Mes kalbame apie knygų rašymą ir leidybą Lietuvoje.
Kalbame su autoriais, išleidusiais knygas (interviu apie jų darbo metodus ir įkvėpimus), su leidyklomis (apie leidyklų reikalavimus ir naudas rašytojams), dalinamės patarimais kaip išleisti gerą, kokybišką, įtraukiančią, perkamą knygą.
Bendraujame su rašančiaisiais, sukūrėme rašytojų mėgėjų bendruomenę ir norime padėti ieškantiems informacijos kaip išleisti savo knygą. Norėtume bendradarbiauti su leidyklomis, užpildyti vakuumą esantį tarp rašytojų ir leidyklų, nes dažnai juk rašantys net nežino nuo ko pradėti! Laikas tai pakeisti.
Ką šią akimirką gali padaryti tu?
…Pirmiausiai pasidalink savo nuomone: Kuo vardu esi ir ką karščiausiai norėtum sužinoti apie rašymą, kūrybą bei knygų leidybą? Mmmm..? ✍
Esu Julija, rašau fantastinę knygą, įkvėptą Mass Effect. Norėčiau daugiau sužinoti ar tikrai Lietuvoje įmanoma uždirbti iš knygos leidybos 🙂
Sveika, Julija! Dėkoju už klausimą. Pandysime išnarplioti šią mįslę 🙂
Norėčiau sužinoti, ko reikia norint išleisti ne tik patrauklią, bet ir įdomią knygą. Kokios rašytojų galimybės Lietuvoje, ko reiktų jaunam rašytojui (moksleiviui ar studentui) ir kaip to siekti. 🙂
Šaunus klausimas, Migle! Tikiuosi interviu puslapyje šiuos klausimus ir atsakys! 🙂 O šiaip, juk nemažai jaunių išleidžia savo knygas – tai nėra sunku, jei tik rašai, rašai daug ir tada dar daugiau, kol išmoksti rašyti. Nemanai?
Svajonė 🙂
O žinai, svajonę nuo rezultato skiria tik darbas..! 😉
Svajonė gali virsti realybe 😉
Danielius, norėčiau sužinoti kaip Lietuvos bestselerių autoriai (Beata Tiškevič, Alex Monaco ir kiti) tai padarė 😉
Esu Modesta ir norėčiau sužinoti, kaip visuomenė vertintų knygas, kurias parašė jaunimas (iki kokių 25 m.)? Palaikytų tai, o galbūt galvotų, kad tie “durneliai” neturi apie ką parašyti?
Taip pat domintų koks ilgaaas postas apie pasitikėjimą savimi ir tikėjimą savo jėgomis (nes, bent jau man, to trūksta). Galbūt dar turite kokių bonus patarimų pradedančiąjam rašytojėliui? 😉
Šiam kartui turbūt tiek 🙂 vėliau matysim, gal kažką prirašysiu 😛
Sveika, Modesta. Manau visuomenei ne tiek svarbu kiek metų rašytojui, o ką jis parašė. Ant knygų viršelių dažniausiai nerašo rašytojo metų 🙂 Bet esu mačiusi kaip knygą reklamuojant parašomi ir autoriaus metai (ypač, jeigu tai jaunas rašytojas), bet man asmeniškai tai kelia klausimą: o kodėl tai svarbu?
Beje, ne vieną kartą istorijoje yra buvę, kad autoriai pasirašydo pseudonimais, kad nebūtų aišku nei jų lyties nei metų.
Dėkoju už klausimus. Su komada būtinai atsižvelgsime į tavo komentarus.
Rašau knygą apie paauglių pschihologines problemas. Norėčiau sužinoti ko reikėtų, norint išleisti knygą, kokios galimybės paaugliui/studentui bei ar įmanoma iš to užsidirbti?
Ačiū už klausimą, Rugile. Jau užsirašau į savo užrašų knygelę 😉
Labiausiai būtų įdomu sužinoti, pagal kokius kriterijus leidyklos atsirenka, ar leisti pradedančiojo atsiųstą knygą, ar ne.
Dar būtų įdomu, kiek laiko leidykloms užtrunka atsakyti į užklausas. Ar normalu laukti atsakymo dvi savaites, mėnesį, daugiau?
Sveika, Aihara. Klausimas dėl kriterijų yra vertas atskiro įrašo, manau 🙂 O štai dėl to, kiek leidykloms užtrunka atsakyti į užklausas, tai manau priklauso nuo leidyklos. Bet, manau, jos turėtų laiške nurodyti tikslų laiką kiek jie užtruks. Ir visada galima to jų paklausti. Linkėjimai 😉
Kiekviena leidykla turi savo laikotarpį. Dažniausiai gavę istoriją jie atrašo ir nurodo per kiek laiko atsiųs atsakymą, nors pastaruoju metu didesnės leidyklos nė nesivargina atrašinėti. Vidutiniškai yra laukiama apie mėnesį, kai kur gali atsakyti per 2 savaites, o dažniausiai iš viso neatrašoma kas automatiškai yra neigiamas atsakymas. Beje, svarbu, kad jūsų siųstas laiškas neatsidurtų spam dėžėje, ypač kai rašote iš naujai kurto, mažai naudojamo el.pašto adreso. Kai kurios leidyklos netinkamai atsiųstų istorijų net neskaito (tarkim nurodo, kad būtina lydinčioji informacija ir ištraukos), autorius to neprideda, leidyklos darbuotojas net nesivargina atsiversti rankraščio. Labai svarbu skaityti taisykles prieš siunčiant, o ne tik susirankioti e-mailus ir per dešimt min visoms nusiųsti tą patį. Kai kurios leidyklos pageidauja info apie autorių, nurodyti kur dar išsiųstas rankraštis. Dauguma praleidžia tokius klausimus, bet atsakyti reikia jei norite, kad į jus žiūrėtų rimtai. Čia šio puslapio adminams ir turėtų būti prioritetas, surašyti ne tik leidyklų e-mailus, o priminti, kad reikalinga lydinčioji informacija ir kiekvienoje leidykloje reikalavimai gali skirtis. Netgi pavyzdžiai kaip turėtų atrodyti lydinti informacija (ne daugiau kaip lapo tekstas aiškiai atskirta kur apie rašytoją, kur apie knygą ir t.t).
Labai šaunūs pastebėjimai, DeepNight, ir labai teisingi!! Man rodos skaitote mintis, nes spėkite kas pasirodys nuo gruodžio 1 dienos, che, che ?
aš nesuprantu vieno – kam reikalinga leidyklai autoriaus biografija? Jei, tarkim, kūrinys vertas išleisti, tačiau autorius – nežinoma, pilka asmenybė, be mokslų ir įspūdingų pasiekimų, tai tada ir kūrinys jau nublanksta leidėjų akyse? Ar kaip?
Pardavimai.
Uždėk Agnės Jagelavičiūtės veidą ant krepšinio kamuolių – pirks labiau, nei be jokio veido, nors ji su krepšinio kamuoliais turbūt (tik spėju) mažai susijusi.
Lygiai taip pat su knygomis. Mažai kas perka bevardžių knygas. Jei nori parduoti – tu jau turi būti žinomas, fainas, patrauklus žmogus. Jei tavo pirmąją knygą jau pirko – dar geriau.
Spėk, kodėl J.K. Rowling, Haruki Murakami ar Stephen King gali štampuoti kūrinius ir juos parduoti milijoniniais tiražais.
Kūryba nėra tik technika. Tai ir bendravimas su savo auditorija.
Todėl biografija ir svarbi.
Išties, visada taip buvo, yra ir dabar. Mums tiesiog patinka pirkti kūrinius iš mums patrauklių žmonių. O kai tų knygų yra kalnai, tai labiau tikėtina, kad ir pirksime iš jau pažįstamo 🙂 Panašiai, kaip su sausainiais, kojinėmis, finansine pagalba ar automobilių remontu.
Dar viena priežastis tai pirmas žvilgsnis į tai kaip busimas autorius pasakoja. Manau daugumai gana sunku apibūdinti save kuo skaniau, tad leidyklos netik susipažysta su asmenybę, bet ir gauna galimybę sužinoti kokia stilistiką jis rašo. Jei save apibudins lakoniškai tai ir tekste bus tokių bruožų. Biografija, prisistatymas yra pirmas trumpas vertinimo kriterijus.
tuštybių mugė – visur tik biznis, reklama. O man autorius dzin – svarbiausia knygos turinys. Aš perku ne autorių, o jo mintis, jausmus, idėjas, fantaziją ir visai negeidžiu su juo bendrauti… P.S. nepirkčiau krepšinio kamuolio su Jagelavičiūte 🙂
„…kad aš panyru į istorijas ir man nesvarbūs pavadinimai, autoriai, premijos, vertėjai ar vertimų kokybė…” – citata iš vienos blogerės posto facebook’e. Tad ne vienam skaitytojui neįdomus tas autorius su savo blizgučiais, kauke, „patraukliu” įvaizdžiu…
Taip, tikra teisybė, yra pirkėjų, kuriems neįdomi nei autoriaus knygos rašymo priežastis (ar fonas), nei viršelis, nei atsiliepimai.
Bet.
Čia kaip su padangomis – laimi tie, kurie geriausiai žinomi.
Michelin kartais žino net tie, kurie išvis apie automobilius nieko nežino. Kaip ir kavą Jacobs, arbatą Lipton, saldų gėrimą Fanta, telefonus iPhone… O istorinių romanų autorę Kristiną Sabaliauskaitę, receptų knygų autorę Beatą Nicholson arba jei jau reikia pirkti knygą penkiamečiui, tai „Kažką girdėjau apie kažkokią Kakę Makę”.
Visgi, leidyklos, kaip ir autoriai iš profesijos, dirba, kad uždirbtų. O tam reikia būti matomu, žinomu, visur.
Manau galėtum tam pritarti, ar ne?
žinoma, kad reikia uždirbti, bet juk ne viskas turi būti matuojama pinigais. Kiek yra aukštos klasės kūrinių, kurie nėra populiarūs, tačiau juk yra skaitytojų, kurie nori skaityti išskirtinius, gilios minties knygas? Leidykloms neapsimoka tokių leisti, nes nepelninga. Visuotinis žinomumas – tai dar ne viskas.Yra tokių žmonių, kurie nepasiduoda masinei isterijai ir renkasi tai, kas jiems prieinamiau, labiau prie širdies. Tad manau, kad leidyklos galėtų duoti daugiau šansų ir nežinomiems, kitokiems kūrėjams.
Galėtų duoti, bet tai neapsimoka. Leidyklai nėra garantuoto pelno. Ir taip leidyklai viskas matuojama pinigais. 🙂 Juk dėl to jos ir yra sukurtos ir dirba. Joms labiau finansiškai apsimoka patiems parašyti knygą už žinomą žmogų ir pateikti, kaip jo kūrinį. Užkalti ant viršelio foto ir pelnas garantuotas. 🙂 Gyvename blizgučių laikais. Dirbtinių kaukių karnavale. 🙂 O tiems, kurie turi išlavintą skonį ir nesivaiko pirsčiojančiu alia influencerių, reikia pasidaryti namų darbus. Nustebsite kiek daug kokybiško turinio galima rasti internetuose. Tiesa tik skaitmeniniame formate. Jei jums labiau prie širdies popierinė knyga (man tai vienareikšmiškai taip) tada teks nusivilti… Bet nepraraskime vilties…
Bet juk visi nuo kažko pradeda, kaip tada prasimušti nežinomam, visiškai prieš tai nesusidūrusiam su knygos leidimu?
Bevardžiai,kartais tampa vardžiais. Žiūrint ką parašo.
Įdomu, kur rasti redaktorių ir maketuotoją, kaip išsirinkti leidyklą ir kuris iš šių žingsnių būtų pirmas?
Ačiū
Koks geras klausimas. Pagalvosime su kolegomis apie jūsų klausimą 😉
Ir mane labai domintu patarimas sia tema…
Jeigu jau rasite leidyklą, ji pasiūlys ir redaktorių, ir maketuotoją. Ir viršelio dizainą, ir iliustracijas, jei to reikės. Svarbiausia geras, intriguojantis, aktualus tekstas.
Mane domintų, ar lietuvos žmonės skaito eilėraščius? ? Ar poezijos rinkinys turi realią galimybę būti mėgiamu ir perkamu? Rašytojui aišku esant dar gyvųjų tarpe ?
Ak, labai geras klausimas! O sakyk, Sigita, ar pati perki ir skaitai poezijos kūrinius? 🙂
Labas.
Aš Pijus, rašau fantastinę knygą, kurioje veiksmas sukasi aplink angelus. Juos pateikiau visai kitokia forma ir atskleidžiu tamsiąją jų pusę. Knygoje galime įžvelgti, kaip sutrypiu biblija su purvu, ar tokio tipo knyga turi šansų?
O kodėl ne? Ar tai sukliudė Philip Pullman išleisti „His Dark Materials ” bestselerių seriją? Ar sukliudė jam tas knygas sėkmingai parduoti? Ir ar tikrai Lietuvoje nėra kitų tokių drąsesnių autorių? 😉
o jei neturi 18 ir nori išleisti pvz savo pirmą knygą kurioje butų gražiausi tavo parašyti na kaip pasakyti kūrinėliai pastraipos?
Sveika, Urte! Jeigu leidyklai tiks ir patiks kūrinys nemanau, kad kiltų problemų dėl amžiaus. 😉
Klausimas leidykloms: koks jūsų požiūris į keiksmažodžius ir kitokius grubius žodžius tekste? Ar tai gali būti kliūtis išleidžiant knygą? Ar trinti keiksmus iš rankraščio iš karto, ar vis dėl to palaukti, ką leidykla nuspręs?
Geras klausimas! O kaip manai tu? Nes juk yra nemažai knygų su keiksmažodžiais – kai kurios ir ant viršelio. Lietuvoje tik dar jų bijome šiek tiek, bet vis daugiau yra laisvės jiems. Kam trinti, jei leidėjai dar nesakė, kad tai gali būti bėda? Juk dažniausiai, kaip „Pietinia kronikos”, tai dar ir knygos svarbi dalis! Ar ne?
Ar galiu remtis tikrai vykstančiais faktais ir net kartais naudotis tikraisiais vardais. Tačiau savo knygoje juos perdėti, sufantastinti, išpūsti, prigalvoti naujų netikėtų tiesų?
Tokiais kaip tradicinė kažkokios šalies šventė, daug išgalvotų keistų faktų apie budizmą?
…O kodėl ne? Juk jei fantastinis kūrinys (ne mokomasis) – galima daryti ką tik norisi.
O papildomam apsidraudimui knygos pradžioje įrašyti „visi knygoje minimi įvykiai bei veikėjai yra išgalvoti”, kad tikrai nebūtų kam kabintis. Nemanai?
Rašau vaikišką knyga! ❤️ Kaip išleisti!? Aš to siekiu ir tai mano viena didžiausių svajonių! ❤️ ? Tikslų! Ką reikėtų daryti ir kaip pasirinkti pačią geriausią leidyklą?
