Lietuvių laisvalaikio literatūros lyga – kas tai?

L

„Lietuvių laisvalaikio literatūros lyga“ (LLLL) – lietuvių autorių bendruomenė, kurią 2019 metų sausio mėnesį įkūrė dvi rašytojos Rasa Sagė ir Auksė Šiugždinienė (Lavisa Spell). Iš pradžių autorius jungusi tik facebook grupėje, šiuo metu LLLL turi ir savo interneto puslapį ir daugiau kaip 130 narių. Šį kartą abi rašytojas noriu pakalbinti ne apie išleistas knygas, bet apie įkurtą bendruomenę ir jos veiklą.

Rasa Sagė kairėje ir Auksė Šiugždinienė (Lavisa Spell) dešinėje

📚 Kaip kilo mintis įkurti „Lietuvių laisvalaikio literatūros lygą“?

Rasa: Išleidus pirmąją knygą labai norėjosi bendrauti. Sužinoti, kaip ir kuo gyvena kiti autoriai, kaip jiems sekasi parduoti savo knygą, rašyti toliau. Todėl nusprendžiau, kad imsiu interviu iš autorių, kuriuos pavadinau „Rašytojų istorijos“. Pradžioje buvo labai nedrąsu rašyti nepažįstamiems žmonėms ir prašyti jų pasikalbėti. Tačiau visi (beveik visi:) mielai sutiko. Tokiu būdu susipažinau su galybe nuostabių kūrėjų, tame tarpe ir Aukse (Lavisa Spell). Po pokalbio su Aukse pagalvojome, kad būtų gerai įkurti organizaciją, vienijančią tokius kaip mes, pradedančius rašytojus. Ji sugalvojo pavadinimą ir taip gimė Lietuvių laisvalaikio literatūros lyga.

Auksė: Žmogus parašo pirmąją savo knygą ir nedrąsiai beldžiasi į leidyklų duris. Jeigu pasiseka ir gauna teigiamą atsakymą, jaučiasi euforijoje. Tačiau po to ateina daugybė klausimų ir neaiškumų, nes apie leidybos procesą žino labai mažai, daug visuomenėje sklandančios informacijos visiškai neatitinka realybės. Kiek užtrunka parengti knygą leidybai, kokie įprasti tiražai, kokie galimi honorarai. Jeigu neturi pažįstamų autorių ar leidyboje dirbančių žmonių, jautiesi labai sutrikęs. Apsižvalgę aplinkui pastebėjome, kad yra daugybė tokių sutrikusių žmonių, kuriems trūksta informacijos ar elementaraus pašnekesio apie mylimą veiklą, kuri, šiaip ar taip, užima didelę jų gyvenimo dalį. Lietuvoje rašytojus jungia Rašytojų sąjunga, tačiau į ją patekti labai sunku. Populiaresnius žanrus rašantys autoriai lieka užribyje. Štai ir kilo mintis apjungti tuos po vieną besikapstančius rašytojus, surasti jiems bendrą erdvę, kur jie galėtų bendrauti, pasitarti, padėti vieni kitiems. Ir iš tiesų, ši mintis daugeliui autorių pasirodė labai įdomi, jie mielai bendrauja ir bendradarbiauja, noriai dalyvauja renginiuose.

 

📚 O kodėl būtent „laisvalaikio“?

Rasa: Priimame visus, kurie rašo įvairaus žanro grožinę literatūrą. Grožinė – nuo žodžio „grožis“, o grožis dažniausiai kuriamas ir „vartojamas“ laisvalaikiu. Be to, norėjome pakeisti neskanų žodį „popsas“ į ką nors labiau priimtino, malonesnio. Žinoma, ne visi mūsų nariai rašo lengvą, pramoginę literatūrą, tačiau visa apimantis žodis „laisvalaikio“ mums tiko, nes tai ne mokomoji, o grožinė literatūra, skaitoma laisvalaikiu.

