip dar taisytiną) tekstą ir pasakytų pastabas. Po tos diskusijos pasiūlėm vienas kitam pagalbos ranką ir susidarėme potencialių skaitytojų sąrašą.

Tačiau ar siekiant gauti skaitytojo nuomonę gali padėti tik socialiniai tinklai? Tikrai ne.

Be socialinių tinklų ir asmeninių tinklaraščių, žinoma, dar galite kreiptis į draugus ir šeimos narius. Tačiau, manau, suprantama, kad iš jų naudos nebūna daug. Jie dažniausiai mielai sutinka tekstus paskaityti ir dažnai randa dėl ko pagirti, bet ne taip mielai reiškia kritiką. Juk jiems svarbūs jūsų santykiai, bei gera jūsų nuotaika. Jei norite kritikos, ne tik palaikymo siūlyčiau kreiptis ne į draugus, o į žmones leidžiančius laisvalaikį interneto literatūrinėse svetainėse.

Šį kartą apie tas, kuriose savo kūrybą gali publikuoti lietuviškai rašantys:

  1. WattPad (wattpad.com)
  2. Rašyk (rasyk.lt)
  3. Žalia žolė (zaliazole.lt)

Visas tris (daugiau ar mažiau) esu išbandžiusi taigi pamėginsiu trumpai paaiškinti apie jų privalumus ir trūkumus.

 

WattPad pagrindinis puslapis

WATTPAD.COM

Vikipedija teigia, kad šiame puslapyje lankosi net 65 milijonai (!) rašytojų ir skaitytojų. Kaip sufleruoja „com“ svetainėje daugiausia naudojamasi anglų kalba, tačiau yra ir kitomis kalbomis skaitančių/rašančių žmonių grupių. Lietuviška bendruomenė visai nemaža.

Taip jau gavosi, kad daugiausia wattpad (WP) lankosi paaugliai. Taigi ir publikuojami tekstai dažniausiai skirti šiai auditorijai. Be to, kaip sako patys WP autoriai, jie čia ne tik dalijasi kūryba, bet ir ieško draugų.

Privalumai

  • Auditorijos dydis. WP iš tiesų galite pasiekti didelę auditoriją. Ties populiaresniaisiais lietuvių parašytais tekstais puikuojasi šimtai tūkstančių perskaitymų. Čia realu susirasti gerbėjų, sulaukti atsiliepimų ir palaikymo. Galite susirasti net draugų, nes WP – ne tik rašymo svetainė, bet ir socialinis tinklas.
  • Išvaizda ir patogumas. Dauguma autorių apie savo WP publikuojamus tekstus atsiliepia kaip apie „knygas“. Ir iš tiesų jie savaip teisūs. WP skelbiami tekstai iš tikrųjų atrodo beveik kaip elektroninės knygos. Kad publikuotum kūrinį turi susikurti viršelį, parašyti kūrinio aprašymą, ir (jei tai didesnės apimties tekstas) suskirstyti jį skyriais. Gali netgi pridėti iliustracijų. Nors visa tai reikalauja papildomo darbo, galų gale, į puslapį patalpintas tekstas tikrai atrodo gražiai. Jį taip pat patogu skaityti ir komentuoti ne tik kompiuterio, bet ir išmanaus įrenginio ekrane.
  • Statistika. Kitas smagus dalykas yra tas, kad WP autorius turi galimybę stebėti kaip sekasi jo darbui ir kokie žmonės jį skaito. Kiekvienas skaitytojas po kiekvienu perskaitytu skyriumi gali uždėti žvaigždutę, reiškiančią kad tekstas jam patiko. Autorius turi galimybę pamatyti kokio amžiaus, lyties ir kur gyvenantys skaitytojai tą kūrinį skaitė. Pavyzdžiui, vieno mano teksto statistika atrodo taip:

Amžiaus ir lyties statistika spurgos formatu

 