Labai šaunu! Kokioje stadijoje esi šiuo metu? Idėjos? Rašymo? Ar jau išvis baigei bei tiesiog ieškai kas išleistų? Rekomenduojame tiesiog pasinaudoti mūsų atrinktu Lietuvos leidyklų kontaktų sąrašu! 🙂 Jis štai čia: https://kaipisleistiknyga.lt/21-naudingas-kontaktas/
Aiste, žvilgtelėk į šios dienos interviu 😉 Vaikų knygų autorė papasakojo kaip ji tai padarė
Sveiki.O ar galima isleisti e-knyga paciam, susikuriant elektronine svetaine ir ja reklamuojant?Juk Lietuviu pasaulyje yra labai daug.
Žinoma. Kodėl gi ne? 🙂 Tik tuomet autorius apsiima atlikti tris darbus: parašyti knygą, sumaketuoti ir sukurti elektroninę jos versiją, reklamuoti. Tikrai ne visi tai sugeba. Aš pavyzdžiui, savo kūrinio reklama nesugebėčiau ko gero užsiimti :p
Sveiki,rasau romana-pirma karta.Ilgai dvejojau,ar sugebesiu,ar is viso verta,nes daug kas atkalbineja-esa,dabar knygu beveik niekas neperka,knygynai pilni…Arba turi buti tikrai bomba-kitaip gules lentynose…Romano siuzetas-paprastos,merginos ir uzkietejusio mergisiaus netiketa pazintis,peraugusi i romantiska meile-su daug netiketu posukiu,pikantisku,erotiniu scenu,du laiminga pabaiga. Dals istorijos-asmenine patirtis.Tai butu romanas daugiau moterims,merginoms.Beje,du iterptais eilersciais(irgi mano)
Mano klausimas-ar paklausi tokia tema?Turbut,reiketu ieskoti reikejo,arba paviai finsnsuoti,jas be abejo,nera pigu…Ka patartumet?
Busiu labai dekinga…Valda.
Kažin ar kas nors galėtų tiksliai atsakyti į Jūsų klausimus, Valda. Knygos sėkmė priklauso nuo tokios daugybės dalykų. Pasakyti, kad toks siužetas tinka, o toks – ne, manau, būtų visai netikslu. Galiu pasiūlyti nebent pasiskaityti kaip sekėsi kitiems autoriams. Pavyzdžiui, šiame puslapyje yra interviu su Kornelija Mineike. Jos pirma knyga taip pat – meilės romanas. Galbūt jos patirtis Jums suteiks daugiau aiškumo ką ir kaip galima būtų daryti.
Sveiki!
Nuo 16 metų turiu svajonę parašyti romaną, todėl ryžausi po truputį šią svajonę įgyvendinti. Ant lapo ėmė gulti pirmieji kūrinio sakiniai. Džiaugiuosi, kad pradėjau rašyti, bet vis negaliu nusirminti, nes bijau, kad nepasiseks. Baiminuosi, kad baigus rašyti lapai suguls į stalčių, nes nepavyks kūrinio išleisti.
Taigi, mane domina tai, kas vyksta po to, kai kūrinyje padedi paskutinį tašką. Kaip toliau vystyti knygos leidimo procesą? Nuo ko pradėti?
O, kaip smagu, kad rašai jau! 🙂
Toliau tavo žingsniai seka pagal tai, ką sieki padaryti. Ko labiausiai nori iš knygos? Paruošėme gidą apie visą leidybos procesą (ir skirtingus kelius), nes šie keliai labai skirtingi: https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/. Tai kai išsirinksi ko nori iš knygos – teliks tiesiog jau knygą reklamuoti arba susisiekti su leidykla (ir reklamuoti kai ši išleis).
Sveiki, esu Eglė. Gal aš su savo mintimis ne į temą, dar neturiu ko nešti leidyklai, bet mane jaudina pats procesas, kuriame pastrigau. Prieš metus pradėjau rašyti knygą. Mano knygos idėja – mano pačios gyvenimo pokyčiai. Man jie labai įdomūs! Noriu, kad tai skaitydami žmonės įkvėptų drąsos keisti gyvenimą, jei jis netenkina. Net jeigu tau per keturiasdešimt. Aš išvykau gyventi į tolimą mažą salą, apie kurią taip pat noriu papasakoti. Perėjau per dideles vidines transformacijas ir vieną rytą atsibudusi prisėdau ir parašiau 40 puslapių. Jie man patiko. Ir pastrigau. Metams. Suabejojau forma. Rašiau kaip dienoraštį, kaip straipsnį (nes daug esu rašiusi kaip viešųjų ryšių atstovė). Nežinau į kokią formą dėlioti knygą, kad būtų įdomu. Pirmu asmeniu, trečiu, romanas, pozityvioji literatūra su nuokrypiu apie kraštovaizdį ar pasakos? Man labai patinka pasakos, bet Žiulis Vernas jau buvo…
Nežinau kaip vystytis toliau 🙂 Man reikia kryptingo postūmio. Ačiū 🙂
Sveiki, Egle 🙂 Man tai Jūsų būsima knyga jau skamba įdomiai 🙂 Konkretaus patarimo neturiu, bet manau, kad svarbiausia – rašyti tai (ir taip), kas Jus pačią „veža” 🙂
Nemanau, kad „jau buvo” yra geras argumentas kodėl nerašyti… Visko jau buvo. Ir Fifty shades, ir Haris Poteris, ir pats Žiulis Vernas nebuvo kažkokie autoriai, pristatę to, ko ankščiau nebuvo. Jie tiesiog geriau išreklamavo savo kūrinį.
Ir rašyti kaip dienoraštį-straipsnį – kodėl gi ne? Ypač dienoraščio forma smagu skaityti kūrinius!
Čia, Egle, svarbiau žinutė, nei forma.
Ar galvojai savo knygą gal rašyti viešai ir leisti kaip tiesiog tinklaraščio/fb puslapio įrašus? Taip ir skaitytojų ratą suburtum, ir iškart matytum kas jiems įdomu ir kur eiti toliau, apie ką plačiau pasakoti!
noriu paklausti, jei siunti knygą leidyklai, ar pirmiausia reikia ją atiduoti redaktoriui?
Ne. Redaktoriumi pasirūpins leidykla.
Tačiau jei knyga parašyta taip, kad sunku įskaityti – rekomenduojama ją pirma kiek patvarkyti, kad pirmas įspūdis būtų geras. Galima tai padaryti pačiam. Šioje vietoje svarbiau padaryti gerą įspūdį, nei duoti visą visą, nulaižytą ir pabaigtą, knygą 🙂
noriu isleisti prisiminimu ir gautos patirties knyga ?
kur galeciau kreiptis
aciu
Sveiki Audrone 🙂 Jei manote, kad Jūsų knyga galėtų sudominti leidyklą, mes esame paruošę leidyklų sąrašą, kurį galite nemokamai čia parsisiųsti. Jei norite mažo tiražo, galbūt užtektų tiesiog kreiptis į spaustuvę.
Sudariau tokią knygą: 230 p. 5-to formato. Joje 1404 prancūzų patarlės, jų pažodiniai vertimai ir lietuviški atitikmenys (po 1 – 3).
Nežinau, ar tai kam nors reikalinga. Man buvo pačiam įdomu rašyųti. Ar galėčiau aš išleisti knygelę ir kokiu būdu tai padaryti?
Be abejo, kad įmanoma tokią knygą išleisti. Pirmiausias žingsnis – nuspręsti kiek norisi – popierinės knygos? Elektroninės? Dar kitokio sprendimo?
Paruošėme straipsnį, kur aprašytas knygos leidybos kelias: http://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/
Beje, pridursiu, kad labai įdomi knygos idėja! Ir, man atrodo, kad leidykla „Terra Publica” (http://www.terrapublica.lt/) gali būti susidomėjusi – girdėjau, kad jie ieško progų išleisti mažas enciklopedijas ir panašius kūrinius. Nežadu, bet girdėjau tokius gandus. Siūlau pradėti nuo jų, jei norisi knygą išleisti per leidyklą 🙂
Sveiki. Parašiau knygą. Ar siųsti leidyklai tik ištrauką, ar visą knygą pdf? O gal siųsti popieriniu variantu? Kaip parašyti prisistatymo laišką? Nerandu leidyklų puslapiuose reikalavimų.
Ak, verti panagrinėjimo klausimai! Dalinai apie tai pasakojome šiame knygos leidimo gide: Kaip išleisti knygą per vienerius metus?, bet čia geriausiai būtų nesiųsti iškart nieko. Jei leidykla nėra pateikusi viešai savo reikalavimų, reiškiasi, kad jie neturi tokių, taigi reiškiasi, kad geriausiai tiesiog parašyti trumputį, kelių sakinių (nesiplėsti), laiškutį. Pavyzdžiui:
„Laba diena, esu autorė ir manau, kad norėsite išleisti mano knygą. Jūsų puslapyje neradau jūsų reikalavimų ką norėtumėte gauti, taigi sakykite – ką norėtumėte sužinoti apie mano knygą?“.
Daug nereikia. Nes ilgi laiškai – skaitytojo laiko švaistymas. Sudėtingai irgi nereikia – nes tik parodysite, kad neskiriate kur knygos rašymas, o kur dalykinis verslo pokalbis. Taigi trumpai, drąsiai, tiesiai.
Taip pat apie prisistatymus leidykloms jau šnekėjo išsamiau mūsų vienas svečias, irgi rekomenduočiau perskaityti: Šeši patarimai autoriams, norintiems išleisti sėkmingą knygą
Senokai beldžiuosi į leidyklų duris, bet kas kartą, atsakymas tas pats: ” Turiu nuvilti, jūsų romano neleisime” arba visiška tyla. Vieną leidyklų pagaliau sulijo išleisti. Romaną išliaupsino, pasirašėm sutartėlę… Bet tik tiek ir tebuvo džiaugsmo. Visus metus laukiau savo išsvajoto romano, kol po begalės atsirašinėjimų, nutraukiau sutartį. Per tą laiką, parašiau dar vieną romaną. Taigi dabar jie jau du, viltingai laukia leidyklų verdikto. Patarkit, ką daryti toliau, nes vilties išleisti knyga lieka bus mažiau.
Ar galvojote, tuomet, apie savarankišką leidybą? Apie tai trumpai kalbėjome gide „Kaip išleisti knygą per vienerius metus?“, o taip pat pasakojo viena iš autorių: „Ar verta knygą leisti pačiam, be leidyklų? Atsako autorė Birutė Jakučionytė!“.
Taip pat, ar leidyklos pasakė kodėl?
Norėčiau išleisti vaikišką knygutę su paveikslėliais, galbūt jų seriją. Kakės Makės ar Lapiuko Pūkio stiliaus. Kaip surasti iliustratorių už prieinamą kainą? Kokiu tiražu leisti? Kokių pradinių investicijų reikės?
Labas, Ingrida!
1) Ilustratorių rasite http://www.paslaugos.lt arba FB freelancerių grupėse
2) Leisti galite kokiu tik norite tiražu, įstatymų nėra. Mažesnio tiražo kaina už vienetą didesnė, bet bendrai kainuos mažiau ir padaryti apyvartą bus lengviau, o didesnio savikaina mažesnė, bet, na, sumoje daugiau kainuos, automatiškai. Geriausiai, prieš pradedant, susižinoti ar jūsų knyga išvis kažkam įdomi. Tai padės MVP sukūrimas. Plačiau per šią prizmę pasakoja knygų autorius Vilius Stanislovaitis.
3) Laikykite omenyje, kad iliustruota knyga kainuos, labai grubiai imant, 2020 kainomis: 500eur iliustruotojui, 100eur viršelio dizaineriui (arba įeitų tai į iliustratoriaus darbą), ~5-7eur už kiekvieną spausdintą knygą, jei laikysime, kad ši formato, popieriaus, viršelio, puslapio ir spalvų kaip Kakės Makės knygos ir tiražas 500+. Skaičiai, tiesa, gali būti stipriai kitokie, priklausant kaip išsisuksite ir ką susitarsite. O leidžiant per leidyklą šios, dažniausiai, knygos leidimu pasirūpintų už jus ir pats knygos išleidimas jums, per leidyklą, nekainuotų. Tik tikėtinas pelnas stipriai mažesnis.
Sveiki, norėčiau išleisti pasakų knygutę. Turiu 10 trumpų pasakų, gal greičiau tai filosofinės pasakos. Rašiau jas suaugusiems, tačiau gavau informaciją, kad jos gali būti įdomios ir vaikams. Kur kreiptis?
Kaip tik neseniai kalbinome leidyklos „Terra Publica” atstovę, kuri ieškojo knygų vaikams autorių, rekomenduoju kreiptis į ją pirmiausiai: https://kaipisleistiknyga.lt/terra-publica-projektu-vadove-roma-blekiene/ (o tuomet nepabijoti kreiptis ir dar mažiausiai į 4 leidyklas, kad tikrai būtumėte tikra, kad gaunate geriausią pasiūlymą).
Sveiki, studijuodama užsienio kalbas ir tiesiogiai dirbdama su užsieniete autore pradėjau rašyti novelę anglų kalba. Nors novelės nebaigiau, bet iškilo klausimas ar Lietuvoje įmanoma išleisti knygą užsienio (šiuo atveju anglų) kalba? Ar visgi reikėtų išversti visą kūrinį lietuviškai? Arba galbūt pradėjus dirbti su redaktore, atsirastų galimybė išversti knygą jau bendradarbiaujant su leidykla?
Išanksto Ačiū
Labas, Alina, knygą tikrai Lietuvoje galima leisti ir anglų kalba! T.y. niekas nedraudžia, pirkėjų irgi bus.
…Tik turėkite omenyje, kad angliškas knygas knygynai (net internetiniai mūsų knygynai) nukiša į kampus – galite patikrinti „Vagoje” arba „Pegase” – angliškos knygos nėra statomos priekyje. Tikėtina taip dėl to, kad angliškos knygos knygynuose nėra tiek labai perkamos. (Arba gal yra kažkokia kita priežastis.)
Na, o išversti knygą tikrai galėsite. Leidyklos tuo užsiima irgi. Tik knygos vertimas panašus ir į visai naujos leidimą – leidykloms teks įrodyti, kad knyga atneš pelną.
O ar galvojote knygą platinti tiesiog per anglakalbę rinką – Amazon? 🙂
Sveiki, norėčiau paklausti kaip vyksta sutarčių su leidykla pasirašymas. Prieš išdėstant pagrindinius man iškilusius klausimus, noriu trumpai papasakot apie savo kūrinį. Prieš savaitę pradėjau rašyti novelę apie paauglių meilės istoriją, kurios pagrindinis veikėjas yra pasipūtęs, kategoriškas, bet niūrus asmuo. Visas knygos siužetas yra tik iš pagrindinio veikėjo akių – nėra autoriaus intarpų, akcentuojamos tik vidinės mintys, filosofija apie žmogaus vietą šiuolaikinėje visuomenėje bei dialogai su jį supamais žmonėm. Taigi, dabar prie temos, dėl ko aš čia jums rašau. Skaičiau forumus, jog yra skiriamas honorarams rašytojiems, kad padengti kūrinio leidimo išlaidas. Tai, kaip supratau, viskas, kas rašytojui yra skirta iš leidyklos finansine prasme, yra honoraras, o visas pelnas iš knygos pardavimo atitenka jiems? Jeigu ne, koks procentas nuo kiekvieno nupirkto egzemplioriaus atitenka autoriui? Už atsakymą dėkoju iš anksto, tikiuos čia dar yra aktyvių rašytojų.
