Tikriausiai suprantate koks svarbus jūsų būsimai knygai jos pavadinimas? Dažnai vien tik pavadinimas lems ar potencialus skaitytojas (ar net potencialus leidėjas) atsivers jūsų knygą. Ir visai nesvarbu kiek laiko ir energijos įdėjote į savo knygos rašymą, jei pavadinimas skaitytojų nepatrauks suteikti knygai šansą.
Ir visgi, kartais tikrai norisi beveik numoti į tai ranka, nes net neįsivaizduojame kaip tas geras pavadinimas turėtų atrodyti…
Nežinau kaip jums, bet man pavadinimo klausimas yra vienas sunkiausių, kuriuos reikia išspręsti rašant bet kokį tekstą. Prisipažinsiu, šioje srityje esu tokia beviltiška, kad mano pirmosios knygos pavadinimą sugalvojo draugė. Taigi kai Danielius parodė savo idėjas tolesniems kaipišleistiknygą.lt straipsniams ir tarp jų pamačiau “kaip sugalvoti knygai pavadinimą” supratau, kad privalau apie tai parašyti. Nes berašydama gal kažką išmoksiu ir pati.
Labai gaila, bet neradau nei vieno lietuviško straipsnio ar skyrelio knygoje apie tai, kaip tuos pavadinimus knygoms kurti (jei kur matėte, pasidalinkite komentaruose) taigi mano paieškos apsiribojo straipsniais anglų kalba. Turbūt galite įsivaizduoti, kad anglų kalba tokių patarimų netrūksta. Didžioji dauguma patarimų, tiesa, kartojasi. Neradau jokių statistika ar ekonominiais skaičiavimais paremtų taisyklių, kurios užtikrintų sėkmę, tačiau daugelis perskaitytų idėjų man pasirodė visai logiškos. Kad ir jums nereikėtų skaityti tiek straipsnių, kiek teko man, padariau šiokį tokį konspektą iš sudominusių šaltinių (sąrašą pateikiu apačioje). Gali būti, kad kai kurie patarimai vienas kitam šiek tiek prieštaraus. Taip yra dėl to, kad jie rasti skirtinguose šaltiniuose.
Nebūtina (ir tikriausiai neįmanoma) naudotis visais čia surašytais, bet tikiu, kad kažką naudingo sau tikrai atrasite.
Taigi pradedam.
Iš kur semtis įkvėpimo pavadinimui?
Iš savo istorijos (akivaizdu, Vatsonai!).
- Apie ką tavo knyga? Gal apie paskutinį Mohikaną? O gal tai kokios nors B. Džouns dienoraštis? Gal bus puikus pavadinimas jei tiesiog trumpai parašysi apie ką skaitytojas sužinos perskaitęs knygą?
- Kokia tavo istorijos tema? Kerštas, vienišumas, meilės paieškos…?
- Ar tavo istorijoje yra kokia svarbi vietovė? Tarkim kaimelis įdomiu pavadinimu, senovinė šventykla…
- Koks ypatingas įvykis įvyksta tavo istorijoje? Gal miršta vienas karalių giminės atstovas, surengiamos bado žaidynės…
- Ar tavo istorijoje yra ypatingas daiktas? Auksinis kompasas, riešutų duona, Fuko švytuoklė…
- Ar yra koks pasikartojantis motyvas? Gal aštrūs objektai, šešėliai ir kaulai…
- Kas yra pagrindinis knygos veikėjas? Tarkim Džeinė Eir, Deividas Koperfieldas, Don Kichotas. Gal veikėjas turi kažkokią ypatingą savybę?
- Gal yra kokia eilutė tinkamai apibūdinanti istoriją? Pavyzdžiui „Nežudyk strazdo giesmininko”, „Rugiuose prie bedugnės“, „Tūkstantis saulių skaisčių“…
Iš kitur.
- Gali papildomai pasidomėti aprašomais istorijoje objektais ar vietomis. Pavyzdžiui, galbūt sužinosi kokiu kitu poetišku vardu vadinamas tavo aprašomas brangakmenis.
- Iš savo knygų lentynos. Kokie pavadinimai tau atrodo puikūs? Kurias knygas pirkai vien dėl pavadinimo? Ko gali iš jų pasimokyti?