Trūkumai

  • Didelis vartotojų skaičius. Tai reiškia daug potencialių skaitytojų, bet taip pat ir rašytojų, kurie su jumis konkuruos dėl dėmesio. Be to, jūsų tekstą skaitytojai pirma turi pastebėti. O dėl puslapio specifikos tai nėra taip paprasta. Nėra čia sąrašiuko (kaip rasyk.lt ar zaliazole.lt) kuriame tik atsidarę puslapį galėtumėte pastebėti naujausius kūrinius. Yra paieška, žinoma, bet ji veikia raktinių žodžių principu, taip kad naujai įkeltas kūrinys, tiesiog pliumpteli į tą didžiulį tekstų vandenyną ir ar jį kas atras priklauso arba nuo sėkmės, pataikymo į tuometinę madą, arba nuo jūsų įdėto darbo.
  • Mažai motyvacijos vertinti. Reikia nepamiršti ir to, kad dalis puslapio vartotojų patys nėra autoriai, o užsuka tik paskaityti. Ir ne visiems skaitytojams savaime suprantama, kad rašytojai nori dėmesio ir atsiliepimų. Taigi net jei parašysite kažką, kas bus mielai skaitoma, įvertinimų (žvaigždučių) ar komentarų galite sulaukti nedaug.
  • Nėra „techninio“ komentavimo. Ne taip kaip rasyk.lt, čia beveik nėra tikimybės sulaukti techninių patarimų apie veikėjų ir pasaulio konstravimą ar kitų pastabų apie kūrybinį rašymą.
  • Palaikymas, ne kritika. WP yra gana draugiškas puslapis ir komentatoriai dažniausiai naudojasi taisykle „arba gerai, arba nieko“. Kita vertus, dauguma autorių ir kelia tekstus tikėdamiesi tik gerų atsiliepimų, o į kritiką reaguoja labai jautriai. Kritikuoti WP siūlyčiau labai labai atsargiai. Mačiau ten patarimą: jei jau kritikuoji, tai būtinai pasakyk ir ką nors gero. O tai gali būti sudėtinga, jei imi skaityti istoriją su daugybe gramatinių, logikos ir kitokių klaidų.

 

Kaip susilaukti kritikos wattpad.com?

Iš pradžių reikia pakalbėti, ką galima padaryti, kad skaitytojas apskritai jus atrastų.

Visų pirma, susikurti savo kūriniui viršelį (arba surasti kas tai padarytų už jus) ir parašyti savo kūrinio aprašymą. Sakysite, didelio čia daikto – užrašysiu pavadinimą juodom raidėm ant balto fono ir bus gerai.

Ot ir ne! WP publika rimtai žiūri į knygos apipavidalinimą. Žinote tą patarlę – „nespręsk apie knygą iš jos viršelio“? Tai va, WP ji negalioja. Jei nuspręstumėte dalyvauti kokiame vietiniame WP konkurse, galite būti beveik tikri, kad vienas iš vertinimo kriterijų bus viršelis.

Taigi, susikūrėte viršelį, parašėte užkabinantį istorijos aprašymą. Ar dabar jau galima tikėtis sėkmės? Mmmm… Na gal dar ne visai. Žinoma būna, kad to užtenka jei pataikote į madą (pavyzdžiui, WP daug gerbėjų literatūros (angl. fanfiction), pavyzdžiui: istorijos apie Harį Poterį, One Direction, BTS… ), bet jei ne, štai ką dar galite padaryti:

  1. Užsiregistruoti WP facebook grupėje (na, pavyzdžiui, ^Wattpad rašytojų kampelis^) arba kokiame nors WP pokalbių kambaryje ir dalintis ten nuorodomis į savo tekstus, bandyti sudominti, siūlytis paskaityti kitus taip tikintis pritraukti dėmesio ir sau;
  2. Dalyvauti WP konkursuose (bent jau komisijai teks jūsų tekstą perskaityti);
  3. Prašytis kitų vartotojų nuomonės asmeniškai arba stoti į eilę prie vertinimo albumo (dalis vartotojų nerašo komentarų po kūriniais, o mieliau susikuria knygas-vertinimo albumus, kur įvairiomis savo susikurtomis metodikomis aprašo skaitytus tekstus)
  4. Pačiam organizuoti konkursus, vertinimo albumus;
  5. Bendrauti, sekti, komentuoti kitus, žodžiu, visaip kaip lįsti žmonėms į akis.

Taigi, po viso šito, bent jau kažkas jūsų kūrinį tikrai atsivers. Gal net paspaus žvaigždutę. Jei užsiregistravote į vertinimo albumą, gal kadanors sulauksite ir kritikos.