Labas! Įdomu ką parašysite! 🙂
O dėl sutarčių – ką sutarsite, tą ir gausite. Kaip kalba autorius Donatas Paulauskas – jūs sutarties pasirašyme turite tokią pačią galią kaip ir leidykla. Dažniausiai siūloma vienkartinis honoraras + apie 15% nuo didmeninės pardavimo kainos. Bet nepamirškite, kad į knygos leidybos sutartį įeiti turėtų ir, pavyzdžiui, reklamos išlaidos. Juk reikia tikėtis, kad leidykla, pasirodžius knygai, pareklamuos ją. O kaip? Pažadas „mes pareklamuosime” nėra vertingas, kol to nėra sutartyje.
Žiūrėkite į sutartį kaip į verslo sandorį. Jūs turite bestselerį, leidykla turi milijonus skaitytojų – jūsų abejų darbas užkalti babkes ir/arba pasidalinti unikaliomis-šauniomis idėjomis. Tai ne menas. Tai verslas. Jei sutartos sąlygos tenkina abi puses – sąlygose gali būti bet kas. Kad ir jogurtais už knygą atsiskaityti. (Nors šiais nerekomenduočiau.)
Beje, kviečiu ir paskaityti mūsų interviu su autoriais bei, pavyzdžiui, leidyklų atstovais.
Sveiki. Esu Laura ir tikriausiai labiau norėjau čia padėkoti už tokį smagiai pateiktą ir naudingą puslapį/projektą. 🙂 Na, bet jei jau galima, tai kaip dėl pasakų skirtų vaikams? Ar jos yra paklausios? Ar į jas nelabai kreipiamas dėmesys? Ačiū! 🙂
Sveiki 🙂 Manau, kad paklausios. Galų gale, pavyzdžiui, leidykla „debesų ganyklos” ne taip seniai išleido lietuvių autorių 365 pasakų rinktinę, tada „švieskime vaikus” konkursas… Vien tik konkursų su tuo susijusių nemažai. Taigi, manau, kad poreikis yra. Tiek kad su knygomis vaikams (ypač mažiausiems) dažniausiai neužtenka vien geros istorijos, turi būti dar ir geros iliustracijos 🙂 Bet šiaip tai klausimas priminė, kad reikėtų mums turbūt pakalbinti daugiau vaikams rašančių autorių 🙂
Sveiki
Mano vardas Loreta
Esu Lietuve, bet gyvenu Anglijoje.
Sie netsi nera patys geriausi metai . Sausy buvau diagnoyzoutas veżys.
Gydymas eina gera linkme, bet turiulabai daug kaisvo kaiko.
Pradejau piešti ir rašyt pasaka anūkui. Aisku berniukas šešiu met domisi rykliais. Taip pradejo gimti ideja apie knygute- Šarkio ylanka
Niekada to beesu darius, todel doumiousi koia galimybe išleist nauja vaikiška knygute? Kiek tai kainouja?
Bučiau labai dekinga gavus jūsü atsakyma.
Su pagarba
Loreta
Oi, Loreta, sveikatos! Tikiu (na, tikiuosi), kad praeisite šį etapą sėkmingai!
O knygą išleisti visai realu. Tiesa, klausimas kokiu tiražu bei formatu. Bet tikrai realu. Trumpa sąntrauka viso proceso (ir mūsų 2019 metų įrašų): https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/ ir apie knygas vaikams pasakojo viena ir iš mūsų pašnekovių, leidyklos „Terra Publica” atstovė: https://kaipisleistiknyga.lt/terra-publica-projektu-vadove-roma-blekiene/
Tai tiesiog išleisti knygą – tikrai realu. Ypač jei reikia mažesnio tiražo, nes ji skirta, tik, pavyzdžiui, giminėms ir jų vaikams 🙂 (Na, o jei vienu egzemplioriu – tai net leidyba nereikia rūpintis daug, užtenka kreiptis į spaustuvę kurią ir jie pasiūlytų variantų.)
Sveiki. Kartais šį portalą skaitydavau, o kartais gavusi naujienlaiškius – juos praleisdavau ar ištrindavau. Kuriu jau seniai – kažkada tai buvo poezija ir savirefleksijos, vaizduotės lavinimo ir saviraiškos priemonė. Pradėjusi dalintis savo kūrybos ištraukomis socialiniuose portaluose, supratau, kad noriu atiduoti ir galutinį kūrinį (-ius) savarankiškam gyvenimui. Norint įgyvendinti tai, kūrinys nuo pirminio rankraščio, manau, turi išgyventi ir kelis brandos etapus. Džiaugiuosi, jog įgyvendinau tai, ką buvau planavusi – pirmojo kūrinio ranka rašytą rankraštį maniau baigsianti gegužės mėnesį. Praėjusį savaitgalį pabaigusi paskutinius sakinius, supratau, jog tai padariau. Likusį pusmetį skiriu antrajam etapui – rankraščio perkėlimui į kompiuterinį variantą bei jo korekcijoms.
Linkiu visiems sėkmingo planavimo, kūrybinio įkvėpimo bei sėkmingo bendradarbiavimo išleidžiant savo kūrinius gyvenimui.
Dovilė
Oi, kaip smagu girdėti, kad taip šauniai einasi kurti, Dovile! Sakykite, jei kils kokių klausimų. O jei nekils ir knyga pasirodys kažkuriuo formatu – bus labai įdomu perskaityti! 😉
Laba diena. Prieš keletą metų parašiau pirmąjį savo romaną. Siunčiau į įvairias leidyklas, tačiau atsakymas buvo neigiamas. Viena leidykla pasirašė sutartį dėl knygos išleidimo. Po metus trukusio atsirašinėjimo, romanas taip ir liko neišleistas. Sutartį nutraukiau. Per tą laiką parašiau dar vieną romaną, daugybę kūrinių vaikams, sukūriau per 120 eulėraščių. Bet leidyklų durys užvertos… Suprantu, kad nesu gerai išprususi stulistikoje, reikia daug redagavimo. Daug kartų tukrinau, perrašiau ir redagavau savo kūrybą, bet viskas veltui, leidykloms mano kūrybos nereikia. Patarkite, prašau, ką daryti?
Kaip gaila, Nijole…
Tada yra keli dalykai, kuriuos galite daryti:
a) Galite susisiekti su daugiau leidyklų. Aš nežinau į kiek leidyklų kreipėtės, bet jei mažiau nei dešimt – turėtumėte kreiptis į daugiau. Mes atrinkome 21+ leidyklų kontaktą jūsų patogumui, bet Lietuvoje yra per 50 aktyvių leidyklų, leidžiančių knygas (įskaitant ir romantus, kūrinius vaikams, eilėraščius).
b) Galite knygą leisti savarankiškai. Tai sudėtingas procesas. Bet leidybos kelią trumpai apibendriname ir mes, ir rašytoja Rasa Sagė savo knygoje knygų autoriams. Beje, Rasa Sagė pati irgi išleido savo knygą savarankiškai! Manau, kad galite kreiptis į ją asmeniškai – galbūt ji ras laiko pasidalinti savo patirtimi, patarimais 🙂
Ar galvojote apie tai?
Aišku, galbūt, galiausiai, galbūt jūsų kūriniai išties yra tokie blogi, kad jų niekas nenori. Bet abejočiau tuo. Manau, kad tereikia pabandyti daugiau variantų. Neabejokite savimi ir tiesiog pabandykite. Jei jau tikrai tikrai niekas nenorės – galėsite išleisti pati, savarankiškai.
Sveiki. Su kolegomis norime išversti ir išleisti profesinės literatūros (konkrečiai – medicinos srities) knygą. Didžiausias klausimas kyla dėl finansavimo – gal yra vykdomi kokie nors projektai, kuriems būtų galima teikti paraiškas dėl knygos išleidimo? Kultūros taryba vykdo projektus humanitarinei literatūrai leisti, deja, mūsų į šią sritį nepatenka. Galbūt yra kokių nors kitų kelių, norint gauti bent dalinį finansavimą?
Sveika Paulina. Sudėtingas klausimas, į kurį, deja, nežinau atsakymo. Esu buvusi poros medicininių knygų bendraautorė savo universitete, bet tais atvejais knygos buvo ne vertimas, o mūsų pačių (medikų) rašyta. Tokiu atveju (universitetui pritarus) leidybą irgi finansavo pats universitetas. Jūsų atveju galbūt reiktų kreiptis į leidyklą, leidžiančią tokias knygas, bet tikriausiai leidybą irgi apsunkintų tai, kad tai – vertimas. Vertimui juk turite gauti originalaus autoriaus (ar leidyklos) sutikimą ir tai kainuotų (ypač jei planuojate tą knygą pardavinėti).
Sveiki! Išverčiau mažą knygą. Ką daryti toliau? Kur rasti redaktorių? Ar verta daryti viską per Amazon? Ar svarbu turėti juridinio asmens pavadinimą? Dėkoju
Sveiki!
Be abejo, leidybos procesas neturi teisingų atsakymų, taigi nepamirškite pasidomėti ir plačiau. Bet štai ką galėčiau pakomentuoti:
1) Pabaigti taisyti, galbūt iliustruoti, pradėti pardavimus (pristatymus skaitytojams), išleisti skaitytojų norimu formatu/būdu.
2) Turbūt paprasčiausiai būtų paslaugos.lt bei facebook tekstų rašytojų, redaktorių grupėse. Redaktoriai daugiausiai būna individualiai dirbantys.
3) Jei knyga anglų kalba – šimtu procentų rekomenduojame. Ir rekomenduojame Viliaus Stanislovaičio knygą apie knygų leidybą per Amazon „Publish Your Knowledge”. Jei knyga lietuviškai – 99% nerekomenduojame, nes Amazon lietuviškų knygų pirkėjai neieško, deja. Jei knyga elektroninė, bandykite ją parduoti per savo svetainę arba knygos.lt. Jei knyga popierinė, kreipkitės platinimui į knygynus, pardavinėkite per savo svetainę ir knygos.lt
4) Ne, juridinio asmens tikrai nereikia. Galite knygos leidyba užsiimti ir su individualia veikla. Daugiau informacijos suteiks vmi.lt konsultantai.
Be abejo – galima šitą viską padaryti ir kitu būdu. Teisingo leidybos kelio nėra!
Sveiki,turiu knygai siuzeta!!Siaip labai drasu!Skaitytojui butu topu topas!Pazystamiems katastrofa!Bet pribrendau:)Paliesciau metus..nuo 1990 ik dabar!Su labai pikatiskom detalem!Faktas knyga be sekso elementu”0”.Bet dar turiu dideli kozeri,kaip nusisauti,ir isgyventi😂Bet reikia stipraus rasytojo:)savu zmoniu isdavyste,tiek fonasine,tiek moraline prasme!Dideles imones suvadymas!!!Is siaip!Daug gyvenimo prasmiu nevien filosofiniu!Kaip isgyventi,jei turi ir kazkokiu galiu😇
Skamba visai įdomiai, Jūrate. Kada pradėsite rašyti? 🙂
Sudariau prancūzų patralių knygą: 2111 PRANCŪZŲ
PATARLIŲ,JŲ PAŽODINIS VERTIMAS Į LIETUVIŲ KALBĄ
IR LIETUVIŲ ATITIKMENYS,
bet niekaip nepavyksta surasti redaktorių. Gal aš nemoku ieškoti. Labai prašyčiau pagalbos.
O! Kokia įdomi tema!
Ar bandėte žiūrėti šiame individualiai dirbančių darbuotojų portale? https://paslaugos.lt/redaktoriai
Taip pat, jei čia nepakanka pasirinkimo (tarkime reikia ir redaktoriaus, kuris išmano prancūzų kalbą, kad galėtų sutikrinti ir vertimus), galite paieškoti tiesiog Facebook grupėse. Jų nemažai yra, dažniausiai rasite ieškodami grupių (groups) su pavadinime „redaktoriai” bei „tekstų rašytojai”.
sveiki, noreciau isleisti knyga-memuara.i ka ir kur reikia kreiptis, nuo ko isvis pradeti viska? ar yra kazkokie zmones,leidyklos ar kazkas, kam galima butu nusiusti, kad perskaitytu? su kuo galima butu pasikonsultuoti, del klaidu, logikos,leidimo ir pns?
Sveikas, Martynai! Pirmiausiai rekomenduočiau šį mūsų gidą: https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/. O tuomet – nepamirškite, kad vieno leidybos kelio nėra. Jei norite, galime jūsų memuarą asmeniškai įvertinti ir mes, nors, tiesa, nesame leidykla – tik kalbiname leidėjus bei autorius 🙂
kaip isleisti savo pirjama knyga ?
Trumpa versija, Vita, čia: https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/ 😉 Vieno kelio nėra. Bet straipsnyje pateikiama apžvalga galimų kelių ir galimi sprendimai. Taigi priklauso ką norėtumėte išleisti ir kiek norėtumėte išleisti (tiražo bei eurų).
Ar Lietuvoje įmanoma pragyventi iš rašymo, ar vis dėlto tai utopija?
Rašymo? Taip. Lietuvoje yra daug rašytojų, kurie iš to gyvena. (Žr. tekstų rašytojus feisbuko grupėse bei paslaugų portaluose.) Tiesiog jų dauguma yra komercinių tekstų rašytojai.
Knygų rašymo? Priklauso. Nes knygos nėra komercija – verslai jų neužsisako (t.y. retais atvejais užsisako, bet itin retai). Tai, techniškai, meno-pramoginiai kūriniai.
Jei rašysite angliškai, tai tikrai įmanoma.
Jei rašysite lietuviškai – tik jei turite gerą turinio gamybos planą. Pavyzdžiui, esate žinomas kulinarijos ekspertas, turite didelę auditoriją ir galite kas metus leisti po naują kulinarijos knygą. Arba, pavyzdžiui, esate žinomas publicistas, turite didelę auditoriją heiterių/fanų delfi komentaruose ir galite kas metus leisti po naują knygą su savo esė apie gyvenimą prie ruso ir šiais laikais. Tokių autorių išties turime ir jų knygas, tikėtina, tikrai žinote.
Problema su lietuviška leidyba, kad reikia knygų išleisti daug, jog atsipirktų jų leidyba turint mažą auditoriją. O kūrybiškumo/temų tam turi tikrai ne kiekvienas net patyręs rašytojas. Tai techniškai įmanoma, bet praktiškai sunku.
Jei norite leisti knygas – geriau žiūrėkite tai į kaip vienkartinį projektą. Tikėtina išleisite po 1 knygą kas 5 metus kokiu 1000 knygų tiražu. Tiek išleidžia vidutinis Lietuvos profesionalus knygų autorius. Lobių nesusikrausite iš tokios apyvartos, nes tiesiog tai mažas kiekis produktų. Kepti picas lengviau ir ramiau, nei knygas.
Tačiau iš knygų leidybos tikrai galite užsidirbti. Ir leidžiant lietuviškai, ir angliškai.