Auksė: Iš tiesų, galima sakyti, kad visą literatūrą, išskyrus mokomąją, skaitome laisvalaikiu. Tačiau grožinę literatūrą taip pat skaitome skirtingais tikslais. Ar norime įsigilinti į problemas, sunkumus, iškelti egzistencinius klausimus, ar siekiame tiesiog pailsėti ir gerai praleisti laiką? Lietuvių laisvalaikio literatūros lyga jungia autorius, daugiau rašančius pramoginę literatūrą. Lietuvoje į tokias knygas vis dar žiūrima iš aukšto, nors jų perkama ir skaitoma daugiausiai. Pramoginė literatūra taip pat privalo būti kokybiška – tokios knygos turi nuo pirmų puslapių įtraukti skaitytoją į siužeto vingius, nustebinti, išmokyti bent kažko naujo. Tik talentingai parašyta istorija privers skaitytoją ja patikėti ir į ją įsijausti, o suteikti kokybišką laisvalaikio pramogą yra ne tokia lengva užduotis. Atsipalaidavimui žmonės ieško kuo įvairiausių žanrų – istorinių romanų, trilerių, detektyvų, meilės romanų, gyvenimiškų dramų, fantastikos, mistikos, ir netgi saviugdos ar eilėraščių. Todėl sakydami, kad tai laisvalaikio literatūra, turime galvoje pramogai ir atsipalaidavimui skirtas knygas ir tuo pačiu metu sakome, kad tokių knygų kūryba yra rimtas ir pagarbos vertas užsiėmimas.

 

📚 Kaip žmogus gali įstoti į LLLL?

Rasa: Mūsų internetiniame puslapyje www.lietuviuautoriai.lt yra anketa, kurią užpildęs autorius, jau išleidęs grožinės literatūros knygą, gali įstoti į lygą.  Taip pat turime aktyvų feisbuko puslapį, kuriame dedame visas lietuvių literatūros naujienas, skelbiame konkursus, darome knygų pristatymus, supažindiname skaitytojus su autoriais. Turime ir uždarą autorių grupę, kurioje dalinamės įspūdžiais, klausimais, savo kūryba, palaikymu.

Auksė: Kadangi mūsų tikslas buvo suburti rašytojus, tai ir įstoti į LLLL galima tik išleidus knygą. Tai gali būti bet kokio žanro knyga, gali būti išleista leidykloje ar savilaida. Reikia užpildyti lietuvių autorių tinklalapyje esančią anketą ir mes su jumis susisiekiame.

 

📚 Ar daug turite narių? Ar jaučiate susidomėjimą LLLL?

Rasa: Šiuo metu lyga vienija daugiau nei 130 narių. Vieni aktyvesni, kiti pasyvesni, pagal poreikį. Tačiau jaučiame bendruomenės draugiškumą, vieną tikslą, palaikymą. Susidomėjimas dar nėra labai didelis, lyga nėra plačiai žinoma organizacija, nauji nariai atsiranda daugiausia per asmeninius kontaktus – susipažįstame su nauju autoriumi, pakviečiame į lygą. Tačiau būna, kad ir patys mus susiranda, užpildo anketą.

Auksė: Rašytojai, kurie nori bendrauti, pasitarti, padėti kitiems ir drauge turėti daugiau erdvės kalbėti apie savo kūrybą, gali patys pareikšti norą prisijungti.

 

📚 Papasakokite kuo užsiima  jūsų organizacija? Ar tai tik proga pabendrauti su kitais rašytojais ar turite dar kokių nors veiklų ir tikslų?