Bet jei tiek neužtenka? Yra dar galimybių.

Pavyzdžiui, autoriaus žodis. Parašę naują kūrinio skyrių, jo pabaigoje galite įterpti savo apmąstymus ar klausimus skaitytojams. Taip skaitantys sužino, kad jų nuomonė jums iš tikrųjų įdomi (nes WP yra ir tokių autorių, kurie į jūsų parašytas pastabas atsako fraze „nepatinka, tai neskaityk“).

Kitas būdas pasyvesnis ir reikalauja stebėjimo. Jei pagal sudėliotas žvaigždutes matote, kad kažkuris vartotojas perskaitė visą jūsų kūrinį, taip pat galite parašyti jam asmeninę žinutę ir paprašyti nuomonės.

Komentarų pavyzdžiai iš WP (Nijuka kūrinys „…tik draugai…“):

Komentarai WattPade

 

Kada rinktis wattpad.com?

Tikiuosi, iš aukščiau esančio teksto jau susidarėte nuomonę šiuo klausimu. Bet jei dar ne, čia mano išvados, kada WP jums labiausiai tiktų:

  1. Esate paauglys ir rašote paauglių auditorijai;
  2. Norite būti pastebėtas, susirasti draugų;
  3. Jums labiau stinga motyvacijos, o ne kritikos;
  4. Manote, kad rašote jau pakankamai gerai, žinių jums nebetrūksta, trūksta tik skaitytojų.

 

Rašyk.lt pagrindinis puslapis

RASYK.LT

„Rašykai“ skiriasi nuo WP. Jei WP daugiausia galima sutikti paauglių, rasyk.lt kūrėjai dažniausiai vyresni. Dėl to ir kūrinių temos skiriasi. Yra skyrelis „vaikams“, bet skyrelio „paaugliams“ nėra, ir jei bandysite tokius tekstus kelti į prozos skyrelį gali būti, kad didelio dėmesio nesulauksite tik todėl, kad daugumai skaitytojų tiesiog nepasirodys įdomu.

Tačiau rasyk.lt jums nereikės gaišti laiko kuriant viršelius. Tai svetainės lankytojų nedomina. Jiems svarbu tik pačio teksto kokybė. Todėl net nebandykite kelti teksto parašyto be lietuviškų raidžių (toks tekstas tiesiog bus ištrintas administracijos). Jei turite problemų su gramatika, tai irgi gausite velnių, ir pasiteisinimas „taigi svarbu siužetas, o ne klaidos“ tinkantis WP, rasyk.lt netiks.

Bet jei atėjote norėdami ko nors išmokti ir susilaukti konstruktyvios kritikos jums pasisekė. Čia lankosi ir filologai, ir jau „rimti“ rašytojai ir galbūt net jūsų lietuvių kalbos mokytoja.

Rasyk.lt, kaip ir WP, yra dvi vertinimo galimybės: komentarai ir žvaigždutės. Tik čia žvaigždutė ne viena, o penkios ir jos naudojamos kaip pažymys penkiabalėje sistemoje. Vadinasi, norėdamas pagirti kūrinį galite net nerašyti komentaro, o paspausti penkias žvaigždutes, o vietoj aršios kritikos gali užtekti vienos žvaigždutės (na, patys „rašykai“ ją vadina tiesiog kuolu). Visgi, rimtai nusiteikę autoriai-skaitytojai dažniausiai palieka ir komentarus. Tuo labiau, kad galimybę vertinti žvaigždutėmis reikia dar ir užsidirbti.

Rasyk.lt yra šioks tokia vartotojų suskirstymas į tam tikrus luomus. Tik prisiregistravęs 14 dienų „nešioji“ naujoko ženklelį,  parašęs tris kūrinius, kurių įvertinimo vidurkis perkopia tam tikrą balų vidurkį, pats gauni galimybę tuos balus rašyti, dar daugiau surinkęs gauni rašytojo ženkliuką, o už ypač gerus komentarus administracija gali paskelbti jus kritiku ir suteikti dar ir kitą ženkliuką.