Laba diena, man labai reikia rašymo kursų pradedantiesiems. 🙂 Gal ką galetumėt pasiūlyti? 🙂
Labas, Deimante 🙂 O ko norėtum iš rašymo kursų? Susirasti bendraminčių, motyvacijos ar žinių? Nes jei žinių, tai labiau rekomenduočiau ne kursus, o knygas. Pavyzdžiui, čia apžvelgiau tris knygas apie rašymą lietuviškai: https://kaipisleistiknyga.lt/lietuviskos-knygos-apie-rasyma/ Dabar jau yra ir „išgelbėti kačiuką” (pastaroji, labiau apie scenarijaus rašymą, bet yra naudingų įžvalgų ir tada jei norisi parašyti romaną. Jei skaitai angliškai iš vis labai daug medžiagos. Pavyzdžiui, rašant fantastiką tikras lobynas yra mythcreants.com blogas. Jei norisi būtent kursų formato writefictionbooks.com juos siūlo (jie gana brangūs (jei nepataikai ant akcijos :)), bet gana išsamiai sudėlioja pagrindinius principus su pavyzdžiais). Kodėl nesiūlau lietuviškų kursų? Nes kol kas neteko būti ir girdėti apie tokius, kur jų vedėjai teiktų normalios kritikos ar aiškintų bent pagrindines taisykles. Dažniausiai rašymo kursai Lietuvoje apsiriboja motyvacijos kėlimu arba tiesiog įkvepia rašyti :).
Nepaprastai ačiū už atsakymą. Taip, reikia žinių. Galima sakyti pradmenų apie teksto struktūravimą, istorijų kūrimo schemas ir pan. Noriu išmokti mokslinį, istorinį tekstą paversti labiau publicistiniu, patrauklesniu skaitytojui. Dėl laiko stokos, norėtųsi tęstinių lietuviškų kursų, kur profesionalas išdėstytų teoriją greitai, aiškiai, suprantamai. Taip, išties… esu dalyvavus dvejuose tokiuose kursuose ir… labai nusivyliau. Todėl kreipiausi čia patarimo . 🙂
Jei galvočiau išleisti knygą, tokio stiliaus kaip tarkim 365 Laimės dienoraštis (mažai teksto, panašiau į kalendorių ar laisvalaikio/užduočių knygą), kokia maketavimo programa geriausia būtų ją redaguoti?
Oi… Čia jau dizaino, ne rašymo ar leidybos, klausimas… 😀
Ar bandėte užklausti, pavyzdžiui, dizainerių grupėse feisbuke? Nes šie techniniai standartai ir naudojamos programos – gali labai priklausyti daug ko. Iš mano asmeninių žinių (perspėju – nesu dizaineris), mano pažįstami dizaineriai naudoja Adobe InDesign bei Adobe Illustrator programas. Bet nežinau ar itin paprastam dizainui tai nebūtų per daug.
Jūsų vietoje daryčiau taip:
1) Užklausčiau ką naudoja mano kolegos dizaineriai feisbuko dizainerių grupėse.
2) Užklausčiau tiesiog leidyklos/kliento kokie yra dizaino failo reikalavimai. Nežinau, galbūt, tarkime, paprastam dizainui užtektų net ir paprasto Microsoft Word ir failo .pdf formatu. Spėlioju.
Sveiki. Kokios leidyklos leidžia lietuvių autorių fantastinę literatūrą?
Labas, Auguste! Geras tikslas, lietuviškų fantastikos knygų labai mažai. Dalinai dėl to, kad leidyklos mažai jų sutinka leisti (mano, kad bus mažai pirkėjų), dalinai dėl to, kad ir autoriai pabijo rašyti 🙂
Bet štai kelios atsitiktine tvarka, į kurias galite kreiptis: Alma Littera, Baltos lankos, Debesų ganyklos (jei vaikams), Balto, Lietuvos rašytojų sąjunga (jei kažkas į meno pusę), Naujas Vardas (leidžia elektronines knygas), Nieko rimto (vaikams), Svajonių knygos (erotiką), Tyto Alba (bet ne sunkiąją fantastiką, labiau realizmą)… Be abejo – yra ir daugiau leidyklų. Mes labai raginame kreiptis ne tik į vieną iš jų!
Sveiki. Esu Tomas, jau antrą savo poezijos knygelę leidžiu savilaida. Būtų įdomu su jūsų portalo skaitytojais pakalbėti apie šią patirtį. Linkėjimai! taskauskas.lt
Susisieksime būtinai! 😉
Sveiki,
mane vadina Klajūnu, rašau „kreivą” poeziją, nes dabar gyvenu globos namuose…..
norėjau paklausti: elektroninės knygos vs. popierinės. už ir prieš.
Labas, Klajūnai! O kur jūsų poezijos galima paskaityti? Skamba įdomiai!
O šitai palyginti nėra taip lengva, reikėtų išsamesnio įrašo (https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/ galėtų būti tas įrašas), bet elektroninę išleisti tikrai pigiau, lengviau – elektroninė taip leidžia patikrinti ar knyga išvis kažkam bus įdomi, ją ir lengviau vis atnaujinti, pirkėjams išsiųsti naują knygos versiją. Popierinė gerai tuo, kad bus daug daugiau pirkėjų (bent Lietuvoje, esame pratę popierines skaityti).
Abu knygos formatai geri bei naudingi. Pavyzdžiui leidykla Naujas Vardas (https://kaipisleistiknyga.lt/naujas-vardas/), leidžia elektronines knygas.
Pradėjau kurti fantastinę grožinę knygą. Esu parašiusi 60 puslapių. Ar vertėtų pirmiausia pabaigti kūrinį ar dar jo nebaigus, bet turint idėją ir galimą siužetą, pradėti ieškoti leidyklos 🙂
Labas, Agne! Galima tikrai į leidyklas kreiptis ir nebaigus kūrinio iki galo – patikėkite, tikrai yra autorių, kurie sėkmingai taip išleido savo kūrinius. Bet nesitikėkite, kad daug leidyklų sakys „taip, norime jūsų kūrinio, kuris net nežinome ar bus baigtas” 🙂
Čia prisimenu seną seną, 2009 metų, Sandros Bernotaitės straipsnelį apie eskizus. Aš, asmeniškai, įsiminiau šį ir iki dabar nešiojuosi. Sandra, novelistė, labai ragina kūrinį išbaigti bent kelis kartus, nes kūriniai procese keičiasi: http://grafomanija.lt/ka-niekino-keruakas/
Apie knygos išbaigimą pasakoja ir dviejų knygų autorius Donatas Paulauskas: https://kaipisleistiknyga.lt/patarimai-knygos-autoriams/, bet jis sako, kad išbaigti nebūtina. Tai, na, kaip sakiau – rodyti nebaigto niekas nedraudžia 😉
Vienas iš būdų kaip knygą ir rašyti po truputį, ir ją reklamuoti būtų ją rašyti viešai, rašytojų svetainėse kaip šios trys: https://kaipisleistiknyga.lt/literaturos-svetaines/ (šios populiariausios Lietuvoje, yra jų ir daugiau). Taip ir buriama auditorija pirkėjų, ir knygą rodote procese. Tik ne tik leidykloms, bet ir visam pasauliui. Visgi, gal leidyklos atstovui knyga nepatiktų, bet miniai – tai bestseleris.
Sveiki, ruošiamoje išleisti knygoje bus fotografijų. Kai kurios iš jų – senos, kai kurios – jau elektroninės versijos, tačiau darytos pvz telefonu ir pan. Gal žinote, kokius reikalavimus leidyklos kelia nuotraukoms, kurios ketinamos talpinti knygoje?
Deja atsakyti į šį klausimą negalime, nes tai priklauso nuo knygos formato (lapų dydžio) ir pačios leidyklos/spaustuvės standartų.
Bet, iš mano asmeninės patirties, nuotraukų prašydavo bent 1600px pločio, kad būtų normalios raiškos. Nuotraukoms taip pat reikalavo, kad nuotraukos būtų darytos asmeniškai arba su gautais fotografų leidimais – negalima juk leisti svetimų nuotraukų 🙂 Na, o toliau susitvarkė su nuotraukomis, kai kurioms prireikė dizainerių rankos, kad nuotraukas paretušuotų prieš keliant į knygą, bet dizainerių leidyklos turėjo.
Bet, vėlgi, priklauso nuo leidyklos/spaustuvės. Bet svarbiausiai, kad nuotraukos būtų jūsų arba su leidimais + ne iš 2000 metų, ne bet kaip fotografuotos, kad būtų estetiška.
Sveiki, pirmą kartą rašau knygą. Man sekasi gan gerai, tiesiog retkarčiais aplanko įvairios mintys. Gal galite patarti, kaip ir ką reikia sakyti leidykloms, jog jie susidomėtų mano knygą.
Labas, Keite! Tai nėra taip paprasta, kad galėtume pasufleruoti ką „teisingai” sakyti. Bet prisiminkite šiuos dalykus:
1) Leidyklose irgi dirba žmonės. Tai nebijokite, tiesiog pristatykite savo idėją, bendraukite, gal sudominsite net ne pačia knyga, bet, pavyzdžiui, knygą leidykla panorės leisti nes esate tiesiog įdomus žmogus, kurio istoriją galima panaudoti knygos pardavimuose. Ir panašiai. Nebijokite! 🙂
2) Leidyklos nori daug dalykų, bet du pagrindiniai yra šlovė (leisti prestižinius autorius, skambėti kaip ypatinga leidykla) ir pinigai (savaime suprantama, nes ne pelno siekiančių leidyklų yra labai nedaug). Be abejo, yra ir kitų norų. Rekomenduojame perskaityti interviu, kuriuose kalbinome leidyklų atstovus: https://kaipisleistiknyga.lt/kategorija/leidyklos/
3) Svarbiausiai bendraukite. Leidyklos apie jus nesužinos, jei į juos pati nesikreipsite. (Na, retkarčiais sužino, bet čia jau kitas reikalas, marketingas.) Taigi bendraukite ir pasistenkite knygą parduoti savo būdu.
4) Blogiausiu atveju – nieko blogo. Jei bijote, kad jūsų kūrinio atsisakys, sakys „ne, nepatinka”, tai… Kas čia blogo? Nieko. Tik savimeilę gali paskausti. Bet jūsų kūrinys nėra jūs. Leidyklos dažniausiai kritikuoja kūrinius, ne autorius. Blogiausiu atveju knygą galima išleisti savarankiškai, o tai ir nėra blogas atvejis, kaip pasakoja Birutė Jakučionytė: https://kaipisleistiknyga.lt/savarankiskai/
Klauskite jei bus dar klausimų!
Ačiū labai 🙂
Taip pat norėčiau paklausti, jei savo laišką siųsiu iškart kelioms leidykloms, ir jas abi sudominsiu, jos norės mano knygą perskaityti. Jei abi leidyklos patvirtins, ar tuomet tik viena leidykla gauna teisę ją spausdinti, ar abi?
Dar nesu matęs/girdėjęs apie atvejį, kur dvi leidyklos leidžia vieną knygą tuo pačiu metu (t.y. būna, kad po leidybos antrą tiražą leidžia kita, bet ne vienu metu) – nors techniškai tai ir yra įmanoma! techniškai yra įmanoma tokias sutartis sutarti. Bet, tiesa, praktiškai tai neįmanoma, labai neįtikėtina būtų 🙂 Taigi tipiškai sutartis pasirašoma tik su viena.
Ir, be abejo, vien tai, kad su leidykla pabendravote ir jai parodėte knygą nereiškia, kad dabar ji gauna teises tą knygą leisti. Leidykla teisę leisti įgija tik PO sutarties su autoriumi (čia – jumis) pasirašymo.
Taigi jei nutiktų, kad dvi leidyklos sutiktų – geriausiai žiūrėkite kuri pasiūlys geresnes sąlygas (pvz galbūt viena žada didesnį honorarą arba savomis lėšomis siūlo didesnį biudžetą reklamoms – daugiau reklamuos). Jei nutiktų stebuklas ir abi leidyklos siūlo vienodas sąlygas (to irgi neteko girdėti, matyti), tuomet rinkitės pagal kažką kito – jūsų pasirinkimas, gal, tarkime, kažkurios leidyklos žmonės jums labiau patinka 🙂 Vienaip ar kitaip, pasirinkimą su kuria leidykla leisti darote jūs – autorius. Pasirinkimas galutinai padaromas per sutarties pasirašymą.
(Beje, leidyklos dažnai turi sutarčių šablonus autoriams, bet jums nebūtina pritarti ~default~ variantui – jei norisi kitokios sutarties jūs, vėlgi, kaip autorius turite galią kelti savo sąlygas.)
Ko pirmiausiai imtis kai turi begalo daug minčių,bet esi paprastas žmogus? Norėčiau išleist knyga apie savo tragiška ir dramatiška gyvenima …
Rašyti, Vytaute, rašyti 🙂 Kadangi, kaip suprantu, rašyme neturite patirties – pradžia bus ilga, sunki ir vingiuota, kol atrasite ir ką norite pasakyti, ir kokiu stiliumi tą pasakymą išrašyti.
Galite pradžiai bandyti prisijungti prie kurių nors rašymo mokymų (iš mano asmeninės patirties, man patiko Gabrielės Labanauskaitės-Dienos rašymo stovyklos bei Sandros Bernotaitės mokymai bei knygos apie rašymą – bet mokytojų ir knygų yra daug daugiau Lietuvoje, kitose šalyse irgi). Dar galite prisijungti ir prie mūsų prižiūrimos feisbuko grupės rašytojams mėgėjams, kur kalbame apie rašymą, dalinamės kūryba: https://www.facebook.com/groups/116343029030733/
Kai jau būsite parašiusi bent 500 žodžių (jei rašysite eiliuotai, poezijos ar dainos forma) arba 3000 žodžių (jei rašysite ne eiliuotai), tada galite jau galvoti kaip tai sutalptinti į knygos formatą, kaip praplėsti, kaip išdėlioti. Bet kol kas tiesiog duodu jums tokį iššūkį – rašykite, bandykite, išrašykite tokio ilgio tekstą pirmiausiai. Tada jau galite vadovautis https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/ gidu. Bet tik po to, kai jau jausitės drąsiai rašydama! 😉
Noriu papasakot apie save bet nezinau no ko pradet kaip atpasakot save sunku gyvenima
Išties, geras klausimas kaip pradėti knygas. Manau kažkada tikrai išleisime straipsnį kaip nugalėti tuščią lapą, o iki tol – ar bandėte tiesiog pradėti nuo pradžių? Kadangi, įsivaizduoju, norite aprašyti savo gyvenimą, autobiografiją, manau skaitytojui net ir būtų įdomu kur jūsų istorijos pradžia, kaip gyvenote iki įvykių? Na, o tuomet, jau išsirutulios pasakojimas, tikiu? Nežinau ar bandėte? 🙂
Turiu parašius knygą, tik nežinau ką dabar daryti. Ar man rašyti visoms leidykloms ir prašytis, kad jie jas išleistu ar kaip?
Labas, Fausta! Iš esmės – taip, teisingai.
Čia atsiminkite kelis dalykus:
1) Lietuvoje yra daug ir įvairių leidyklų – kai kurioms jūsų knyga gali būti tiesiog neįdomi vien dėl temos ar žanro (pvz. leidykla „Nieko rimto” dažniausiai leidžia knygas vaikams ir, tikėtina, neleis mokslinio turinio knygos).
2) Bet, jei norite, galite knygą siūlyti nors ir visoms leidykloms iš eilės – nėra įstatymo, kuris draustų siūlytis, gal ir kažką netikėtai sudominsite 🙂
3) Geriausiai iš karto knygą siūlykite kelioms leidykloms vienu metu. Be abejo ne tam pačiam laiške!!! Laiškai skirtingi, adresatai vienas apie kitą nežino, bet nešvaistykite savo laiko laukdama atsakymo iš vienos leidyklos. Kai kurios leidyklos atsakinėja labai lėtai arba, priklausant nuo leidyklų darbuotojų, net neatsako į laiškus! Negauti atsakymo dar blogiau nei gauti „netinka”, nes laukiant – kūrinys tik sensta. Taigi, siūlykite kelioms vienu metu, palyginkite sąlygas, pasiginčykite.