Rasa: Vienas iš pagrindinių Lygos tikslų – mažinti atskirtį tarp literatūros ir gyvenimo. Kurti glaudų ryšį tarp rašytojo ir skaitytojo. Nuimti paslaptingąjį šydą, kuris gaubia rašytojus. Parodyti „tikrąjį“ rašytojų veidą, kuris niekuo nesiskiria nuo paprasto žmogaus, kuris turi sunkiai dirbti, klupti, keltis ir vėl bandyti. Kad įkvėpimas ateina bedirbant ir kad rašymas yra kūryba, prieinama kiekvienam. Kitas tikslas – padėti rašytojams pristatyti savo knygas visuomenei, organizuojant įvairius renginius, diskusijas, skaitymus. Padėti skaitytojams atrasti lietuvių autorius. Pavyzdžiui, visą vasarą kiekvieną antradienį kartu su Vilniaus miesto centrine biblioteka organizavome renginius „Rašytojai gyvena šalia jūsų“. Jų įrašai vis dar yra feisbuko puslapyje, visada prieinami. Kiekvienais metais LLLL dalyvauja Knygų mugėje, kurioje rengia įvairių diskusijų šiuolaikinės literatūros tema. Dalyvausime ir šiais metais. Stendo numeris Knygų mugėje D27A, 5 salė. Kviečiame į svečius.

Auksė: Pabendrauti, pasidalinti informacija ir paremti vieniems kitus yra tik dalis tikslų. Ambicingesnis siekis būtų supažindinti skaitytojus su kaip įmanoma daugiau lietuvių autorių ir kūrinių, kad lietuvių literatūra liautųsi asocijuotis su niūrumu ir sunkiomis temomis. Suprantama, reikia nagrinėti sunkius klausimus, tačiau lietuvių autoriai sugeba rašyti ir labai smagius laisvalaikio kūrinius kuo įvairiausiam skoniui. Leidyba, ir viskas, kas su tuo susiję, yra dar viena iš LLLL veiklų. Būtent apie leidybos procesą sulaukiame labai daug klausimų ir atvirai dalijamės savo patirtimi. LLLL net išleido Rasos Sagės knygą „Tiems, kurie svajoja parašyti knygą“, kurioje aprašomas knygos kūrimo procesas nuo idėjos iki knygynų lentynų. Ši knyga pritaikyta būtent lietuviškai leidybos sistemai.

 

📚 Ar turite dar kokių planų ateičiai su LLLL?

Rasa: Planų ir galimybių yra begalės. Norėčiau, kad įsibėgėtų leidyba, išleistume ir parduotume daugiau knygų. Kad galėtume ne tik organizuoti nemokamus renginius, bet ir iš jų uždirbti. Kad pagaliau gautume paramą kaip organizacija iš Kultūros tarybos. Kad įsteigtume savo apdovanojimus ir premijas. Norėtume paleisti projektą „Atrask lietuvių autorius ir didžiuokis“. Turėti savo laidą radijuje. Norėtume užmegzti ryšius su kitomis panašiomis organizacijomis užsienyje, daryti išvažiuojamąsias rašymo stovyklas, konferencijas, paskaitas, mokymus. Norėčiau, kad būtų galimybė padaryti didelį renginį, į kurį sukviestume visus 130 narių, su maitinimu ir apdovanojimais, kad ir LLLL gimtadienį. Reikia tik rėmėjų, organizatorių ir viskas taps įmanoma. Planų ir galimybių daugybė.

Auksė: Apdovanojimų nominacijos, kūrybinės stovyklos, literatūrinės konferencijos, vertimai į užsienio kalbas… Svajonių daug, tačiau ar jos taps konkrečiais planais ir realybe? Na, tai priklausys tik nuo mūsų pačių, LLLL narių. Vienas vertingiausių suvokimų ir buvo tas, kad niekas už mus nieko nepadarys. Niekas nepuls reklamuoti mūsų knygų, netemps už rankos į renginius. Būdamas autoriumi turi visišką laisvę – gali naudoti slapyvardį ir niekam net nesakyti, kad parašei knygą. O gali tavo vardas ir veidas mirgėti visoje medijoje. Pasirinkimas platus ir LLLL ateitis priklausys nuo kiekvieno nario svajonių ir aktyvių veiksmų.

 

📚 Ačiū už pokalbį!

Greta Musteikienė

Rašymo mėgėja, norinti tai daryti vis geriau ir geriau, elektroninės knygos „Alsuojanti tamsa“ autorė.

  • Projektas „Kaip išleisti knygą“ už šio straipsnio ir/arba pokalbio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi rašytojo ir/arba pašnekovo nuomonė.
    >