Žvaigždučių sistema čia turi šiokį tokį tikslą – pirmiausia, tai būdas autoriui stebėti savo progresą (jei prieš pusmetį visi jo tekstai gaudavo 1-2 žvaigždutes, o dabar 4-5, vadinasi jis išmoko rašyti geriau), taip pat pirmame puslapyje atskirai skelbiamas savaitės geriausių kūrinių sąrašas (t.y. tie kūriniai, kurie tą savaitę surinko daugiausiai gerų „žvaigždutinių“ įvertinimų). Taigi, logiška tikėtis, kad gerai įvertinti tekstai susilauks ir daugiau skaitytojų.

 

Privalumai

  • Mažiau vartotojų reiškia ir tai, kad jūsų tekstą lengviau pastebėti. Tik įkėlus jis bus matomas pirmame puslapyje tarp „naujausių“, o ir šiaip liks sąrašuose pagal pagrindinius literatūros žanrus.
  • Kritika. Jei norite ne tik palaikymo, bet ir kritikos, jos gauti lengviau nei WP, taip pat yra didesnė tikimybė jos gauti kokybiškos ir naudingos. Dalis vartotojų negaili ir techninių patarimų apie tai, kaip tekstą parašyti geriau. Be to, kai kurie svetainės kritikai tikrai ganėtinai aktyvūs ir be papildomo raginimo užsuka patikrinti ir naujokų darbų. O sugebėjimas kritiką priimti be dramų tikrai vertinga ir čia pamažu ugdoma savybė.
  • Daugiau literatūrinės veiklos. Ši svetainė talpina ne tik vartotojų kūrinius, bet ir jų parašytas recenzijas knygoms.
  • Kokybiški literatūriniai konkursai. Jie vyksta rečiau nei WP, tačiau gerai organizuojami.

 

Trūkumai

  • Kritika. Aha, tai rašau ir prie privalumų, ir prie trūkumų. Iš tiesų, jei labai jautriai reaguojate į pastabas ir bijote, kad jos sugniuždys jus kaip pradedantį rašytoją, gal geriau čia neužsukite. Rasyk.lt kūrėjų vertybės kitos nei WP. Jiems svarbiau ne ieškotis draugų ir kelti vienas kitam nuotaikas, bet pagerinti savo rašymo kokybę, taigi didelė dalis iš jų kritikos nevengia.
  • Puslapio (pa)prastumas. Vizualiai puslapis ne toks gražus kaip WP, ir skaityti bei komentuoti jame ne taip patogu (o telefonu ar kitu įrenginiu su nedideliu ekranu iš vis to nedarau). Įkeliant tekstą patariama pačiam sudėlioti ir papildomas tuščias eilutes po atskiromis pastraipomis, nes koks kitoks formatavimas padedantis patogiau skaityti, čia praktiškai neįmanomas.
  • Mokamos paslaugos. Ne taip kaip WP, už kai kuriuos veiksmus puslapyje jums teks atsiskaitinėti taškais (svetainės valiuta, perkama už eurus). Tarkim įdėję tekstą ištrinti jį galite tik panaudoję taškus, negalite matyti kas tokie ir po kiek žvaigždučių jums davė, jei neatsirakinate statistikos (irgi už taškus).
  • Mažiau privatumo. Taškus kainuoja ir privačios žinutės. Kitu atveju susirašinėjimas panašus į tą, kuris vyktų ant jūsų FB sienos – smalsuoliams viskas matoma.
  • Apribojimai. Per dieną galima įkelti tik vieną tekstą. Jei rašote romaną nesugalvokite kelti jo iš karto. Čia ne WP, skyriais po to nesuskirstysite, vadinasi teks į svetainę užsukti tiek dienų kiek yra skyrių. Nors… Jei rašote romaną, apskritai nesiūlau pradėti nuo jo publikacijų rasyk.lt. Daugiau dėmesio, tikėtina, susilauktumėte jei iš pradžių pabandytumėte prisistatyti trumposios prozos kūriniais (ar poezija).

 

Kaip susilaukti kritikos Rasyk.lt?