- Gal gali naudotis aliuzija. Aliuzija (syn.: užuomina) – stilistinė priemonė, atsitiktinis arba sąmoningas išsireiškimo būdas, savo potekste ar užuominomis keliantis sąsajas su kitu žinomu kontekstu, objektu, faktu, sąvoka ar istorija. Interpretuoti, įžvelgti sąsajas bei daryti išvadas paliekama auditorijai. Pavyzdžiui: Kurt Vonnegut savo knygos „Čempionų pusryčiai“ pavadinimui panaudojo šūkį nuo dribsnių „Wheaties“ dėžutės; Anthony Burgess įkvėpimo „Prisukamam apelsinui“ sėmėsi iš Londone tuo metu naudojamos frazės „keistas kaip prisukamas apelsinas“, William Faulkner „Triukšmas ir įniršis“ įkvėptas Makbeto eilutės. Tačiau šiuo atveju atkreipk dėmesį nepažeisti autorinių teisių (paprastai saugiau naudoti klasikinių kūrinių eilutes).
- Galų gale atsiversk žodyną. Gal koks žodis užkabins minties giją, kuri bus tinkama pavadinimui.
- Laisvasis rašymas (jei nežinai kas tai yra, paaiškinau šiame straipsnyje) – gal tavo pasąmonė tau padės 😉
Patarimai kaip parašyti gerą pavadinimą
- Geras pavadinimas yra įdomus pavadinimas. Taip, klasikai sėkmingai prasisukdavo su paprastais pavadinimais „vedybos“, „studentas“, „nosis“ ir panašiai, bet šiais laikais to daryti nerekomenduojama. Knygų pasirinkimas dabar daug didesnis nei prieš kokį šimtmetį, taigi ir konkurencijos gerokai daugiau. Pavadinimai, kuriuose matome poetišką kalbą, kurie sukelia aiškius vaizdinius ar kuriuose iš karto pastebime kažkiek mistikos, dažniau sudomina potencialius skaitytojus. Pavyzdžiui: „Vėjo nublokšti“, „Vienišasis prišaukia mirtį“, „Avinėlių tylėjimas“. Nuobodūs pavadinimai, pavyzdžiui, „Medis“, „Traukinys“ neužkabina skaitytojo. Jei šie pavadinimai būtų svarbūs istorijai, reikėtų papildomų žodžių, pavyzdžiui „Medis augantis Brukline“, „Mėlynojo traukinio paslaptis“ ir pan. Kas dar pavadinimą padarytų įdomesnį? Originalumas, aliteracija, provokacija, viena kitai prieštaraujančios frazės.
- Pavadinimas turi būti trumpas ir lengvai įsiminamas. Kuo ilgesnis ir sudėtingesnis pavadinimas tuo sunkiau jį prisiminti, jei skaitytojas pavadinimo neprisimins tai ir negalės rekomenduoti tavo knygos kitiems. Trumpą pavadinimą lengviau atsiminti (pavyzdžiui, kurį laiką mano mylima knyga buvo H. Murakami “Negailestinga stebuklų šalis ir pasaulio galas”. Kiekvieną kartą prieš sakydama kam nors turėdavau truputį pasukti galvą kas ten pirmiau ir kaip ten tiksliai tas pavadinimas skamba). Be to, trumpi pavadinimai lengvai telpa interneto adresuose, tweet’uose (nors lietuviai twiteriu ir nedaug naudojasi), po grotažymėm ant knygos viršelio ir pan. Rekomendacija – ne daugiau 5 žodžių. Jei būtinai norisi daugiau, apsvarstyk gal tie žodžiai gali būti paantraštėje.
Pavyzdžiui toks pavadinimas turbūt nelabai geras variantas:
- Bet, būtų puiku, jei pavadinimas nebūtų vienas žodis. Tai apsunkins knygos paieškas internete. Tai ypač aktualu jei rašai angliškai. Tada populiaresni žodžiai jau tikrai bus panaudoti kitų autorių, ir jei jų knygos bus populiaresnės nei tavo, juos internetiniam knygyne skaitytojas tikriausiai pamatys anksčiau.
- Venk paantraščių. Jos skirtos papildomai informacijai, tokiai kaip knygos numeris knygų serijoje ar knygos žanras. Paantraštė aiškinanti pavadinimą nėra gera idėja, nes realiai tu rašai du pavadinimus vietoj vieno (arba vieną labai ilgą).