4) Leidyklos nėra leidybos „monopolis” – jei knygos neišleis viena leidykla, tai, tikėtina, išleis kita. O blogiausiu atveju, galima knygą išsileisti ir pačiam. Esame daug kalbinę autorių, kurie taip išsileido savo knygas.
5) Ir nepamirškite savimeilės – nebijokite ginčytis ir kovoti dėl savo kūrinio. Juk leidyklai irgi norisi jus išleisti, nes be jūsų kūrinio – jie irgi neuždirbs. Taigi kreipkitės į leidyklas drąsiai.
Beje, jei kažkur derybose/leidyboje užstrigsite – kreipkitės, pasistengsime pakonsuluoti, nukreipti į autorių, kuris jau tai pats perėjo.
Sveiki.
Mano knyga-istorijų rinkinys vaikams.
Mmm…kokią leidyklą rinktis?…
Noriu išleisti ypatinga užrašu knyg, dienoraštį, bet turiu tik idėją, nezinau kaip įgyvendinti
O kokia jūsų idėja, Monika? 🙂
Sveiki,
Turiu gerą idėją vaikiškų paveikslelių knygučių serijai maždaug 2-4 metukų auditorijai. Juodraščiai jau pilni. Bet kaip techniškai viską įgyvendinti??? Kaip pateikiami juodraščiai leidykloms vaikiškų knygelių? Net nežinau koks pirmas žingsnis turėtų būti. Ar reik pateikti maketo ištrauka jau su iliustracijomis ar tik pačią idėją su teksto ištraukomis tik, kad kiek to teksto paveikslėlių knygutėse…Ir gyvenu ne Lietuvoje kas viską apsunkina. Svajoju dar išversti keletą knygelių vaikam i lietuvių kalbą,bet irgi sunku susigaudyt koka veiksmų eiliškumas turėtų būti🤔😀
Labas, Justina! Labai džiugu, kad gerai einasi su juodraščiais!
Na, o dėl šių pateikimo leidykloms – nuraminsiu, nes Lietuvoje yra tiek nedaug aktyvių leidyklų (dalį didžiųjų kontaktų atrinkome čia: https://kaipisleistiknyga.lt/21-naudingas-kontaktas/), kad nėra jokio „protokolo” ar „standarto” kaip reikėtų su leidyklomis bendrauti 🙂 Taigi galite į leidyklas kreiptis kaip tik norite! Rekomenduojame, tiesa, išlikti praktiškais ir laišką rašyti išsamų, aiškų, malonų (https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/).
Ir, beje, kalbant apie būtent knygų vaikams leidybą, labai rekomenduojame perskaityti šį pokalbį su Benu Bėrantu, kuris knygų vaikams išleido daug! Nuoroda: https://kaipisleistiknyga.lt/benas-berantas-apie-leidyba/
O kas nors bandėt eiti Full Digital? ir anglų kalba?
Taip, bent vienas mūsų pašnekovų tai tikrai darė! Tai Vilius Stanislovaitis, su kuriuo galite susisiekti ir asmeniškai jo feisbuke. Jis yra iš viso išleidęs tris knygas, visas jas angliškai, per Amazon knygų leidybos platformą – elektroniniu būdu, su galimybę knygą pirkėjui įsigyti ir popierinę (tik Viliui dėl popierinių spaudos nereikėjo rūpintis, nes tuo rūpinasi pati Amazon platforma). Jis pasakojo apie savo pirmąją knygą ir kaip ją išleido surinkęs pinigų leidybai iš savo gerbėjų: https://kaipisleistiknyga.lt/kaip-isleisti-pelninga-knyga/
Domina viskas nuo pradžių:)
Kokią programą patariate naudoti pradedančiajam rašytojui, kur galima vienoje vietoje surašyti einant eigai visus veikėjus, jų bruožus, storyline kur jie esa dabar, kur bus po to ir t.t.? Gal yra kažkas ir nemokamo?
Labai geras klausimas, Raimundai! Tikiuosi kada galėsime paruošti kokį įrašą su geresniais įrankiais tokiam reikalui. Tik pastebėsiu, kad, berods, dauguma mūsų kalbintų autorių tokių įrankių nenaudodavo – tai nesu, asmeniškai, tikras šių nenaudodavo dėl to, kad nežinojo ar, kad nepasiteisino. Hm. Reikės pasiglinti, ačiū darsyk 🙂
Asmeniškai žinau tik Scrivener (https://www.literatureandlatte.com/scrivener/overview), bet šis mokamas. Kadaise asmeniškai bandžiau, atrodė kaip labai išsami ir daug funkcijų turinti programa. Bet apie alternatyvas dar neteko girdėti…
As noreciau suzinoti kaip isleisti knygas is anglu kalbos i lietuviu kalba vaikiskas knygutes?
Labas, Jolanta. Čia pirmasis žingsnis – išsiaiškinti kas yra knygos autorius (arba kūrinio teisių savininkas, nes galbūt tos teisės buvo parduotos). Nes tiesiog imti ir leisti knygą be autoriaus/savininko žinios, be abejo, negalima 🙂 O tuomet, kai jau žinome teisių savininką ir gavome sutikimą, jau procesas atitinka bet kokios knygos leidybą: https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/
Sveiki, esu 14 metų vaikinas vardu Jovaras, parašęs knygą “Karas Baigiasi Pusryčiais”
Nors esu parašęs ir išleidęs savo knygą, neturiu žalio supratimo, kaip ją parduoti, todėl prašau jūsų patarimo.
Laba, norėjau paklausti dėl tų „pen names” ir autoriaus tapatybės. Jeigu noriu, kad mano autoriaus vardas būtų su tašku vidurį ar net dviems po vardo ir pavardės (pvz Edith. Marks. Arba Anna. Babylon), ar tai yra įmanoma? Nes niekada to nemačiau. Ir jeigu susikuriu tą rašytojo pseudonimą, ar reikės legaliai jį copy right’inti? Ir dar…jei aš noriu likti absoliučiai nežinoma, kad niekas iš leidyklos nežinotu nei mano vardo nei veido ar akių spalvos, ar tai įmanoma?
Labas, Ona, taip – galite savo slapyvardyje rašyti ką norite, nes įstatymo slapyvardžiams nėra 🙂 Tik, tiesa, pagal rinkos „standartą” (t.y. kaip tiesiog įprasta), tai slapyvardžiai būna panašesni į tikrus vardus – tarkim „Lavisa Spell”, „Antanas Šalna” ar panašiai. Nežinau kodėl praktiškai visi slapyvardžiai tokie, gal galima spėlioti, kad pirkėjams tokie slapyvardžiai atrodo „žmogiškesni”, bet kiek tame tiesios nežinau. Bet bendrai paėmus, galite daryti kaip tik norite. Leidykloms, man atrodo, mažai skirtumo kaip užsivadinsite – svarbu, kad nebūtų nešvankybių arba panašumų varde su kitais autoriais (kad nebūtų teisinių problemų iš serijos „kodėl apsimetinėji manimi”), o jei jūsų slapyvardis jau pažįstamas būsimiems pirkėjams, nes slapyvardį naudojate jau, tarkim, dešimt metų – dar geriau.
Būti „absoliučiai” nežinoma – sudėtinga, nes kažkas tai su leidykla turės pasirašinėti sutartis… Net jei leidžiate savarankiškai, „absoliučiai” slaptumą pasiekti sunku, nes, vėlgi, kažkoks žmogus turės pasirašinėti spaudos bei platinimo sutartis, ką jau galima atsekti, kas gali nutekėti. Net internetu publikuojant savo turinį „absoliutaus” slaptumo sunkiai pasieksite, nes kokie STT ar VSD tikrai turi prieigą prie visų išrašų vienu ar kitu būdu :)))
Bet. Čia yra bet. Kitas žmogus gali būti jūsų tarpininku. Kažkoks leidybos agentas ar, kad ir, tiesiog jūsų koks draugelis. Niekas netikrina iš kur žmogelis, tarkim vardu Darius, gavo kūrinį ir kas tą kūrinį išties rašė. Sutaryse bus visur užrašytas Darius, bet išties autorinės teisės priklauso Onai. (Na, tik čia jau gal kažkaip turėsite asmeniškai susitarti su žmogeliu Dariumi, kad anas nepavogtų jūsų pinigų ir kūrinio.) Žodžiu, jei susirasite asmenį sutartims pasirašyti – niekas nežinos kas tikrasis autorius; net ir leidyklos.
Bet, mano akimis, tai retai reikia tokio didelio slaptumo. Lietuvos leidyklos tikrai autorių tikrųjų vardų nesako ir nelepteli bet kam. Ypač kai pasirašomos konfidencialumo sutartys. Tai net jei jūs ateisite į leidyklą kaip Ona ir sakysite leidyklai „ant knygos rašykite Leokadija”, tai leidykla ir išleis knygą ale kaip Leokadijos – apie jūsų tikrą vardą žinos tik tas, kas matė sutartį, bet dėl konfidencialumo sutarties to atskleisti negalės/nenorės. Be abejo, aišku, nežinau ką norite išleisti – jei kokią didelę valstybinę paslaptį atskleisti, tai gal ir geriau tarpininką turėti 😀
P.S. Pastebėsiu, kad čia tik mano asmeninė nuomonė, nepriimkite viso šito kaip teisinio patarimo, dėl tikslesnio „užsislapstinimo” metodo geriau kreipkitės į teisininkus.
Sveiki, norėjau paklausti kaip leidyklos moka už knygas? Kas menėsi ar kas viena knyga kurią kažkas paiema nuo lentynos?? Manau čia priklauso nuo sutarties ir leidyklos bet koks dažniausias variantas yra? ir ar įmanoma, užsidirbti bent 400 į mėnesi jei kokia leidykla išleidžia tavo knygą? Beto, jei leistumet knygą, kokia leidyklą JŪS rinktumetes???
Dažniausia sutartis būna tokia: kartą per mėnesį suskaičiuojama kiek knygų buvo nupirkta ir kartą per mėnesį išmokamas honoraras. T.y. nėra, kad po kiekvieno pirkimo ateitų atskiras pavedimas. (Nebent pardavinėti norite per Amazon ar kokią panašią el. knygų leidyklą/knygyną – ten gali būti ir kitaip.)
Bent 400 į mėnesį? Vieną ar du mėnesius – realu. Ilgiau nei pusę metų – nebent parašėte visišką bestselerį. Deja, bet leidžiant per leidyklas daug neuždirbsite. Leidžiant savarankiškai – kiek kitas atvejis, bet ir čia vargu ar knygą pardavinėsite ilgiau nei metus, nes bent Lietuvos skaitytojų nėra tiek daug. Leidžiant angliškai, be abejo, kitas reikalas. Bet net ir ten – magiškai pinigai nekrenta, tenka dirbti ties reklama arba melstis „magiško” pasisekimo, kuris ištinka tik retą knygą.
Ką aš asmeniškai rinkčiausi nutylėsiu, nes šią akimirką neturiu ką išleisti 🙂 Bet žiūrėčiau tas leidyklas, kurios leidžia kokybiškas knygas, knygas kurios man pačiam patinka 🙂
Apie kiek procentų gauna autorius nuo vienos knygos pardavimo? 20, 30?
Kiekviena sutartis skirtinga, taigi atsakyti sunku. Bet, leiskite, pamėtysiu skaičių šiek tiek „iš lempos”, bent pagal matytas autorių bei pažįstamųjų patirtis.
Matematika, tipiškai, būna tokia: leidykla pasirūpina spauda ir platinimu, taigi tas autoriui nekainuoja. Autoriui moka fiksuotą sumą (~1500 eur) iš karto ir tada honorarą kas mėnesį už knygos pardavimus. Čia labai svarbu atkreipti į sutartį, nes, labiausiai tikėtina, kad „honoraro dalis” bus nuo didmeninės kainos – t.y. kuri dabar turbūt apie 6-9 eurai. Autorius čia nuo vienos knygos, turbūt, gaus apie 1-3 eurus. (Jei įdomu kodėl knygynuose knygos būna po 16-20 eurų, tai… Na, taip, vieša paslaptis, kad knygynai užsideda praktiškai 100% antkainį. Kiek knygynams lieka pelno neaišku, tiesa, nes knygynus išlaikyti kainuoja nemažai, net jei tai internetinis knygynas.)
Žodžiu, skaičius iš lempos: ~1500 eur grynais ir po ~2 eur nuo knygos vieneto per ateinančius metus. Dauguma knygų būna išparduodamos per vienerius metus, mažai knygų perkamos ir vėliau.
Leisti savarankiškai šiuo atveju gali būti ir „pelningiau”, nes galima pasilikti visą didmeninę kainą sau. Tik, aišku, bus darbo su spauda bei platinimu.
PERSPĖJIMAS: Šie skaičiai nėra kažkoks „rinkos standartas” ar kokia garantija! Sumos gali kisti žymiai ne tik dėl leidyklos, bet ir dėl knygos žanro ar autoriaus žinomumo; sugebėjimo išsidėrėti geresnes sąlygas. Laikykite, kad šie skaičiai yra tiesiog „paspėliojimas”. Galbūt čia svarbiausia suprasti, kad aukso kalną iš knygų leidybos uždirba tik reti bestselerių autoriai, taigi nesitikėkite greitai pralobti. Leidyba jums gali būti netgi nuostolinga, jei suskaičiuosime kiek laiko praleisite rašydama/kurdama, taigi priimkite tai kaip rizikingą veiklą 🙂
Kaip leidyklos ir žmonės žiūri į romanus ne heteroseksualių porų. Ar yra tolerantiškos ar labiau vengia dėl, kad ir žmonių reakcijos?
Kai siunčiu savo knygą leidykloms, ar man visą pdf failą rodyti ar po kelis skyrius (ar atrinkti pastraipas kurios man patiko)? Ar išvis prisistatyti, pasakyti kokią knygą parašiau, kiek puslapių ir tik vėliau po jų atsakymo atsiųsti viską?
Mano nuomone, pirma prisistatykite, negrūskite kūrinio per prievartą :)) Mano akimis, pirma prisistatyti net geriau, nes taip sukuriamas susidomėjimas – tada jau psichologiškai leidyklos atstovas jaučiasi, kad pats ieško ir nori sužinoti daugiau. Na, o kai jau susidomės – atsiųskite viską.
Beje, siųskite tik jau daugmaž „skaitomą” kūrinio versiją. Nebūtina sugaudyti visų kablelių, bet kūrinys jau turėtų būti įtraukiantis, jau tvarkingas. Nes tikrai sunku vertinti kūrinį, kai jis akivaizdžiai dar ankstyvos juodraščio versijos.
Mes su drauge rašome knygą tačiau mes tik penktokės taigi būtų įdomu sužinoti ar knygą leidyklos sutiks leisti. Ir kaip knygą parašyti įdomesnę.
O, čia gali būti šiek tiek teisinių sunkumų – nes leidybos procese netrūksta dokumentų ir parašų. Mano žiniomis (galiu klysti) pagal Lietuvos įstatymus, iki 14-kos metų sutarčių nepilnamečiai pasirašyti negali, tai turi daryti jų tėvai arba globėjai. Sulaukus 14-kos jau galima sutartis pasirašinėti, jau problemų turėtų nebekilti.