Mano įsitikinimu rasyk.lt dėmesio susilaukti tikrai lengviau nei WP. Tačiau lygiai taip pat naivu vieną kartą prisijungus ir įkėlus vieną tekstą nieko nebedarant laukti kas bus. Tokių naujokų, kurie sudalyvauja svetainės gyvenime tas kelias minutes kol įkelia tekstą ir daugiau nepasirodo, yra daug. Todėl senbuviai dažniausiai nepuola jų visų skaityti ir komentuoti.

Jei norite dėmesio, paprasčiausia jo tiesiog duoti kitiems. Net jei nemanote turintis ką nors vertingo pasakyti, parašykite nors savo įspūdį apie perskaitytą kito autoriaus tekstą. Dažnai pakomentuotas žmogus užsuks ir pas jus. Bent padėkoti už komentarą. O tada galėsite pasiūlyti paskaityti ir savo tekstą.

Žinoma, galima eiti prašytis dėmesio ir nekomentavus kitų. Rasyk.lt yra žmonių, kurie mielai dalinasi nuomone. Tiesa, kai esi naujokas, gali būti nelengva juos pastebėti. Tada geriau su tokiu prašymu kreiptis į tuos su kritiko ženkliuku arba peržiūrėti šį sąrašą.

Kas dar svarbu – jei jau paprašėte atsiliepimų, ir jų gavote, neužsipulkite komentatoriaus ir neimkite su juo ginčytis. Kitaip tik užsitikrinsite, kad komentuos (ir skaitys) jus vis mažiau ir mažiau.

Tipinis rasyk.lt komentaras-kritika:

Kritika Rašyk.lt portale

 

Kada rinktis rasyk.lt?

  1. Rašote tekstus subalansuotus vyresniam skaitytojui;
  2. Norite gauti kritikos ir tobulėti;
  3. Nemėgstate užsiimti vizualiniu menu ir kurti viršelių savo tekstui;
  4. Nenorite daug laiko praleisti reklamuojant savo kūrinį.

 

Rašytojų portalas Žalia Žolė

ZALIAZOLE.LT

Puslapis įkurtas keletu metų vėliau nei rasyk.lt (2005 m.). Vizualiai taip pat panašesnis į rasyk.lt nei į wattpad.com. Į WP nepanašus ir vartotojų skaičiumi. 2018.11.12 jų buvo 887.

Ilgai galvojau kaip rašyti apie zaliazole.lt (ŽŽ). Nors rasyk.lt ir wattpad.com esu senokai, ŽŽ užsiregistravau vien dėl šito straipsnio (ir iš smalsumo). Vis prisimindavau, kaip anksčiau rasyk.lt vartotojai traukdavo tą puslapį per dantį. Dažniausiais nusiskundimas, kad ten nėra kritikos.

ŽŽ tekstų kėlimo ir komentavimo principas iš esmės tas pats kaip rasyk.lt, tik nėra žvaigždučių sistemos ir kritikų/rašytojų ženkliukų. Kūrinių kategorijų ši svetainė pateikia daugiau. Vienos įdomesnių „prasmingas dienoraščio įrašas“, „tarmiška kūryba“, „įgarsinti kūriniai“, „jausmai“ ir „trumpieji žanrai“. Kas iš karto krito į akį, tai komentarų kiekis. Jų, palyginus su abiem prieš tai aprašytom svetainėm, yra atrodo gerokai mažiau.

Komentavimo skirtumus tarp rasyk.lt ir ŽŽ, manau, puikiai gali iliustruoti palyginimas. Štai paimkim kokį autorių, kuris tuos pačius tekstus deda ir į ŽŽ ir rasyk.lt, pavyzdžiui, vartotojas „Svoloč“. Svoloč – vyras rimtas, jau abiejose svetainėse žinomas, rašo gerai, komentuoja gerai, tie kas perskaitė vieną jo kūrinį turbūt pabandys paskaityti ir kitą.

Paskutiniai 10 Svoloč kūrinių vienodi ir ŽŽ, ir rasyk.lt. Kas skiriasi? Komentarai.

ŽŽ komentarų skaičius prie atskiro kūrinio – nuo 0 iki 5 (viso 14 komentarų dešimčiai tekstų), atskirų komentatorių – 8 (iš jų vienas – prozos skyrelio moderatorius, kurio vienintelio komentarai yra ilgesni nei 2 eilutės ir panašūs į kritiką (švelnią)).