- Pavadinimas turi būti tinkamas knygos žanrui. Jei paprastai neskaitai tokio žanro knygų kokią rašai,r bent jau peržiūrėti knygyno ar internetinės parduotuvės lentynose esančias panašios tematikos knygas. Tarkim pavadinęs savo knygą „Senojo bokšto drakonas“ kai ji parašyta apie konkuruojančius šiuolaikinius verslininkus, rizikuoji pritraukti ne tuos skaitytojus. Greičiausiai ja susidomės viduramžių fantastikos gerbėjai, kurie nusivils turiniu, o skaitytojai ieškantys būtent tokio siužeto kaip taviškis, knygos neatras. Jei būtinai nori pavadinimo netinkančio žanrui/neatitinkančio šiuolaikinės mados rekomenduojama paantraštėje nurodyti knygos žanrą. Tarkim „Įsimylėjėliai rausvajame laive (kriminalinis romanas)“
- Naudoki mažiau apibendrinančius žodžius. Vietoj „Medis“ gal tiks „Eglė“ ar „Šermukšnis“, vietoj „automobilis“ gal įdomiau skambėtų „raudona audi“, vietoj „meilė po medžiais“ gal geriau tiktų „aistra po uosiais“?
- Jei gali, suteik pavadinimui dvi reikšmes. Dauguma skaitytojų svarsto apie knygos pavadinimą du kartus: prieš skaitydami istoriją ir po to kai ją perskaitė. Idealiu atveju skaitytojas turėtų suprasti antrą reikšmę tik perskaitęs knygą.
- Neišduok siužeto pavadinimu. Bet užuomina jame gali būti.
- Pavadinimas – prekės ženklas. Galima tuo pasinaudoti jei rašai knygų seriją. Pavyzdžiai: Janet Evanovich: „One for the Money“, „Two for the Dough“, „Three to Get Deadly“, „Four to Score“; Sue Grafton: „ A is for Alibi“, „B is for Burglar“, „C is for Corpse“, „D is for Deadbeat“; John Sandford: „Silent Prey“, „Mind Prey“, „Mortal Prey“, „Sudden Prey“.
- Linksmas humoristinis pavadinimas tikriausiai pritrauks daugiau skaitytojų (žinoma, jei tinka pagal knygos turinį).
- Venk skyrybos ženklų (ir specialiųjų simbolių) pavadinime jei planuoji turėti knygos internetinę svetainę. Tuomet svetainės adresas bus kitoks nei knygos pavadinimas. Tarkim jei tavo knyga pavadinta „Who the @!#$ Ate the Cornflakes“ reiktų naudoti pavadinimo pakaitalą kaip www.whoatethecornflakes.com.
- Geras pavadinimas gali būti sudarytas iš knygos esmės + netikėto posūkio. Jei pavadinime vien tik knygos tema neskamba gerai, reikėtų pridėti kažkokio „prieskonio“. Kitaip tariant intrigos, skambesio, unikalumo. To pasiekti galima šiais metodais.
- Perspektyvos pakeitimas – kaip knygos esmę perteiktų pagrindinis veikėjas, gal per kitą emocinę prizmę.
- Vietoj tiesioginės nuorodos pateik netiesioginę. Tarkim „1984“ skamba geriau, nei „Okeanija“.
- Pridėk raiškos, rimo, emocijos, metaforą. Pavyzdžiui: „Kalvos kaip balti drambliai“.
- Iškelk klausimą. Kas kaltas? Kur Jonas Juodasis? Klausimas gali kilti ir tada jei knygos pavadinime minimas kažkas nepažįstamo (pvz. Da Vinčio kodas, Didysis Getsbis)
- Pridėk palyginimų. Tarkim „Geriau mirti, negu būti nepopuliariai“
- Jei galvoji pavadinti knygą pagrindinio veikėjo vardu. Kaip padaryti tą vardą įdomesnį? Gal galima pridėti veikėjo titulą, kilmės vietą?
Kaip patikrinti ar sugalvotas pavadinimas iš tiesų geras?
- Perskaityk pavadinimą garsiai (beje, šitas patarimas galioja ir visam jūsų tekstui, ne tik pavadinimui). Ar jis maloniai tariasi? Ar skamba įdomiai? Ar pats norėtum pavartyti knygą tokiu pavadinimu? Ar nebūtų nemalonu/nejauku tarti tą pavadinimą nepažįstamam žmogui? Pavyzdžiui, buvo toks spektaklis „Aš tave labai myliu“. Jame nebuvau, bet pamenu, kad pamaniau, kad turėtų būti keista tą pavadinimą sakyti nepažįstamai bilietų pardavėjai 🙂
- Kreipkis pagalbos. Gal kolegos arba pirmieji skaitytojai patartų ir šiuo klausimu. Gali net padaryti balsavimą
- Google it. Įvesk savo istorijos pavadinimą į internetinės paieškos langelį ir pažiūrėk ar esi pirmas sugalvojęs tokį pavadinimą, ar tas pavadinimas neturi kitų reikšmių kokių tu nenorėtum ar kuriomis netgi galėtum įžeisti kokią nors žmonių grupę. Nors knygų pavadinimai dažniausiai nėra saugomi autorinių teisių ir teoriškai galėtum savo knygą pavadinti „vėjo nublokšti“ bet kažin ar tai padėtų tavo rašytojo karjerai.