Bet galbūt nebūtina jums knygą iš karto leisti popieriniu formatu? Pavyzdžiui – pasidaryti savo .pdf elektroninę knygą gali bet kas, nereikia niekeno palaiminimo. Kaip ir rašyti per Wattpad rašytojų platformą. Galbūt pradžiai galite knygą leisti taip elektroniniu formatu, o jei pasiseks – tada jau rūpintis popieriniu?
Labas :). O gal yra kokia nors discord bendruomenė? 🙂
Norėčiau parduoti savo knygą Vilniaus knygynuose. Kur kreiptis?
Į tuos knygynus 🙂 Didelės paslapties čia nėra – gali ir knygą savarankiškai išleidęs.
Sveiki. Ar yra Lietuvoje agentas, kuris galėtų tarpininkauti su leidyklomis ir padėti su knygos išleidimu bei populiarinimu?
Nuo ko man pradėti? Kaip turiu rašyti? Ranka ar spausdintame pavidale?
Geri klausimai, Inga, ačiū – pabandysime apie tai autorius pakalbinti daugiau. Bet numeskite įsitikinimus (kad tik X būdu, tik Y tema) – rašykite kaip jums patogiau. Jei nežinote kaip jums patogiau, tada bandykite bet ką atsitiktinai. Rasite tai, kas tinka jums.
Pavyzdžiui, pradėti galite nuo plano, nuo kūrinio moralo, nuo kūrinio pavadinimo, nuo pradžios, nuo dialogo, nuo įdomios citatos, nuo žemėlapio… Kaip tik jums norisi. Rašytojų būna įvairių ir visi rašo skirtingai.
Kai pradėsite – tęsti galite kasdien, kas savaitę, kas nors ir dešimtmetį – tikrai yra autorių, kurie rašo labai, labai retai ir lėtai. Yra ir tų, kurie rašo tik „vienais ypais” – vienu prisėdimu, nes antrąsyk jiems sunku grįžti prie kūrinio.
Rašyti galite irgi kaip jums tik patogiau. Į sąsiuvinį, ant lapų, į Microsoft Word ar tiesiog Notepad, galite rašyti ant feisbuko sienos arba telefonu SMS žinutes sau. Galima net rašyti nerašant – kalbą diktuoti, įrašinėti video arba audio formatu, pasakoti istoriją ghostwriter rašytojui ir paprašyti, kad tas užrašytų kaip „tvarkingiau”. Vėlgi, autorių būna pačių įvairiausių!
Pabandysime pakalbinti autorius apie šitai plačiau 🙂
Sveiki, rašau knygą lietuviškai, norėčiau paklausti dėl žargonų ar vartojant žargonus juos reikėtų išskirti kitokiu šriftu. Rašau trečiuoju asmeniu, o jei svarbu tam tikro veikėjo mintys jas išskiriu pasvirusiu šriftu. Taip pat pasvirusiu šriftu išskiriu sapnus. Žargonai dažniausiai pasitaiko veikėjų mintyse kurios jau rašomos pasvirusiu šriftu. Taip pat dėl leidyklų klausimas, ar galima bendradarbiauti vos pradėjus rašyti knygą?
1) Skirti kitokiu šriftu neprivaloma – daug autorių savo knygose nieko neryškina, nekeičia. O ir atvejais kada jau „reikia”, tai šitu pasirūpina leidyklių redaktoriai, dažniausiai.
2) Taip, galima bendradarbiauti vos pradėjus rašyti. Galima ir dar prieš pradedant. Aišku, turite čia suprasti, kad rašytojų su geromis idėjomis yra begalės ir tikrai tik maža dalis jų parašo bent jau pilną juodraštį, ką kalbėti apie švarraštį – jei nesate žymus autorius jau šią akimirką, tai vargu ar ką dominsite. Bet bandyti kalbėti, susipažinti, bendrauti galite bet kada, niekas nedraudžia 🙂
Sveiki, turiu įdomų klausimą:
Į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis autoriaus slapyvardį? Ar leidykloms nesvarbus pasirinktas slapyvardis ar jos turi kažkokių „pageidavimų”? Ar slapyvardis būtinai turi būti lietuviškas žodis/lietuviškas vardas?
Tikrai, įdomus klausimas, Tomai. Pabandysime susižinoti šitai iš leidyklų 🙂 Tiesa, o kaip manote jūs? Mano akimis – neturėtų būti svarbu, sprendžiant iš knygų autorių, kuriuos galima matyti leidyklose. Lietuvių autoriai pasirašinėja angliškais slapyvardžiais, lietuviškais, visokiais keisčiausiais… Bet kaip manote jūs?
Esu panašios nuomonės. Man atrodo, kad daugelis skaitytojų net nekreipia didelio dėmesio į autoriaus vardą ir pavardę, kai jis dar nėra plačiai žinomas. Svarbesnis pavadinimas, aprašymas ir, žinoma, pats turinys:) Taigi manau, kad ir leidyklos neturėtų to sureikšminti.
Parasiau knyga bet pries siusdama ja leidyklon turiu nusiusti prisistatymo laiska, bet nezinau ka rasyti…kokia gimnazija baigiau? ka megstu? kaip ziema vos nenusipisau nuo triju kryziu kalno? jei nesu tokia idomi, ka tada? ar labai nemanagu grusti kurini is karto? ar leidyklu emailus atsako visada svarbus asmenys? Manau man svarbiausia zinoti, kokius alykus turiu pamineti pirmame laiske kad leidyklos atrasytu/sutiktu perskaityti mano kurini…? atsiprasau kad nera lietuvisku raidziu 🙁
Tada visad galite nebandyti stulbinti, o tiesiog parodyti, kad jūs rimti ir galvojate apie verslą – leidybą! 🙂
Galite naudotis tokiu paprastu šablonu:
„Laba diena, esu [[Vardas]], parašiau [[žanras]] knygą apie [[tema]]. Man įdomu – kokias sąlygas galite pasiūlyti?”
Viskas, tiesiog tiek. Šių dviejų sakinių užteks, kad jums leidyklos atstovas kažką atsakytų, o tada jau iš to sekančio pokalbio viskas išsirutulios savaime. Bendrai, nebijokite – leidyklose dirba ne robotai, o irgi žmonės! Ir čia tik verslas 🙂
Beje, apie ką knygą parašėte? Įdomu!
apie moteriska histerija, isprotejima bei lietuviu sulenkejima ir dar truputi erotikos su istorijos meiles objektu kuris nusiveda pagrindine veikeja link beprotybes ribu. Beto, o gali neatrasyti tie redaktoriai, ka tada? aciuuuuu <3
Pataisysiu šiek tiek: gali neatrašyti leidyklų atstovai – t.y. dažniausiai tai yra kitas darbuotojas, nei redaktoriai. Redaktoriai jau tolimesnis žingsnis, jei leidykla susidomės – redaktoriai rekomenduos kaip galima keisti knygos turinį, o korektoriai gale taisys kablelius bei praleistas raides.
Bet taip, gali ir neatrašyti. Dažnai tai būna ne dėl nesusidomėjimo, o tiesiog laiko trūkumo – pvz leidykloje tas jūsų kontaktas užimtas tuo metu. Aišku, būna ir neatsakymų, nes visai nedomina jūsų pasiūlymas, bet tai pasitaiko retai 🙂
Tai jei neatsakys per 2 savaites – parašykite vėl.
Galite, tarkime, rašyti ir įžūliai – taip: „Laba diena, ar gavote mano laišką? Kodėl man neatsakėte? Pakartoju savo laišką: [prisegtas pirmasis laiškas]”. Aišku, galite kreiptis ir švelniau 😀 Bet, iš mano patirties, įžūlus atviras klausimas – galingas, skaitytojai nori atsakyti, kai klausiama tiesiai šviesiai :)) Bet čia jūsų pasirinkimas, aš tik vėlgi nuraminu, kad bendraujate su žmonėmis, kurių darbas yra skaityti ir atsakyti laiškus, tai nesijaudinkite.
Jei neatsakys ir į antrą laišką – galite rašyti tai pačiai leidyklai, bet kitu emeilu. Nepasiduokite, nes jūsų darbas yra gauti aiškų atsakymą. Jei tikrai bus „ne”, tai nebus blogai – jūs tik žinosite, kad galite ramia širdimi bendrauti su kitomis leidyklomis 🙂
Kalbant apie kitas leidyklas – rekomenduočiau vienu metu bendrauti su bent keliomis leidyklomis vienu metu. Nes kaskart laukiant kiekvienos atsakymo galima ir pražilti, kaip sakoma 🙂 Papildomai, gauti pasiūlymus iš kelių leidyklų apsimoka ir tuo, kad galite palyginti kuri siūlys geresnes sąlygas.
Blogiausiu atveju, beje, visad lieka savilaida. Kas tikrai net ir nėra „blogas” būdas išleisti knygą. Tik darbo šiek tiek daugiau, nei su leidykla leidžiant.
Sveiki, norėčiau išleisti Tarybų Lietuvoj gerai žinomo mediko, TSRS liaudies deputato, tų metinės medžioklės memuarus. Yra daug juodraščių su pikantiškomis istorijomis. Kas galėtų susidomėti išleisti yokią knygą?
Oho! Skamba kaip potencialus bestseleris! Aš manau, kad galite drąsiai kreiptis į „Almą litterą” ar „Vagą”. Nors, be abejo, rekomenduočiau kreiptis ir į daugiau leidyklų – bent mažiausiai su penkiomis išsikalbėti – taip geriau matysite susidomėjimą knyga, matysite ką kiekviena leidykla siūlo ir kurios sąlygos jums patinka labiausiai.
Sveiki, man regis jūsų „21+ Kontaktas autoriams” jau yra šiek tiek pasenęs. Pavyzdžiui, Bonus animus puslapy neradau jokios informacijos apie leidimo paslaugas autoriams, o jūsų nurodyto Baltos lankos el. pašto baltoslankos.lt kontaktuose irgi nėra – ar jis dar galioja?
Taip pat, kokia jūsų nuomonė apie leidyklą „Obuolys”?
Ačiū, Renatai. Užtruko kol atnaujinome knygelę, bet išties – buvo pasenusių kontaktų. Atnaujinome ir leidyklų sąrašą, pridėjome gale ir nuorodą į https://lla.lt/lt/naryste/nariu-sarasas, kur surikiuota didžioji dalis Lietuvos Leidėjų Asocijacijos narių kontaktų. (Atkreipkite tik dėmesį, kad ne visos leidyklos yra LLA nariai – jų yra daugiau.)
O „Obuolį” nežinau ar rekomenduočiau. Siūlau įvesti į Google šios leidyklos pavadinimą ir panaršyti naujienų portalus. Leidykla praeityje priklausė savininkams X, buvo padaryta įdomių verslo sprendimų, neatsiskaityta su kai kuriais rašytojais, vertėjais, redaktoriais. Tada netikėtai leidykla bankrutavo, o leidyklos vardą perpirko naujieji savininkai Y, kurių ryšiai su senaisiais savininkais gali kelti klausimų. Apie tai rašė 15min.lt. Net jei patikėsime istorija, kad čia skandalo nėra, rekomenduočiau užmesti akį į jų leidžiamų knygų kokybę ir tada apsispręskite ar ši jus tenkina, ar norėtumėte, kad ant jūsų knygos būtų toks logotipas, ar jus tenkina kitos sąlygos. Apgalvoti panašius dalykus turite ir jei jus domina kitos leidyklos. Gale nepamirškite, kad ne jūs renkatės leidyklą, o leidyklos renkasi jus – t.y. jei nebus jūsų, leidykla neužsidirbs. Taigi turite galią rinktis leidyklą; neprivalote nusileisti iki žemiausio lygio.
autorius nori įgarsinti knygą
Rekomenduoju tuomet vadovautis šiais Aurimo Mikalausko patarimais: https://www.audioknygos.lt/noriu-garsinti-audioknygas-ka-man-daryti/ – tai geri žingsniai kaip pradėti 🙂
Lietuvoje yra vienas didesnis audio knygų leidėjas (Audioteka), yra ir smulkesnių (pvz. Elvis). Anglų kalba audioknygų leidėjų yra ir daugiau, be abejo (pvz. Audible). Galiausiai, galima audioknygas leisti ir savilaida, jei norisi.
Norėjau pasidomėti apie knygų viršelius. Ar visuomet pati leidykla juos maketuoja? Ir, kai pavyzdžiui būna kažkoks paveikslėlis/nuotrauka/vaizdas fone, leidykloms reikia iš autorių išrūpinti leidimą jį naudoti? Ir apskritai, kaip parengiami knygų viršeliai?
Leidyklos ne visad maketuoja viršelius – jei autorius ar autoriaus agentas pasirūpina viršelio dizainu. Leidyklos gali reikalauti kažkokių pakeitimų viršelyje, bet tikrai nėra, kad viskas būtų tik leidyklų valioje.
Taip, viršelių grafikos yra saugomos autorių teisių ir turi atitikti autorinių bei gretutinių teisių įstatymus. Taigi, privaloma gauti leidimus naudoti grafiką arba naudotis tokia grafika, kuri turi atitinkamą licenziją. (Pavyzdžiui kai kurie „Creative commons” licenzijų tipai leidžia naudoti grafiką be atskiro atsiklausimo, galbūt net be autoriaus nurodymo, galbūt net ir pelno siekančiam produktui. Bet šių licenzijų tipų yra daug, jų lygiai skirtingi, taigi privaloma kaskart pasidomėti kokia yra grafikos kūrinio licenzija.)
Viršelių dizainai labai skiriasi nuo knygos vidaus maketo – tai, visgi, dalis kuri pirmiausiai patraukia pirkėjo dėmesį. Į viršelius leidyklos investuoja daug, turėtų investuoti ir savilaida užsiimantys autoriai, nes nuo gero tiesiogiai priklauso pardavimai.
Viršelio rengimo procesas vyksta daugmaž šitaip:
1) Viskas prasideda nuo knygos turinio – reikia žinoti apie ką ši knyga?
2) Kokiems pirkėjams knyga skirta?
3) Koks bus knygos pavadinimas, papildoma antraštė? Papildoma antraštė po dvitaškio ar po pavadinimo papildo šį, padeda pirkėjui suprasti knygos esmę.
4) Kokiu vardu bus viešinamas autorius? Gal pseudonimu? Gal mergautine pavarde? O gal nebus išvis paminėtas?
5) Ar autorius, leidykla turi ypatingų reikalavimų viršeliui? Pavyzdžiui, jei tai knygų serijos antra dalis – logiška viršelį daryti panašų į pirmąją dalį. O gal autorius yra ypač žinomas, tai autoriaus pavardę užrašyti didesnėmis raidėmis, aukščiau nei knygos pavadinimą? O gal autorius turi savo brandinę spalvą? Grafikos elementą, kurį visur prideda? Gal autorius pažįstamas labiau iš veido, nei vardo? Gal autorius tiesiog gražus ir dėl to verta uždėti jo veido nuotrauką?
6) Kokia bus viršelio forma, tekstūra? Nes gal autorius nori kvadratinės knygos? O gal švelnios viršelio tekstūros? Minkšto ar kieto viršelio?