Rasyk.lt komentarų skaičius prie atskiro kūrinio nuo 4 iki 15 (viso 93), bendras komentatorių skaičius – 35 (iš jų bent 7 nepagailėję kritikos). Rasyk.lt, iš tų dešimties Svoloč kūrinių, šeši yra tarp savaitės geriausių (ŽŽ to nėra, nes, kaip jau minėjau, nėra ir kūrinių vertinimo balais).

 

Privalumai

  • Motyvatoriai. Kaip ir WP čia žmonės dažniausiai malonūs ir tikros kritikos nesako. Jei norite pagyrų ir motyvacijos, gal ir gera vieta jos ieškoti.
  • Kita kūrinių kategorija. Yra tai, ko nėra WP ir (beveik) nėra rašyk.lt – galimybė publikuoti įgarsintus kūrinius (rašyk.lt  audio/video formatu galima įkelti tik poeziją „slam” skyrelyje).

 

Trūkumai

  • Publika daug mažiau aktyvi. Pvz. fantastiką nuo 2016 metų ten, atrodo, rašo tik vienas vienintelis žmogus (komentuoja irgi vienas – skyrelio moderatorius).
  • Kritikos išsiprašyti sunku. Kaip supratau iš savo trumpos patirties, įkyriai neprašant ir neraginant jos jums niekas neduos.
  • Neaktyvių vartotojų ištrynimas (ačiū, Aihara, už papildymą komentaruose). Jei neprisijungsite prie savo paskyros 3 mėnesius (arba 1 mėnesį nuo pirmo prisijungimo) jus tiesiog ištrins su visais jūsų kūriniais.

 

Kaip susilaukti kritikos ZaliaZole.lt?

Deja, šiuo atveju nežinau ką patarti. Norėdama išbandyti viską savo kailiu, užsiregistravau ir įkėliau du savo tekstus, kuriais visai nesižaviu. Na, kad publikai būtų ką pakritikuoti.

Suprasdama, kad reikia pasirodyti kitiems pradėjau komentuoti jų tekstus, parašiau kelias žinutes prašydama komentarų, bandžiau ir šiaip kitus pakalbinti. Ir kaip man sekėsi? Gavau vienui vienintelį komentarą iš vartotojo, kurį pakomentavau pati. Parašė, kad mano kūrinys įdomus ir „teisingas“. Tiek tos kritikos iš to vieno atsiliepusio (pagal svetainėje pateikiamą statistiką, tą tekstą atsidarė (perskaitė?) – 57).

Tipiški komentarai ŽŽ:

Tipiniai komentarai portale Žalia Žolė

 

Kada rinktis zaliazole.lt?

  1. Jau esate užsiregistravęs rasyk.lt ir norite dar trupučiuką praplėsti auditoriją.
  2. Nesate užsiregistravęs rasyk.lt, nes nemėgstate kritikos.
  3. Jums labiau patinka rašyti tekstus ir kelti juos į internetą ateičiai, nei kritikuoti ir gauti kritiką.

 

Tai tiek.

Dėkoju kolegei Širšei už pastabas ir patarimus rengiant šią apžvalgą.

Ši tema iš tiesų labai plati (jau pamečiau skaičių kiek kartų diskutuota socialiniuose tinkluose apie WP ir rasyk.lt skirtumus) ir aš labai labai stengiausi neišsiplėsti (nelabai pavyko).  Tikiuosi susigundysite nors vieną iš šių puslapių išbandyti. 

O jei jūsų nuomonė apie aprašytus skiriasi nuo maniškės, galim apie tai dar paplepėti komentarų skiltyje.

Greta Musteikienė

Rašymo mėgėja, norinti tai daryti vis geriau ir geriau, elektroninės knygos „Alsuojanti tamsa“ autorė.

  • Žalia žolė netinka kūrinių archyvavimui. Neaktyvius autorius jie trina su visais kūriniais.