- Pasidaryk sąrašą su bent 5 potencialiais pavadinimais. Sako, kad kuo daugiau iš ko pasirinkti tuo geriau.
- Ar pavadinimas atitinka pasakotoją? Jei rašai trečiuoju asmeniu nereikėtų pavadinimo rašyti pirmuoju.
- Ar pavadinimas vis dar tinka šiai istorijai? Aktualu, jei pavadinimą sugalvojai pirmiau negu parašei istoriją.
- Įsiklausyk į redaktorių siūlomus pakeitimus. Aktualu, jei publikuosite knygą per leidyklą, o ne savilaida. Redaktoriai, dažniausiai ne veltui yra redaktoriai ir jų nuomonė šį tą reiškia. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad autoriaus siūlytas pavadinimas „Didžiajam Getsbiui“ („Great Gatsby“) originaliai buvo „Trimalchio in West Egg“.
O jei planuoji rašyti saviugdos knygą?
Kaip pamatysite, čia viskas vyksta kiek kitaip. Tarkim, mistikos pavadinime nerekomenduoja niekas.
- Pavadinime parašyk išvadą. Tarkim „Mineralai: būtina grandis sveikatoje“.
- Naudok pozityvų ne negatyvų pranešimą. „Be mineralų tu numirsi“ skamba blogiau, ar ne?
- Skaitytojai nori magiškos piliulės, pasiūlyk ją. Tarkim „1001 būdas kaip parduoti savo knygas“
- Jei planuoji be knygos rašymo užsiimti ir paskaitomis ar seminarais ta tema įvertink ar toks pat pavadinimas tiks. Būtų gerai kad tiktų.
- Paantraštėje nurodyk savo mokymo pliusus, jei to neatskleidžia pavadinimas. Pavyzdžiui: „Defibriliuok knygos pardavimą: kaip uždirbti pinigus leidžiant knygą savarankiškai“.
Galiausiai…
Nors knygos pavadinimas gali sukelti daug streso, jis taip pat turėtų sukelti ir džiaugsmo. Galų gale, bet kuris rašytojas gali didžiuotis, kai pabaigęs knygą didelėmis raidėmis užrašo ant viršelio pavadinimą, kuriuo jis patenkintas.
O kokiomis taisyklėmis jūs naudojatės? Kokie jūsų mėgstamiausi knygų pavadinimai?
Naudotų šaltinių sąrašas:
- https://www.youtube.com/watch?v=pI3bg0uDDmA
- https://www.wikihow.com/Create-a-Good-Story-Title
- https://www.wikihow.com/Come-up-With-a-Good-Title
- https://www.well-storied.com/blog/title-your-novel
- http://www.indiebooklauncher.com/resources-diy/practical-considerations-for-your-book-title.php
- http://www.indiebooklauncher.com/resources-diy/how-to-pick-a-title-for-your-book.php
- https://www.writersdigest.com/writing-articles/by-writing-goal/write-first-chapter-get-started/7-tips-to-nail-the-perfect-title
- https://www.writing-world.com/fiction/titles.shtml
- https://www.writing-world.com/publish/titles.shtml
- https://www.iuniverse.com/en/resources/writing-and-editing/4-steps-to-choosing-your-book-title
Ačiū 🙂 !
Man įdomiausia, kaip Barbara Cartland primąstė pavadinimų savo 700 knygų?
Nu jo! 😀 Bet galima iš jos pavadinimų irgi pasimokyti – matomai ėmė 2-4 žodžių siužetą apibendrinančias frazes: „Revenge is Sweet”, „The Poor Governess”, „The Magnificent Marriage”…
Man tai dar įdomu kaip ji nesikartojo pavadinimuose. Ar prie paskutinių knygų dirbdama neturėjo tikrinti ar tokio pavadimo jau nenaudojo 😀
aš netikiu, kad ji pati prikurpė tiek knygų – kažkas už ją rašė. Tik istorija nutyli…