7) Kas galėtų šią knygą padaryti išskirtinę lentynose? Arba, jei bandoma pritempti prie kokio panašaus kūrinio (pvz. kaip būdavo „50 pilkos atspalvių” klonų, parodijų, šaržų), kas padarytų panašų į tuos kitus viršelius?
8) Žingsnelis, kuris gali kartotis kelis kartus: licenzijos 🙂 Leidyklos įprastai turi savo licenzijų bankus, kur jau yra užtikrinti, kad iliustracija galima naudotis, jos teisės išpirktos. Bet jei ankstesniame žingsnyje kažkas pageidavo ypatingos grafikos, čia aiškinamasi ar įmanoma gauti licenziją, kiek ši kainuos, gaunama licenzija (arba negaunama ir ieškoma alternatyvos.)
9) Dizaineris bando ieškoti sprendimo, paruošia bent kelis potencialius maketus.
10) Autorius ir leidykla diskutuoja su dizaineriu, išsirenka tinkamiausią.
11) Dizaineris pabaigia viršelio dizainą ir šį perduoda leidyklai, kuri perduoda spaustuvei.
Ačiū labai už išsamų atsakymą. O jei viršeliui naudojamas koks nors istorinis paveikslas, kurio autorius miręs prieš kelis šimtmečius, ar yra kažkokių apribojimų jį naudoti knygos viršeliui? Ar galioja jam kokios autorinės teisės? Ar reikia atsiklausti, pvz, muziejaus, kuriame jis saugomas, kad naudotum jo nutrauką knygos viršeliui?
Šito tiksliai jau, deja, nežinau. Kiekvienoje šalyje galioja skirtingi autorių teisių įstatymai, taigi reikėtų pasidomėti kam yra atitekusios teisės į kūrinį. Kiekvienu atveju gali būti skirtingai. Deja tiek giliai neišmanau… Bet, taip, jūsų vietoje kreipčiausi į muziejų, kad jis suteiktų informacijos kam priklauso paveikslas (nes muziejus gal tik saugo ir viešina, neturi teisių). Tada jau kreipčiausi į teisių turėtoją dėl patikslinimo. Bet nežinau čia jau tiek giliai, neteko susidurti, atleiskite 🙂 Dažniausiai šiuolaikinių knygų viršeliai puikuojasi šiuolaikine kūryba, kurios teises ir licenzijas atsekti lengviau.
noreciau suzinoti kaip parasyti idomia knyga ir kokios galimybes lietuvoje.
Sveiki, Kiek dažniausia sumoka už knyga?
Skaičiai iš lempos: 10% nuo didmeninės knygos pardavimo kainos + 1000 eur grynais.
Kodėl skaičiai iš lempos? Dėl to, kad neaišku apie kokią knygą kalbate. Knygų yra visokių ir ne visos vienodai pelningos, ne vienodai kainuoja jas išleisti. Bet, kaip sakote, dažniausiai – gausite, sumoje, apie 15-20% nuo knygos didmeninio pelno. (Primenu, kad didmeninė knygos kaina – už kurią knygą knygynams parduoda leidyklos ar autoriai. Jei knyga knygyne kainuoja, tarkime, 18 eurų, tai didmeninė kaina, tikėtina, bus apie 7 eurai.)
Vėlgi, pasikartoju: skaičiai iš lempos ir priklauso nuo knygos pelningumo, autoriaus sugebėjimo derėtis, knygos leidybos savikainos ir N+ kitų nežinomųjų. Nėra vieno bendro skaičiaus visiems 😉
Papildomai, išsamesnį knygos kainos pasiskirstymą prieš du metus reklamavo „Perkuknyga.lt” knygynas: https://www.15min.lt/kultura/naujiena/literatura/diena-be-akciju-ar-uz-knygas-galetume-moketi-pilna-kaina-286-1498886 (nepamirškite, kad čia reklama ir nėra nepriklausomas tyrimas).
Sveiki, esu surinkus didelę poemų ir trumpų pasakų krūvą savo „google docs” dokumentuose, noriu išleisti. Tačiau neturiu kaip ir jų suklijavusi į kokią nors kolekciją, kuri turi jau pačios knygos portretą ar pavadinimą. Ar galima parašyti leidyklom, kad turiu daug poemų, kurias norėčiau išleisti bet neturiu pačios vienos knygos idėjos? Ar leidyklos tik domisi jau suformuluota knygos idėja ar gali peržiurėti rašytojo visas poemas ir kartu nuspręsti kurias išleisti, kokia knyga turėtu būtu ir t.t
Danieliauuuuu kur tu 🙁
Parašyti leidykloms – tikrai galite. Nežinau ką atsakys, tiesa, nes nesu su tokia situacija susidūręs. Tipiškai leidyklų žmonės, taip, turi savo nuomonę kaip turi atrodyti „gera“ knyga, bet retai kada tai būna išsamūs patarimai. Bet vienaip ar kitaip – tikrai kreiptis į leidyklas galite, juk parašyti laišką ar pakalbinti kitu būdu nekainuoja, o priežastis gera, suprantama, kad autorius nori savą knygą surinkti kuo geriau.
Noriu sukurti knygelę vaikams, pasakų eiliuotų, su vaiko piešiniais. Nuo ko pradėti, kas galėtų apie tai pakonsultuoti. Dėkui
Esu nezinoma asmenybe. Nesinaudoju socialiniais tinklais ir savo asmenini gyvenima vertinu kitaip. Daznai pajuntu save praeitimi, kur buvau joje ne „AS”, o galbut – aktore. Dar gan jauna aktore vos 35 – eriu metu suvaidino tokius filmo siuzetus, kuriu galbut net niekada nera buve jokiame ekrane. Bet as likau siame kurinyje, nepaisant man siustu suvaidinti siuzetu. O gal as jame istrigau? Nes mane sugrazino… As esu tokia turtinga, bet kas po tuo slypi? Pinigai? Patirtys? Sekme? Mistika? … Slypi viskas ir dar daugiau… Mes zinom, kas yra vadinama vulkanu, bet kaip ipatingai pavadinti zmogu, kurio siela kiekviena diena tryksta gyvenimu? Praeitis, dabartis, ateitis…Kur talpinti asmeninius lobius? Jutau save nuo dulkes, maciau iki mirties ir po jos… Karta savo gyvenima pakeiciau ir visa jo istorija. Tai ne tik islikimas, kurimas, tai ne tik paprasto gyvenimo siuzetai, tai musu protui net sunkiai suvokiamos patirtys. Nuo velnio nagu iki angelo sparno, nuo svenciausios dvasios ir tikejimo, iki beribes erdves… As is isores tik paprastas sakytum zemiskas zmogus, bet zmones mano akyse saves nepamatys, nes esu skrynia, kurios dar niekam nepavyko atverti. Net mano sutuoktiniuj po daugelio bendru gyvenimo metu. Esu be galo mylintis ir istikimas zmogus, bet … As daug kenciu, todel noreciau viska israsyti, padeti kitiems zmonems,… Bet bijau pranesti garsiai apie save zmonijei! Nes zmones daznai nepripazysta skirtumu. Esu lietuve ir myliu savo proteviu zeme, myliu savo gimtines krastus, bet net nezinau kokia kalba butu geriau rasyti ir kokia leidykla pasirinkti. Nuo Lietuvos esu toli…
Norėčiau geriau rašyti knygas ir man labai patinka rašti et nėra laiko kaip jo gali rasti daugiau?
Ir mane kamuoja ta pati problema… Atsidavimas seimai… atima visa laika, nors kasdien mintyse kuriu sakinius… Arba pribresim arba ne iki to. Mes esame savo gyvenimo kalviai, gal kartais reikia atrasti tinkama momemta, menulio faze ir tiesiog pradeti. Planavimas igyvendinti knygos rasyma, galbut turi sioks toks buti, kazkokia vizija i ateiti… Kartais zmones sukuria gera knyga tiesiog is uzrasytu memuaru…Ziurint kokiu stiliumi esi linkes kurti ir ka:) …Sekmes!
Deja, Dovydai, laiko paroje turime visi vienodai. Turėsite kažką paaukoti vardan rašymo. Taip, tai sunku, bet turite pasirinkti ką vertinate mažiau už rašymą.
Sveiki, tai jai tarkim as turiu jau parases tokia knyga kuri bus pirmoji pasaulije,kur man tiesiogiai kreiptis???
Best Regards
Priklauso ką norite su savo knyga pasiekti. Juk „tiesiog noriu parodyti draugams” bei „noriu knygą parduoti ir uždirbti daug pinigų” yra labai skirtingi tikslai 🙂 Plačiau apie tai pasakojame https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/ straipsnyje. Bet kažkokio vieno ir teisingo būdo išleisti knygą nėra – kiekvienas autorius renkasi pagal savo norus bei galimybes, nebijokite.
Rašau knygą, kol buvo renkami atskiri straipsniai viskas buvo paprasta, elementariu Wordu viskas gavosi, tačiau kai viską „sukroviau” į 300 puslapių juodraštį prasidėjo rašinio dingimas, su kokiais tai nurodymais. Paspaudus W piktogramą kūrinys atsistato kitu vardu ir prašymu įrašyti . Ką daryti, kad tame didelės 171 megų faile galėčiau dirbti, papildyti, įkelti nuotr., išimti.
Ar bandėte įkelti į https://docs.google.com/ ? Arba tą patį Wordą, bet online variantą https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/free-office-online-for-the-web ? Nes taip, tikiu, kai didelis failas ir daug visko – gali būti sudėtinga programinei įrangai, neužtekti kompiuterio išteklių. Kartais online įrankiai ilgus kūrinius padeda redaguoti su mažiau trikdžių. Siūlau pabandyti, pažiūrėkite kaip seksis.
Kitas variantas yra kūrinį skaldyti į dalis. Kad ir, tarkime, naudojant https://www.literatureandlatte.com/scrivener/overview (arba savarankiškai skaldant skyriais į atskirus failus). Vėliau teliks tik sunumeruoti kuris eina po kurio ir leidėjai/maketuotojai supras kaip paeiliui sudėti viską.
Sveiki,
Mano pirmoji knyga – edukacinės pasakos vaikams aplinkosaugos tema.
Gal galėtumėt parekomenduoti, į kurias leidyklas kreiptis?
Pirmoje vietoje – siūlyčiau Lututę (https://www.lutute.lt/), nes jie leidžia išskirtinai tik apie gamtą. Bet, manau, geriau kreipkitės į kelias leidyklas iš karto – pavyzdžiui ir į „Almą litterą” (šią vien dėl leidyklos didumo) bei „Nieko rimto” (ši daugiausiai leidžia vaikams, ypač patogu, jei reikės iliustratoriaus). Kreipkitės ir į kitas leidyklų ir tuomet žiūrėkite kuri pasiūlys geriausias sąlygas.
Sveiki, norėčiau parašyti knygą kuri būtų išleista lietuvos rašytojų sąjungos leidykloje. Kaip į juos galėčiau kreiptis?
https://www.rsleidykla.lt/kontaktai/
Telefonas: 85 262 89 45
El. paštas: info@rsleidykla.lt
Laba diena, rasau pirma savo knyga ir jau einu i pabaiga su siuo darbu. Mano knyga apie mano piligrimine kelione ir ivairius psichologinius, filosofinius pamastymus keliones metu. Apie pokalbius su sutiktais pakeleiviais. Kad isleisti knyga, taip suprantu, pirmiausiai reikalingas redaktorius. Tai labai atsakingas pasirinkimas 🙂
Ar galite pagelbeti siuo klausimu? Kaip atrasti ir issirinkti redaktoriu?
Is anksto dekoju!
P.s. atsiprasau, kad rasau be lietuvybiu 🙂 rasau is telefono, viena ranka, vaiksciodama su vezimeliu lauke 🙂
Išties, Dovile, redaktoriaus pasirinkimas nėra lengvas – ypač jei jo darbas ne tik sužiūrėti kablelius, bet ir pasiūlyti keitimų turiniui. Kadangi rasti tokį žmogų-viename-asmenyje sudėtinga, siūlyčiau išskaidyti „redaktoriaus” žmogų į kelis: pirmiausiai raskite žmogų, kuris galės perskaityti jūsų kūrinį ir pasiūlyti turinio keitimus, o kai jau su tai viskuo bus baigta – lengviau bus ieškoti korektoriaus (kablelių taisytojo) atskirai. T.y. kol tikrai kūrinys nėra baigtas, geriau kablelių netaisyti, nėra prasmės, jei dar viskas keisis 🙂
Tipiškai kai kuriems rašytojams pasiseka, kad jie aplinkoje turi kokį žmogų, kuriam irgi įdomi jų tema, kuris gali skirti laiko išsakyti nuomonei, pasiūlyti pataisymų. Jei tokio neturite, galite pradėti nuo kreipimosi į leidyklas, net ir neturint pilnos knygos – kai kurios leidyklos turi savo redaktorius, kurie patyrę leidyboje, nukreipia autorius, kad jų kūrinys taptų patrauklesnis skaitytojams. Dar dalis rašytojų renkasi kreiptis į pažįstamus autorius – pavyzdžiui gal esate matę kitą lietuvių autorių, kuris rašė panašų kūrinį? Gal net kuris jus įkvėpė? Kai kurie rašytojai drąsiai kreipiasi į kitus rašytojus, o šie, kartais, noriai padeda. Be abejo, čia nėra kažkokių garantų, nes visi mes žmonės, visi skirtingi. Galiausiai, jei surasti žmogų, kuris suprastų temą ir žanrą, sunku – galite išbandyti „auto-redaktorystę”, kai knygos juodraštį padedate kokiems metams į stalčių. Savikritika kai kuriems rašytojams yra ir didelis priešas, ir draugas.
O kai turėsite jau paruoštą kūrinį – lieka sudėti kablelius į vietą. Jei dirbsite su leidykla, šios irgi tipiškai turi korektorius, kurie tuo užsiims. (Išskyrus „Obuolio” leidyklą, kuri nežinau ką daro, bet dažnai pražioplina N klaidų.) Jei knygą leisite savarankiškai, tada siūlau užmesti akį į https://paslaugos.lt/redaktoriai portalą arba „Tekstų rašytojų” (https://www.facebook.com/groups/teksturasytojai) grupę feisbuke – pasirinkite… Deja, bet kartais sunku įsivertinti kuris korektorius išties gerai pastebi ir ištaiso rašybos klaidas, tai kartais tenka rinktis kurio gražesnės akys 🙂 Bet vis matau būna užsakymų iš serijos „pirmi 20 lapų pabandymui”, tai turbūt galite taip – skaidydama į mažesnius užsakymus – bandyti specialistus ir jūs.
Kažkur skaičiau, kad yra taisyklės rašant, griežta struktūra: kas kažkiek puslapių ,- būtinai įvykis ir pan. Ar taip ir yra?
Trumpas atsakymas, Rūta: ne, tokių ar panašių taisyklių nėra.
Ilgesnis atsakymas: perskaitykite TOP10 jūsų žanro knygų (galima atsirinkti pagal knygynų lentynas, knygynų darbuotojus ir šiaip apie kurias knygas kalba žmonės) ir pamatysite, kad nelabai ką galima nustatyti. Jei, visgi, pastebėsite kažkokį panašumą visose labiausiai skaitomose knygose – sakykite, bus įdomu, bet šiaip bent aš nesu dar matęs ar girdėjęs tokių taisyklių, šių neatskleidė ir mūsų pašnekovai rašytojai 😁
Nuo ko pradėti
Tikiuos atsakys rašytoja Širšė! https://kaipisleistiknyga.lt/neknygos-rasymas/
Knygą esu parašęs, o kaip leisti ją į lentynas knigynuose klausimas, nuo ko reikia pradėti ir kokie reikalavimai leidyklų?