    • O, taip, tiesa. Šitą dalyką iš tikrųjų praleidau. Jei nori nebūti ištrintas reikia prisijungti bent kartą per tris mėnesius. Kažkaip per trumpas laikotarpis man atrodo :/

    • Ai štai kodėl senos paskyros neberadau, kai po šio straipsnio bandžiau prisijungti… Paaiškina :))

  • Nenoriu su niekuom susipykt ar skleist kažkokius kivirčus, bet noriu pasakyt jog tą patį tekstą ikėliau ir į rašyk.lt, ir į wp. Wp susilaukiau tikrai ir klaidų pastebėjimo, ir palaikymo, rašyk.lt sulaukiau tik grynos kritikos be jokių patarimų ką galima padaryt, kad tekstas būtu nors kiek geresnis, taip pat sulaukiau tokių komentarų kaip: tekstas blogas, rašote vaikiškai ar tiesiog liūdno emoji. Sutinku, kad wp lengviau gaut motyvaciją bet tikrai galima gauti ir puikios kritikos su klaidų pastebėjimu. Esu bendravusi su daugeliu pradedančių rašytojų, šiek tiek šnekėjom apie rašyk.lt visų nuomonė sutapo, kad jei nemoki tobulai rašyt, geriau ten nesirodyti. Tai tėra mano nuomonė ir tikrai tikiu, kad abejose svetainėse yra įvairių žmonių, čia tik mano pastebėjimai.

    • O ar nors kartą buvo užduotas klausimas, ką kritikai galėtų patarti?
      Matot, su patarimais yra tokia dviguba žopa – kiekvienas „vairuoja” autorių pagal save. Todėl rimtesni kritikai jau senokai prisiėmė šią atsakomybę ir nutarė leisti autoriams patiems ieškoti sprendimo ir daryti visas įmanomas klaidas. Klaidos nėra blogis. Jos yra kelias į kažkokį sprendimą. Jei autorius nori iš karto pasiekti tikslą nepadarydamas jokių klaidų, tai greičiausiai ir jo kūrinys nebus daug vertas.
      Todėl būkite rimta autorė – darykite klaidas. Kankinkitės ieškodama sprendimo, verkite įkritusi į dar vieną duobę ir juokitės, kai iš jos pati išlipsite.
      Ne veltui tą posakį išrado – per kančias į žvaigždes…

      • Jo, pamenu kokios žiaurios kritikos aš gavau Rašyke prieš kokius 6 metus… Bet, jei atvirai, tai ir rašiau šūdą tuomet 😀

        (Na, gal rašau ir dabar, bet dėl to ir patinka kai kas pakritikuoja – tik galiu stiprinti sielą ir amatą. Che, che)

    • Keista. Įdomu kodėl mūsų patirtys skiriasi. Na, gali būti, kad abiejose svetainėse aš pati eidavau ieškoti kritikos, rašydavau žmonėms, prašydavau. Be to, visur visokių yra. Nesakau gi, kad rašyk.lt tik rimtuoliai susirinkę, yra ir trolių, ir šiaip internetinių keistenybų :). Tiesiog paskui supratau į ką rašyk.lt geriau kreiptis, kai noriu patarimų ir klaidų pastebėjimų, o kas, kaip sakote, parašys tik liūdną emoji 🙂 Wattpad, net ir po metų buvimo neradau tokių žmonių, kaip rašyk.lt. Taip, klaidas pastebėti jie gali, bet dažniausiai tos klaidos būna „praleidai raidę”, „nelogiška šita vieta” ar pan.

      • Tuomet net nenutuokiu kaip ir kur jūs ieškojote, kad neradote kas per wp parašytu jum geros kritikos. O tokių komentarų kaip, kad praleidai raide ar nelogiška šita vieta nesu sulaukus nė vieno per du metus.

        • Hm, įdomu pasidarė iš tiesų 🙂 Jei nenorite viešai, gal galit man bent asmeniškai parašyti (pvz. wp aš esu GretaMst) į ką man reiktų kreiptis wattpade norint sulaukti naudingos kritikos
          P.S. jokiu būdu nenoriu pasakyti, kad nevertinu wp vartotojų atsiliepimų, tik kad jie dažniausiai kitokie nei rašyk.lt

  • oi, Rašyk.lt sulaukti konstruktyvios kritikos yra tas pats, kas nusipirkti laimingą loterijos bilietą. Dažniausia komentaruose rašo bet ką, kas tik ant seilės užeina, o ne rimtai pataria ar kritikuoja. Būna netgi įžeidžiančių komentarų. Ir dėmesio, ypač naujokų, kūriniai susilaukia tikrai mažai, nebent jau visišką nesąmonę įkeli arba ganėtinai gerai sukurptą kūrinėlį.