Tikimės, kad padės šie Donato Paulausko (kelių populiarių knygų autoriaus) patarimai: https://kaipisleistiknyga.lt/patarimai-knygos-autoriams/
Sveiki,
Norime su pusbroliu išleisti jo autobiografinę knygą, apie vieną iš nedaugelio išgyvenusių žmonių „Estonijos” katastrofą.
Patys ne rašytojai, tad būtų įdomu nuo jo pradėti, kur kreiptis. Ačiū
Tipiškai, kai norisi parašyti/išleisti knygą, nors pačiam rašyti sunku, keliai yra du:
a) Mokytis rašyti (gali užtrukti, bet yra kam patinka viską pasidaryti patiems).
b) Pasisamdyti rašytoją-vaiduoklį, ghostwriterį. Tai žmogus, kuris moka rašyti ir sutiktų už atlygį parašyti knygą pagal jūsų norus ir atiduoti visą autorystę jums. Vaiduoklius rašytojus renkasi praktiškai visos įžymybės, nes toks rašytojas ir sudeda tekstą į vietas, ir labai palengvina gyvenimą. Deja ši rašytojų rinka nėra Lietuvoje didelė, tai specialių skelbimų lentų šiems rašytojams mažokai, taigi galite užklausti (komercinių) Tekstų rašytojų grupėje Feisbuke, tai turėtų būt artimiausia tam, ko ieškote: https://www.facebook.com/groups/109738515773336/
Bet aš siūlyčiau jums padaryti dar protingesnį žingsnį – nepulkite rašyti knygos. Papasakokite savo istoriją kitais būdais! Instagrame, tiktoke, youtube, prisistatykite į podkastų ir radijo, televizijos laidų režisierių el. pašto dėžutes… Pradėdami nuo kito galo ne tik galėsite pasinaudoti įgudžiais, kuriuos jau turite, bet ir praktiškai išbandysite ar pasakojimas turi komercinę vertę, sužinosite ar verta investuoti į knygos rašymą bei leidybą.
Laba diena. Norėčiau sužinoti kokie yra žingsniai ir kokios sąlygos norint išleisti (išversti) knygą? Knyga yra žinoma, originalas yra anglų kalba, išleista daugelyje šalių, tik nėra lietuviškai, todėl labai noriu, kad ir lietuvis skaitytojas turėtų prieiga prie šio nuostabaus kūrinio. Ką turėčiau daryti?
Pirmiausiai – susisiekti su autoriumi ir/arba kūrinio leidybos teisių turėtoją (tipiškai autorius turėtų žinoti kas turi teises į jo kūrinio leidybą) ir išsiaiškinti ar išvis yra teorinė galimybė išleisti kūrinį lietuvių kalba. Tada susiderinti sąlygas, teisių bei piniginius klausimus.
Na, o suderinus teisinius reikalus ateina lengvoji dalis ieškoti vertėjo, išversti, atspausdinti, platinti, uždirbti pinigus.
Deja, bet užsienio autorių kūrinių leidyba nėra lengvas reikalas, ypač jei autorius žinomas bei bet kokiam pasiūlymui nepasirašys. Jei kontaktą su autoriumi turite asmeniškai (tarkime, draugas koks), o sunkiausia dalis leidybos – galite eiti su pasiūlymu/idėja ir tiesiai į Lietuvos leidyklas.
P.S. Be abejo, jei knyga yra orginaliai išleista atsisakant kūrinio leidybos teisių (pvz. kažkuri iš Creative commons licenzijų) arba kūrinio leidybos teisės jau pasibaigusios (tapo Public domain), situacija yra kitokia – gali būti, kad tada klausti kažkieno leidimo nebereikia. Bet čia reikia atidžiai žiūrėti situaciją ir visvien gerai dėl visa ko susisiekti su autoriumi, jei šis dar gyvas, arba teisių paveldėtojais.
Norėčiau sužinoti elementariausius dalykus: nuo ko pradėti, kaip bendrauti ir kokius dalykus išsiaiškinti savilaidai iš leidyklu!
Tuomet imkite jau išleistus įrašus ir skaitykite! 🙂 Sukaupėme visą aibę interviu bei patarimų. Bendras „planas“ būtų čia: https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai
Kokia leidykla pasirinkti savilaidai kad geras butu tiek kainos tiek kokybes santykis?
Jei turite omenyje spaustuvę – tuomet vienintelis patikimas būdas yra tiesiog kreiptis į kiekvieną atskirai ir sužinoti… 🙂 Tipiškai spaustuvės turi ir senesnės spaudos pavyzdžių, ir gali paruošti vienkartinį jūsų būsimo leidinio pavyzdį.
Kokia kaina ir kokybė tenkina jus – galite pasakyti tik jūs.
Viskas, ko reikia knygai išleisti savo lėšomis, iš vienų rankų: http://lescinskas.net
Sunku pasakyti. Geriausia, jeigu su tokiu klausimu kreiptumėtės į jums patinkančias leidyklas.
Norėčiau parašyti knygą, esu gan jauna ir nežinau nuo ko pradėti. Turiu minčių apie ką norėčiau rašyti , tačiau nežinau , kaip pradėti knygos pirmuosius puslapius, kad vėliau knygos mintis būtų dėstoma sklandžiai ir gerai perteiktų skaitytojams veikėjų emocijas. Gal turite patarimų kaip pradėti pirmąją knygą?
Pabandykite nerašyti nuo pradžios.
Gaila dar nespėjome pakalbinti autoriaus, kuris apie tai pasakotų plačiau, bet rekomenduočiau šią knygą, jei strigote ties pradžia: https://www.goodreads.com/en/book/show/20928522.
Šis metodas nėra didelė naujiena ir apie tai kalba ir kiti autoriai (tarkime Užkalnis pradeda straipsnius rašyti nuo pavadinimo), tai nebūtina skaityti šios knygos, bet principas paprastas:
– Knygos (istorijos, skyriaus, teksto) įžanga ir pati pabaiga tėra „pakuotės suklijavimas”, tai nėra svarbiausia kūrinio dalis;
– Susitelkite ties pagrindine siužeto žinute, posūkiu, kokį išvis jausmą ir mintį norite perduoti skaitytojui;
– Klijuokite kūrinį iš šių gabaliukų, skyrių. Galite žiūrėti čia į filmus ar spektaklius, kaip šie kūriniai sudaryti iš N scenų.
Be abejo, gali šis metodas jums ir nepasiteisinti. Kiekvienam autoriui padeda skirtingi kūrybos būdai. Bet nujaučiu, kad jums gali padėti šis – perlipsite „o kaip pradėti” sunkumą.
Esu parašiusi dvi knygas. Kur kreiptis dėl šių knygų išleidimo? Gal pradėti nuo vienos, gal abi iškart. Knygos skirtos daugiau vaikų auditorijai, tačiau ir suaugusiems. Turėtų būti su iliustracijomis, reikia ir dailininko. Tai mano pirmieji kūriniai, nežinau nuo ko padėti.
Užmeskite akį į trečiąjį žingsnelį: https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/
Ir tada jau jūsų laisvė pasirinkti kaip norite kūrinį išleisti. Papildomai tik nuraminsiu, kad nors ir viskas jums nauja – pabandykite, pamatysite, kad leidyba nėra didelis stebuklas: galima leisti savarankiškai, per leidyklas, popieriumi ar internetu, platinti mokamai ar nemokamai, išleisti dalimis ar netikėtais formatais…
Esu parašiusi knygą ir turiu jos galutinį maketą (žinoma, su redakcija, korektūra ir visa kuo kitu. Tiesiog persiperku savo kūrinį iš leidyklos, su kuria dirbome, kadangi ji bankrutuoja). Kas toliau, jei nenoriu visais leidybos rūpesčiais rūpintis pati? Kokiomis sąlygomis galiu pasirašyti naują sutartį su kita leidykla (spausdinimui ir platinimui)? Kaip ši sutartis skirsis nuo pirmosios, kai atėjau į leidyklą tik su rankraščiu? Ką turėčiau žinoti ir į ką reiktų atkreipti dėmesį? Būčiau labai dėkinga už pagalbą!
Norėčiau išleisti savo receptų knygelę,tik nežinau nuo ko pradėti…
Turbūt, kad geriausia pradžia – apsispręsti ko iš šios knygos norisi, koks jos tikslas. Plačiau: https://kaipisleistiknyga.lt/vieneri-metai/
Sveiki. Ieškau patarimų knygų rašyme ir leidyboje
Rašau tautos fantastinę istorinę knygą apie fantastinę kilmę. Aišku, radinys turėtų būti išleistas. Stokoju leidybinių žinių. Laukiu pagalbos
Gerbiu patirtį. Laukiu patarimų apie fantastinių istorinių knygų – novelių rašymą ir leidybą. Dekoju
Jei esu tik pradedantis, kaip tapti zinomu, matomu , norimu visur?
Sveiki, turiu trumpų eileraštukų apie geometrinės figūras, bei spalvų pažinimą norėčiau visa tai paversti knygutę, kurią galėtų įsigyti visi norintys, tačiau nežinau nuo ko pradėti ir kur kreiptis.
Sveiki! Vis laužau galvą, kaip vyksta lietuviškos knygos vertimai į užsienio kalbas ir kaip lietuviški kūriniai pasiekia užsienio rinkas. Pavyzdžiui, autorius jau yra pasirašęs sutartį su lietuvos leidykla, jo knyga jau yra lietuvos knygynų lentynose. Tačiau kokie žingsniai, kad kūrinį išleistų tarkim kokia nors leidykla JAV, D. Britanijoje ar kur kitur. Turbūt reikia organizuoti vertimą ir jau išverstą rankraštį siųsti užsienio leidėjams?
Sveiki, kaip jaunam rašytojui parengti knygos trumpą pristatymą kaip tai prašoma leidyklos.
Nuo ko pradėti, kokia tai turi būti apimtis norint gauti pasiūlymą bendradarbiavimui?
Ačiū.
Dovanoju knygos tekstą. Tai filosofiniai apmąstymai nuo vaikystės, – kodėl netikras himnas? ( paremtas tikrais įvykiais nuo 1963 metų ). Jeigu sudomins, prašau parašyti.
Kaip galėtume jums parašyti? 😉
Noriu padaryti dovaną. Išleisti draugo elektroninio formato knygą. Supratimo neturiu, kaip tai padaryti. Norečiau gauti išsamią informaciją. Ačiū
T.y. norite išleisti elektroniniu formatu, kaip .epub arba/ir .pdf? 😊 Tuomet skaitykite interviu: https://kaipisleistiknyga.lt/naujas-vardas/ ir kreipkitės tiesiai į https://naujasvardas.lt/, nes juos rekomenduojame – jie būtent užsiima el. knygų leidyba, ir dar geriau, kad nemokamai. Be abejo, galite kreiptis į kitas leidyklas, bet šią rekomenduojame pirmiausiai, nes tai jų leidybos pagrindas 😊
Ar įmanoma gauti finansavimą knygos leidimui? Pažįstu moterį, kuri jau senyvo amžiaus, tačiau turi be galo daug nuostabių eilėraščių. Jos svajonė sudėti savo kūrinius į knygą, tačiau niekada neturėjo tam finansų. Labai norėčiau padėti, tačiau ir pati tokios galimybės neturiu, įdomu ar įmanoma finansuoti šį reikalą kitu būdu?
Kryžiažodžių mėgėjos užrašai.
Kur geriau kreiptis dėl teksto surinkimo ir leidybos?
Kas tai per kūrinys? Romanas? Kryžiažodžiai? Užrašininė? Siaubo trileris vaikams? Neįmanoma patarti, kai žinome tik pavadinimą, kuris nelabai ką pasako. 😅
Laba diena, sukūriau savo mergaitėms vaikišką pasakėlę ir nusprendžiau, kad norėčiau išleisti knygutę. Klausimas, kada reikai kreiptis į leidyklą? tekstas yra… iliustracijos tarkim yra…tada tiesiog rašai į bet kurią pasitaikiusią leidyklą ir lauki atsakymo? taip suprantu? darau tai pirmą kartą todėl nežinau nuo ko pradėti, o gal vaikiškas knygutes leidžia ne visos leidyklos? kaip žinoti? 🙂 Ačiū už atsakymus
Iš principo – taip, galite kreiptis į leidyklas. Turėkite omenyje, kad tai ne vienintelis būdas išleisti knygą, bet tai gali būti vienas paprastesnių.
Žinoti ar leidyklos žmonės sutiks išleisti knygą iš anksto neįmanoma, nes priklauso nuo žmonių ir kūrinio, bet tipiškai, taip, leidyklos turi ir savus žanrus. Kaip žinoti ar leidykla galbūt labiau linkusi leisti X žanro knygas? Pažiūrėkite ar jie jau yra išleidę šio žanro knygų. Jei jūsų kūrinys skirtas vaikams, tai paprasčiausias būdas: nueikite į knygyną, apsižvalgykite kokios leidyklos išleido knygas, ir prašom, turite populiariausių-sėkmingiausių leidyklų šioje srityje sąrašą. (Leidyklų yra ir daugiau nei būna knygynuose – pvz. leidžia retai, platina kitais būdais… Bet pradžiai galite pradėti nuo populiariausių, paprasčiausia bus.)
Turiu gerą istorija bet nemoku aprašyti jos ar yra kas galetu
Sveiki. Pagal populiariausių knygų antraštes lyg būtų lyg ir ne vien proza, poezija, dramaturgija? Ar ribojatės tik beletristika?
Sveiki, kuriu dainas. Ar galima išleisti savo dainų knygą, ačiū.
Sveiki, mano vardas Rosita, mėgstu kurti eilėraščius, bei išgalvotas istorijas. Keliems žmonėms daviau perskaityti, jiems labai patiko. Tai norėčiau išleisti eilėraščių ir išgalvotų istorijų knyga.
Norėčiau išleisti knyga, kur būtu eilėraščiai ir pusiau išgalvotos istorijos. Kaip man tai padaryti, kaip išleisti knyga?
Turiu ideja
Rašau trumpus meilės tekstus, istorijas (aš jas vadinu novelemis) jau gal nuo 8-erių. Kadangi rašyti ir kurti man labai patinka norėčiau pabandyti savo kūrybą parodyti kokiems nors profesionalams, kurie galėtų man padėt pakoreguoti ir išleisti paskaityti mano tekstus kitiems žmonėms. Nežinau nuo ko pradėti, kur ir pas ką eiti ir jeigu tokia paslauga kainuotų tai kiek
Pagrinde rašau romantinius, meilės tekstus ir istorijas. Norėčiau kokiu nors būdu paviešinti savo kūrybą, kad ir savo artimiesiems duoti ją perskaityti, tačiau kadangi esu romantikė, savo kūryboje naudoju ne mažai intimių scenų ir dėl to gal šiek tiek gėdijuosi, todėl nežinau kaip su šiais jausmais susitvarkyti ir kokių reakcijų tikėtis iš skaitančiųjų, ypač iš savo artimųjų
Parašiau pirmąją savo knygą ir norėčiau ją išleisti. Turite kokių patarimų?