  • Na, man rašykas atrodo neblogas, bet jis toks gan specifinis ir tas man visai netrukdo, bet ten be galo ribojami veiksmai. Kažkiek pasiknisęs nesunkiai atrasi ten gerai konetuojančių ir patarimus duodančių it galima būtų su jais susisiekti, jeigu ne…apribojimai, kai realiai tai nelabai gali su jais susisiekti. Aišku, galima eiti ant naglumo ir tiesiog kreiptis į juos po jų kūriniais, nors nebandžiau, bet savo kūrinius duodu paskaityti žmonėms, kuriuos išūgdė rašykas, todėl nuneigti tos mokyklos mėgėjų vertintojų kokybės negaliu. Rašyko nuopelnas (nes kiek suprantu dabar jis ganėtinai apmiręs ir spėju, kad atrofuosis dar labiau, nes jis nebepritraukia naujos auditorijos ir naudojimasis yra per daug komplikuotas) yra tas, kad rašantys jame išsiūgdė, išlavino tam tikrus kritikavimo būdus. Nekalbu apie tuos „sad emoji” ir „blogai” tipo „kritikus”, bet tikrai ten yra ilgų, gerų „prisiknisimų” prie teksto, nors dažnai, kiek pastebėjau, jie yra ganėtinai subjektyvūs (bet čia ir yra rašyko stilius, subjektyvumas 2x, ir tie „blogai” yra tos subjektyvios pozicijos pozicijos).
    WP yra tie vadinamieji vertinimo albumai, kurie jau privalo kritiką pateikti kitu būdu negu rašyke, nes WP vertinami ilgi kūriniai, todėl prisiknisinėti prie kiekvienos pastraipos yra labai sunku, tenka tik paminėti, kai rašyke turi ribotą tekstą ir gali jį išnagrinėti gan nuodugniai (gramatika, logika, stilius, vaizdiniai, nu kiekvenai pastraipai gali kažką parašyti). Todėl ta kritikavimo specifika irgi skyriasi, nes WP dažnai jau belieka nagrinėti pagrindinius dalykus, kokius kaip viso kūrinio logika, veikėjų tikroviškumas ir šiaip bendra vaizdas. Ir niekas ten nereikalauja tokios kokybės, kurios laukiama rašyke, nes WP kartai nėra tokio dalyko kaip „gera” ir „bloga” literatūra, yra „įdomu”, „sudomino”, „rašyk toliau”. Bet tai tiesiog dabartinės tendencijos. Rašyke žmonės kiek labaiu priekabūs, nes jie išaugo visai kitoje aplinkoje, kur rašyti galėjo ne kiekvienas, kur reikėjo dirbti, kad įrodytum, jog gali. Dabar to jau nebereikia. Galimai čia kartų arba pasaulėžiūrų susidūrimas, kur vieni nesupranta kitų, arba, ką jau čia, nemėgtsa 😀

  • Rašyk.lt galima įkelti kūrinius ir audio formatu, todėl apžvalgoje netikslu.

    • Ačiū už patikslinimą, tačiau kiek suprantu rašyk.lt audio formatu galima kelti tik poeziją (cituojant slam skyrelio aprašą „Slam – tai veržlus ir dažnai provokuojantis poetinės manipuliacijos menas, jo kūrėjai – poezijos atlikėjai nevengiantys literatūrinės subversijos, aštrios socialinės tematikos. Scena apjungia patyrusius poetus ir debiutantus. Į poetinį vyksmą įsitraukia ir visi susirinkusieji – jie skaitovus gali vertinti. Todėl tekstai skaitomi išraiškingai ir slamas tampa viena prieinamiausių formų susidomėjimui poezija skleisti.”). Dar buvo konkursas, kurio metu tai buvo galima, bet konkursas irgi buvo poezijos.
      Bet taip, galbūt netiksliai suformulavau sakinį, pataisysiu 🙂

  • Projektas „Kaip išleisti knygą“ už šio straipsnio ir/arba pokalbio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi rašytojo ir/arba pašnekovo nuomonė.
    >